Avatar uživatele
dgfdgf

Co by se dalo vyčíst Václavu Havlovi? Co udělal špatně?

Doplnění: Můžu otázku ještě rozšířit na Tomáše Garriguea Masaryka?

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? paul1, da ny, aliendrone před 839 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
elkon

Opilec a podprůměrný spisovatel, který se proslavil hlavně díky kamarádům ze západu.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Ametyst

Byl to globalista, kterého zajímala kdejaká nesmyslná menšina, ale Čechy rád neměl. Neměl politiku rád, chtěl ji nepolitickou, ale přitom se v ní držel do posledního dechu, navzdory svým prohlášením o odstoupení. Šel na ruku komunistům a estébákům a dbal, aby nikdo nebyl potrestán za zločiny komunismu.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kazatel

S odstupem času, všechno bylo špatně.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Na tuhle otázku prostě NEMOHU odpovědět, jsem už na tohle jméno a jeho darmožroutské pohrobky TAK alergický, že by použité výrazy vypálily internet! A kdyby náhodou ne, tak stejně by odpověď byla PRÁVEM smazána za vulgarity. :(

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?GM Nahlásit

Avatar uživatele
Rys95

Asi, že stal prezidentem. Nic proti němu osobně nemám, ale politik to nikdy nebyl, spíše idealista.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
plebs

Jak hodnotit, vyrůstal v kapitalistickém přepychu u lepšo rodičů a i v době přechodu ke komunismu měl určitá privilégia a pravděpodobně byl připravován jak komunisty tak západem na vstup do politiky.
Jinak byl vynikající vypravěč a jako většina politiků slibem nezarmoutíš a většina národa mu to baštila i s navijákem.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

On něco vytvořil? I ta dramatická činnost, škoda mluvit.

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pepa25

Především některá jeho vyjádření a také některé kotroverzní milosti:

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/V%C3%A1clav_Ha­vel#Kontrover­ze

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
paul1

Určitě by se toho našlo hodně. Ale u dalších prezidentů také, i ostudy, až průsery.
Havel měl těžší startovací pozici. Byl první kritizovatelný prezident, ti předcházející si veřejné kritiky neužili, za to se natvrdo zavíralo.
Na Havla se vylila za ty roky nashromážděná žluč, hodně ho kritizovali komunisti, součastní i minulí, protože ztratili moc, hodně se na něho povymýšlelo hoaxů atd.
Studie říkají, že když se do lidské mysli dostanou zlé, i nepravdivé informace, je velmi těžké to opravit. Funguje tady i tzv. iluzorní pravda, která vzniká opakováním lží po dostatečně dlouhou dobu, až si lidé začnou myslit, že na tom bude asi něco pravdy.

Upravil/a: paul1

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Nejhorší snad bylo že byl opilecký lhář. Udělal snad něco dobře?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Disraeli

Oběma hodně. Ale raději Havla, než Masaryka.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Chyby byli, ale alespoň nás trochu uvedl „do světa“.
„Opilec“? No tak co dělal v soukromí nevím, ale neviděl jsem ho, že by měl problémy při nějaké ofic. příležitosti. To tedy na dané pozici znám horší případy.
„Průměrný spisovatel“ – nehodnotím. Z toho co jsem zahlédl/zaslechl bych řekl, že to není „můj šálek kávy“. Mohl bych souhlasit, ale nebudu kopat do něčeho, co je mi cizí.
„Čechy rád neměl“ – nemyslím. Spíš se opravdu snažil lidi stmelovat. Klaus podle mně byl spíše neutrální, řekl bych že řešil víc tu ekonomiku a politiku než nějaké nálady ve společnosti, ale snažil se být alespoň reprezentativní, Zeman podle mně národ cíleně rozeštvává a dělaj si z něj legraci i v zahraničí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

Tvrdohlavý, naivní, snílek a slibotechna. Nedostatek politické přizpůsobivos­ti/komoetence. Nechal připustit divočinu, bez připravených pravidel (zákonů). Nebyl připraven ne převzetí „moci a zodpovědnosti“

Hledala jsem, kdo/co, by nejlépe vystihlo i můj názor.

Jako základní nedostatky V. Havla se uvádí:
Nedokázal se podřídit systému parlamentní demokracie. Nepochopil důležitost některých institucí. Nepřipravenost, špatná personální politika (náhodné a podivné figurky v politice „jakými byli ministr vnitra Richard Sacher, ale i Václav Klaus a Miloš Zeman.“)
Nepřipravenost: šok, ze snadného pádu diktatury. “Společnost potřebovala nová pravidla, principy – a sen. Nový prezident jí byl schopen dát jen ten SEN.“
„Stal symbolem naděje, ve kterou uvěřil především svět.“
Václav Havel okamžitě po zvolení prezidentem vědomě delegimitizoval obě hnací síly „revoluce“ (OF, VPN).. Havel dokonce zakázal svému týmu jakékoliv kontakty s vedením OF, které považoval za „nositele špatných zpráv“.
Nepromyšlená byla i jeho personální politika, která vynesla do politických funkcí podivné a náhodné figurky, jakými byli ministr vnitra Richard Sacher, ale i Václav Klaus a Miloš Zeman.
Mezi jeho poradci se v prvních měsících objevili agenti StB,
Vyhnuli prověrkám a …. dokázali ukrývat…. údajně ztracené nebo skartované dokumentace.
Havlova neochota diskutovat a koordinovat politické kroky stála i za ničivou roztržkou s parlamentem….
POLUS V. H.:
Havel disident a Havel politik se po listopadu 1989 potkali už jen jednou – když v listopadu 1997 ve svém … projevu … veřejně pojmenoval zvrácenost a NEÚSPĚCH „PROTZUNELOVANÝCH“ let ekonomických reforem vlád Václava Klause.
Další shrnutí ve zdroji:
https://hlida­cipes.org/jan-urban-mluvme-o-havlovych-chybach-i-tak-bude-inspiraci-jako-symbol-hodnot-ne-sloganu/

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
elkon

dgfdgf – pokud chceš stavět Masaryka vedle Havla, tak se rovnou spláchni do záchodu.

Avatar uživatele
dgfdgf

Nikoho nikam nestavím, pane Elkone. Ptal jsem se na Havla a teď se ptám na Masaryka.

Avatar uživatele
da ny

A na Beneše už prosím nerozšiřujte ;D
V týdnu běžel prima dokument v TV (asi ČT2). Byly tam zmíněny všechny jeho závažné, politické chyby, nedostatky a naivity.

Avatar uživatele
da ny

O TGM mám zprávy jen z vyprávění, TV, knih apod. Historici to berou také každý z jiného konce. ;(
Nikdo není dokonalý. Pokud hledáte nedostatky v osobě TGM, čtěte v knihách a hledejte na internetu, také sám (já to za Vás věčně hledat nebudu ;)).
http://svobod­nenoviny.eu/tgm-vzor-nevhodny-k-nasledovani/

Avatar uživatele
GM

Aliendrone – 100 palců! Líp bych to nenapsala.

Nový příspěvek