Kepler

Co by se podle vás stalo, kdyby Země náhle zastavila svou rotaci kolem své osy?

Další blbost, která se stát nemůže, ale co kdyby. Znáte sci-fi film „Den, kdy se zastavila Země“? Tam to bylo vyjádřeno obrazně, ale co by se stalo, kdyby se rotace opravdu zastavila? Každý bod na rovníku rotuje rychlostí 1667 km/h. Povrch by se zastavil, ale atmosféra by zpočátku setrvačností letěla dál. To by asi nepřežila fauna ani flóra a z lidských výtvorů by asi zůstaly stát jen pyramidy. Fukéř 10× rychlejší než při slabším tornádu. A další následky? Co vás napadá?

Nejlepší odpověď
Emefej

Pokud by se zastavila i rotace železného jádra, Země by pozbyla elektromagnetické pole se všemi důsledky.

Další odpovědi
Rokio

Jedna strana Země by byla spálena na uhel a na druhé by mrzlo.

hapiky

Masové přesídlení. Lidé kteří by přežili, tak by z vděčnosti osídlili severní část Zeměkoule. Stabilní teplota (-40až 70stupňů) by bylo nejpříjemnější místo na Zemi.

led

A vinník toho všetkého (aliendrone) mlčí.
Rotácia Zeme sa ani nemusí zastaviť, stačí len trochu (z kozmického hľadiska) zmeniť svoju rýchlosť a následky by boli pre súčasný život katastrofálne.

aliendrone

Vidíte to lidi?! Její Excelence velvyslanyně PEKLA, zhouba všech dobrých mužů etc. mě křivě obvinila! Já za to NEMŮŽU, čestný pyjonýrský! Důvod obvinění je jasný, asi se domákla, KDO jí zaměnil/podstrčil falzifikované voodoo panenky. ;) :D :D

Já vím dobře o co ti jde Keplere. Chceš větříček, který spolehlivě všem babuchen zvedne sukně, žejo? Bože, vzpamatuj se bejku! Když už ti přijde zatežko udělat pro „to“ i takhle triviální úkon, to je na pováženou… ;) :D :D

Justin1

Tady je o tom článek: https://euroz­pravy.cz/veda-a-technika/veda/227799-rotace-zeme-se-zpomaluje-az-se-zastavi-uplne-vypukne-apokalypsa/

Je o tom i video na YouTube: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=SEBpjaru­fIs

marci1

Máme štěstí, že se rotace Země zpomaluje zhruba jen o dvě sekundy za 100 000 let.
Už bychom neměli sedm kontinentů tak, jako dnes, ale jeden velký pruh suché země na rovníku. 🙂

(O_o)

Pokud by to reptiliani dopustili, tak by se zmenilo i proudeni vzduchu, oceanu a vymrelo by velke mnozstvi druhu, nebylo by dle meho mozne ani prezivat na pomezi temne a svetle strany Zeme

Midoc

Dnes se Země otáčí kolem své osy jednou za 24 hodin. Hodina je časová jednotka.
Jak dlouho by trval den? Je nyní 24 časových pásem. Vnímání času by se narušilo.
V dohledné době se Země určitě nezastaví.

paul1

Na jedné straně by byly tropy a na druhé doba ledová. Jo kdesi jsem četl, že průměrná teplota na zemi je teď tuším 17 st.C, v době ledové to bylo jen okolo 7 st.C., tedy rozdíl dost malý.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

dudu

ad Kepler, dust8: chalapi přiznávám bez mučení, že vás přestávám chápat, konkretně řečeno, proč pokládáte nesmyslné otázky, ba bláboly? Vy si snad nejste vědomi, že mezi účastníky těchto stránek převažují adolescenti a děti, kteří hůře chápou nejen ironii, ale i šibeniční humor.
Málokoho takto pobavíte, natož poučíte, snad jen sebe.

Kepler

Ale no tak. Tato stránka slouží také k zábavě. No a když to někdo nějak nechápe, tak ať to ignoruje, ne? V TV taky nedávají jenom dokumentární pořady, ale taky přiblblé sitcomy.

Dochy

Midoc
Dnes se Země otáčí kolem Slunce jednou za 24 hodin.

Vážně??? 😉 To v tom případě Země fofruje zhruba 1/30 c 😉 (hrubý odhad založený na znalosti vzdálenosti Země-Slunce jako cca 8 světelných minut)

Midoc

Chyba je opravena.

Kepler

hapiky: nejde o sever ani jih, lidstvo by se usadilo poblíž terminátoru, což je rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou částí planety. V podstatě má pravdu Rokio, i když by to nebylo tak dramatické. Tomu jevu se v astronomii říká vázaná rotce, kterou má například Merkur vůči Slunci, nebo Měsíc vůči Zemi.

hapiky

Kepler: Kdyby se rotace Země měla úplně zastavit, nemohla by mít ani vázanou rotaci k Slunci, neboť by se musela stále otáčet. (jednou za 365 a něco dní).

Kepler

led: alien mlčí, protože o tom ví kulové nebo se takovými prkotinami nezabývá. Ale jinak by to pomalejší tempo rotace Země nemuselo být tak katastrofální. Země se zpomaluje neustále (díky Měsíci) a já si pamatuju i dobu, když den trval jen 23 hodin…:-))

Emefej

Kepler > neblbni. Kdo by se přesídloval? Víš jaký moment hybnosti ma rotující setrvačník jménem Země? Kdyby to najednou někdo zašlajfoval, tak se uvolní tolik energie, že by planeta nejspíš explodovala, či v lepším případě vy se z ní odpařila většina materiálu. Game over.

Kepler

Asi máš pravdu. Země je jen plastická koule pokrytá tenkou skořápkou lithosféry. V ten moment by se všechno stalo věcí startující z kosmodromu, Paradoxně by byli v největším bezpečí lidi cestující v letadlech. Teda aspoň na chvíli.

aliendrone

Kepler>>> Když odmyslím Emefejovu faktickou, tak vezmi v úvahu i ty, kteří stojí na pólech či v blízkosti. Úhlová rychlost 0,000073 rad/s není nic světoborného. :)

Ale díky za definitivní vysvětlení záhady zmizení dinosaurů. Já VĚDĚL že byli SEŽRÁNI něčím MOC HLADOVÝM a NENAŽRANÝM, co se tenkrát nějakým evolučním omylem na Zemi objevilo. Prý že asteroid, PCHE! ;) :D :D

Kepler

alien: ovšem na pólech by se prakticky ni nestalo. Ale co ty chuděry na rovníku s nekrásnějšími prdelkami.? Nejen, že by jim to urvalo sukničky z trávy, ale možná i pubické ochlupení, pravděpodobně i celé poprdí!

Emefej

Kdysi jsme ve fyzice počítali příklad, šlo tam o energii potřebnou k přibrzdění Země o 1 sekundu (možná 1 minutu, nepamatuju, už je to hodně dávno) za den. Vycházelo nějaké hrozné číslo, které by stačilo k odpaření vody ze Středozemního (možná Černého) moře.