zjentek

Co by samovolně následovalo, pokud by nám na planetu opatrně dosedlo zrnko hmoty těžké podobně jako celá Země?

Nejlepší odpověď
aliendrone

TWL bejku, tohle je MOC MOC hustá otázka (proto také jako „dotaz +“ označena NEBUDE, na rozdíl od hovadin). 😑

S určitostí mohu říci jen toto – nějaké „jemné dosednutí“ by se NEKONALO. Jednoduše proto, že Země by byla ještě před tím ROZERVÁNA NA KUSY slapovými silami. Na tom sice není nic zajimavého/zá­hadného, ale…

Potíž je v tom, že takové „zrnko“ (dle převažujícího názoru vědců) pokud by bylo do 9mm, tak by regulérně šlo o gravitačně zhroucený objekt. S tzv. „horizontem událostí“ atd., lidem známým pod populárním názvem „černá díra“.

A TEĎ přijde to ZAJÍMAVÉ. Shodou okolností sám nad tím právě amatérsky špekuluji, ale i když ti mnozí chytrolíni a rozumbradové budou vykládat, jak je OTR „prostá a jednoduchá, potažmo krásná“, tak je to pro běžného smrtelníka JINAK.
Pro mě osobně jsou to matematická JATKA (Stalingrad HADR!), pro uvedení do obrazu, jak to doopravdy je ti dám odkaz na jedno video, na které jsem před časem narazil.
https://m.you­tube.com/watch?v=y0SzkBW­TYaQ&pp=ygURbWljaG­FsIGvFmcOtxb5la­yA%3D
BTW – kdyby ti vrtalo hlavou ve 20 minutě proč u čísla 109 říká bilion, tak je to běžné u těch, kteří publikují v angličtině, viz anglické značení řádů – neznají „iardy“ (jako miliarda, po milionu mají rovnou bilion).

Každopádně ono to není tak jednoduché a je otázka, JAK to s tím horizontem událostí vlastně tedy je. Existují totiž i JINÁ řešení, než Schwarzschildovo (např. Eddingtonovo) TÉHOŽ problému a to vychází JINAK (na to jsem se právě nachytal sám nejkrásnější já 😂 😂 😂 ).

Závěrem – ať již horizont události existuje či nikoliv (můj názor je, že to tak NENÍ, ale nejsem schopen ti ani v jednoduchosti objasnit proč se tak domnivám, natož striktně výpočtem – to je daleko ZA HRANICÍ mého mat. skillu), tak jediná další věc, kterou mohu dodat je, že víme kulový, ale víme ho JISTĚ (přinejmenším odborný mainstream [větší část] má jasno, ale to je na jinou debatu). ☺

elkon>>> TWL, tyhle věci jsou základem VŠEHO, hýbou světem fyziky, koumají nad nimi ty nejnamakanější mozky na světě a ty tomu říkáš „kravina“? 😯 Já už asi fakt ničemu nerozumím. 😑

Další odpovědi
led

Už pri priblížení a prekročení kritickej vzdialenosti od Zeme by ste na odpoveď nečakal. A v prípade teoretického „dosadnutia na Zem“, by už nemalo kam dosadnúť, pretože ani Zem, ani „príšelec“ by nejestvovali vo svojej pôvodnej podstate.

elkon

Kam na ty kraviny chodíš?

Disraeli

Nic takového neznáme (tak malé o takové hmotnosti), takže těžko spekulovat.

Nejspíš katastrofa pro zemi už kvůli té hmotnosti, která se rovná jiné planetě. Problém s gravitací, oceány a vůbec vším. Nejspíš by vymřely mnohé živ. druhy, a planeta by mohla být zdevastována. Ale nějak si nedokážu představit to opatrné dosednutí (jako JAK?) toho zrnka, při takové hmotnosti… to si trochu odporuje . Byl by to prostě náraz, kolize.

Velmi pravděpodobně by ale shořelo v atmosféře… vzhledem k tomu, že má jen velikost zrnka (těžko říct, ale co je to za materiál). Samozřejmě nemluvě o tom, co vše by to způsobilo už jen tím, že by se k nám dostalo tak hmotné těleso (ještě dávno předtím než by proniklo do atmosféry). A pokud už by bylo zničeno v atmosféře, nejspíš by to byl velký únik energie (při takové hmotnosti)…

Drap

Měli bychom přes celou zemi dírku o průměru zrnka.

Dochy

Velkej průsšvih… Už přiblížení by znamenalo katastrofické jevy vázané na zbytky toho, čemu říkáme gravitace Země. Už ve vzdálenosti zhruba odpovídající poloměru Země od povrchu Země by gravitace tohoto tělesa „vynulovala“ vlastní gravitaci na části zemského povrchu. To by vedlo k výraznému překopání zemské kůry na základě jevů, které souhrně označujeme jako slapové síly. A i když tady píšu o oblasti, která by tomu tělesu byla nejblíž, je to jen zjednodušení. Tyto jevy by se podepsali na podobě celé Země a pravděpodobně ještě v době, kdy by toto těleso bylo někde zhruba ve vzdálenosti Měsíce by tyto jevy přeorali Zemi natolik, že by z modré zeměkoule byl lávový šiškoid.

aliendrone

led>>> Ó noční obloho nebezpečné temná, byť přenádherná – já už toho přežil TOLIK (o čem byly zástupy lidí přesvědčeny, že to NEMOHU přežít), že to už dávno nepočítám. 😉

A když jsme u toho přežití – dnes je 25.4., nějak se Vám to krátí, Vaše Excelence! Ještě 5 dní zbývá… 😉 😂 😂

aliendrone

Disraeli>>> I když mám k odpovědi výhrady, tak v zásadě to hlavní (katastrofa) bylo řečeno, proto palce. ☺

Dochy

Ano, odpověď Disraeli jsem „neklasifikoval“ ač v mnohém mám pravdu, nelze očekávat že by těleso o velikosti zrnka a hmotnosti Země bylo průletem naší atmosféry významně poškozeno. Bál bych se spíše o tu naši atmosféru, i když i to by v daném případě byl jedním z nejmenších problémů.

zjentek

Elkon a proč by takový jev měl být kravina, jako?