Shady

Co by se stalo, když by stát nechal pro každého občana vytisknout tisícovku?

popište co by se pokazilo nebo i pozitivní věci pokud jsou

Nejlepší odpověď
Lamalam

Zvýšila by se inflace. Pár lidí by se pěkně namazalo nebo by to nacpali do automatů.

Další odpovědi
Pepa25

Dal vytisknout? To by akorát dostala Státní tiskárna cenin zakázku … 🙂 Předpokládám, že myslíš rozdal každému tisícovku, že? Pokud by to mělo být opravdu v hotovosti (IMHO zbytečně nákladné), tak by se zvýšil objem peněz v objemu (ale jen málo, do 2%). Většina peněz by IMHO rychle doputovala zpět do bank a ty by je odvedly zpět ČNB. Teď je otázka, kdo by to financoval. Pokud stát, tak by se navýšil státní dluh. Pokud ČNB, tak by to bylo na úrok jejich ztráty. Zvýšila by se peněžní zásoba, ale dopad od inflace by byl IMHO docela malý.
Doplňuji:
oprava: ne v objemu, ale oběhu 😉

Lorrien

Zvýšila by se inflace (tzn. snížila by se cena peněz), takže ve výsledku bychom nebyli o nic bohatší a stát by akorát musel stahovat peníze z oběhu (dluhopisy, atd.), aby se inflace snížila.

Dochy

To asi vcelku nic moc. Ale pokud by se to mělo provádět ve větším měřítku, tak inflace.

led

Ak by štát každému občanovi dal 1000.-Kč a nič viac (žiadny iný príjem zo štátnych zdrojov – lekár, dôchodok, príspevok v nezamestnanosti – by občan nemal) bola by to pre štát úspora.
V prípade 1000.-Kč bonusu, ako prilepšenie, k riadnym prijímov občana, by tie peniaze chýbali inde.

Kelt

Tak je nás asi 10 milionů, a přibylo by 10 miliard Kč. Ale čím by to bylo kryté? Jakou by měly peníze hodnotu, a možná, že by to ovlivnilo cenu zboží. Ekonomika je provázaná, a veškeré vnější zásahy nejsou dobré. Snad by byla inflace.

arygnoc

ľudia, aká inflácia???

tých 10 miliárd by žiadnu infláciu nespôsobilo, to je ako kvapak v mori.

arygnoc

ale to predsa štát robí dnes a denne.

akurát tie prachy nedáva občanovi priamo, ale dotuje politikov a ich mejdany, sem tam nejakú záplatu na rozbitých cestách, pár korunami dôchodcov, čez a pod.

led

virtuálny palček