Avatar uživatele
led

Čo bola skutočná príčina smrti gréckeho hrdinu Achilea?

Záhada trvajúca skoro 3 tisícročia. Podľa bájí bol grécky hrdina Achileus zraniteľný len na päte.
Ale môže byť takéto zranenie skutočne smrteľné?
Za predpokladu, že nepozerám na sekundárne následky, ktoré boli v tej dobe bežné ako otrava krve, zápal, oslabenie organizmu, strata obranyschopnosti v boji, pád zo skaly a podobne…

obrázok https://www.go­ogle.com/imgres?im­gurl=https%3A%2­F%2Fupload.wi­kimedia.org%2Fwi­kipedia%2Fcom­mons%2F8%2F86%2­FDetail_of_Achi­lles_thniskon­.JPG&imgrefur­l=https%3A%2F%2Fcs­.wikipedia.or­g%2Fwiki%2FAchi­llova_pata&do­cid=p_IFOUxc8F4fyM&tbni­d=nEMrtxvDXTXwAM%­3A&vet=10ahUKEw­jgmsv27u7jAhWY­iVwKHZ7MBAoQMwg8KA­UwBQ..i&w=2592&h=­1944&client=a­vast&bih=910&bi­w=819&q=achillo­va%20smr%C5%A5&ved=0a­hUKEwjgmsv27u7jAh­WYiVwKHZ7MBAoQ­Mwg8KAUwBQ&iac­t=mrc&uact=8

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, vagra, marci1, Kepler, Henry1660 před 1725 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Co uvádí anglický zdroj.

Podle řecké mytologie byl Achilles smrtelně zraněn na patě, vykrvácel a zemřel. Několik neprokázaných hypotéz uvádí otravu, infekci, alergii, hemofilii, , velkou bolest a a stres, , dokonce sebevraždu.

Autor, , plastický chirurg, který často léčí chronické rány, uvádí další scénář: Ačkoli Achilles nebyl smrtelně zraněn, byl považován za mrtvého, protože ve své době byl zraněný hrdina stejně dobrý jako mrtvý hrdina, takže prožil zbytek svého života daleko od všech jako bývalý hrdina.

Aby bylo možné zjistit, zda jeho zranění stačilo k fatálnímu krvácení a rychlé smrti , nebo zda by mohly být ve hře jiné faktory, hledal nejen on v literatuře, , aby se potvrdilo, či vyvrátilo to, co je o Achillovi známo prostřednictvím příběhu souvisejícího s The Iliada

Mezi použité nalezené termíny patřilo krvácení tibialis posterior (tepna) – byly nalezeny 3 rukopisy) a chronická rána – Achillova šlacha – (bylo nalezeno v 631 rukopisech).

Ačkoli věda nemusí být schopna vysvětlit, jak a proč Achilles zemřel, literatura podporovala domněnku, že Achilles měl pravděpodobně chronickou ránu s defektem kůže a paratenonu, devitalizovanou tkáň šlachy, krvácení, granulaci a opakované infekce. Při tvorbě této legendy je zajímavé zvážit stav jeho zranění a jeho mysl!

¨Podrobnosti a další úvahy o zranění jsou v článku

!Použití literatury k pochopení Achillova osudu"

Další vysvětlení Achillovy smrti.
Bakterie, infekce, hrot šípu, – otrava, sebevražda,

Závěr – Mohly 2 související faktory – krvácení a „jedovatý“ hrot vést k jeho smrti?
https://www.o-wm.com/article/u­sing-literature-understand-achilles-fate

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Frontinus

Ve skutečnosti to žádná záhada není, v pohádkách se prostě dějí pohádkové věci. No a báje a legendy jsou vlastně také pohádky…

Inspirace tím, že by slabé místo bylo zrovna na patě, je celkem zřejmá. Šlacha (mimochode, Achillova šlacha je korektní anatomický název), které vede „k patě“ je mimořádně slabé místo. Stačí drobné zranění a je po dráze válečníka, protože se tímto prakticky ztrácí schopnost chůze. Šlacha se nezahojí..

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
marci1

Jedná se o báj (mýtus), tudíž nelze předpokládat, že se právě toto stalo.
"Tento mýtus má pravděpodobně své vysvětlení v lékařské diagnóze přetržení Achillovy šlachy (ruptura tendinis achillis). Přetržení Achillovy šlachy v boji znamenalo jistou smrt, protože postižený není schopen chůze. Toto zranění se ve větší míře vyskytuje až s nástupem masového sportu v civilizovaném světě a bývá spojováno se sedavým způsobem života a jím způsobenými degenerativními změnami ve šlaše. 🙂

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Achillova_pa­ta

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Takové zranění nemůže být smrtelné, i když následné komplikace ano. Myslím, že pravou příčinou jeho smrti byla jeho přílišná sebedůvěra ve svou nezranitelnost, kterou dostal od bohů. Ve filmu Trója mi připadal jako arogantní fracek, který si obyčejných lidí moc nevážil. No ale jsou to jen antické báje, tak to berme s rezervou, i když ty báje jsou hezké a mnohdy i poučné.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Odpověď neznám, ale zajímá mě, proč píšeš jednou česky, podruhé slovensky. To má nějaký smysl?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hapiky

Když vezmete v úvahu, že každý „hrdina“ apod. měli nějaké poslání, mnohokrát po splnění úkolu ho tzv. vyšší sféry opustily.
Ponejvíce mě přišlo líto Johanky z Arku.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
led

Báje netreba podceňovať. Niektoré sú založené na skutočnosti, prirodzene s prídavkom dobového myslenia. Napríklad bájam o Tróji nikdo neveril, až sa našiel malý Heinrich Schliemann, ktorý uveril a „Tróju“ objavil.

před 1724 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

annas, ďakujem za odkaz. Je to zaujímavé čítanie.

před 1724 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Také mně článek zaujalo, i když bych uvítala raději informace v češtině

Je vidět, že se stále pátrá,. uvažuje, zda to bylo možné tak či onak. .

před 1724 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Vidíte, že napriek mnohým nepriaznivým rečiam pri hľadaní skutočnej histórie aj podaniach ľudovej slovesnosti sa to oplatí. Nie všetko, čo sa zdá byť neskutočné, neuveriteľné, musí byť bez reálneho základu.

před 1724 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Myslím tým originál z odkazu.
Možno bude zaujímavá odozva, ak si to prečíta aj niektorý český odborník, zaoberajúci sa príčinami smrti.

před 1724 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Frontinus ďakujem za odpoveď. Ak teda rozumiem to zranenie šlachy nie je príčina smrti, ale straty obranyschopnosti v boji. Čo znamená, že príčina smrti bola iná, ale v ani opise Achileovej smrti v boji s Paridom, nie je opísané iné zranenie.

před 1725 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

elkon, už som to tu viackrát vysvetľovala. Aktívne používam obe reči, ktoré sú v ČR uznávané. Ešte stále sú tu, aj na tejto stránke ľudia, ktorí ma žiadali o písanie po slovensky. Prekáža vám to?

před 1725 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
elkon

To by bylo na delší povídání a asi by se vám to nelíbilo. Souvisí to s odtržením Slovenska a osočováním Čechů, jak na nás Slováci vždy dopláceli. Dál už raději psát nebudu…

před 1725 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Černobílé myšlení. Co vadí vám, nevadí jiným. Slovenština je přece u nás uznávaná.

Proč chodí Češi na slovenské Odpovědi, Slovákům to nevadí…

před 1724 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Na tento problém je chybné pozerať len z jednej strany.
Mne napríklad tá „Klauso-Mečiarovská dohoda“ roztrhla rodinu.

před 1725 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
elkon

Já v tom mám jasno a co vím, nejsem sám.

před 1724 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Šťastní, čo nepochybujú, majú jasno…

před 1724 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

elkon: pokud jsem si dobře všiml, tak už dost dlouho píše výhradně slovensky, i když umí česky taky velice dobře a v minulosti taky tak psala. Je to tak důležité?

před 1725 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Tak ne, teď jsem si uvědomil, že česky taky občas něco plácne. Tož je to českoslovenka, no a? Já taky občas zakvedlám něco po valašsku, dokonce i slezsky.

před 1725 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
hapiky

Kepler: Jesli umíš Slezky, Tak co je to „Dinďol“?

před 1725 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Tak to se přiznám, že jsem to už zapomněl. Sice jsem se ve Slezsku narodil, ale už tam 47 let nejsem. Že by drdol? 🙂

před 1725 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Alesh

tipuju pinďoura 🙂

před 1725 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
hapiky

Alesh: Ani náhodou!

před 1725 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek