Sjømann

Čím to je, že platy (zejména) vysokoškolských pedagogů v České republice jsou tak nízké, řekl bych až směšné?

https://www.kup­nisila.cz/pla­ty-ucitelu/

Neměli bychom si učitele spíše hýčkat, když například ve Skandinávii berou nadstandardní platy a mají zcela jiný společenský kredit? Jak motivovat učitele na základních, středních a vysokých školách, aby neutíkali do zahraničí? Nebo máte na to jiný názor?

Nejlepší odpověď
Kelt

Souhlasím. Asi je něco shnilého ve státu dánském.

Další odpovědi
Drap

Myslím že s tím útěkem do zahraničí je to spíše blábol. Proč ne, zvyšme jim platy. Vysoký plat učitelů ale neznamená lepší a kvalitnější výuku. Osobně si vážím učitelů i jejich práce. Nejsou to však bohové, co ostatní profese? Lékaři výzkum, a podobně? Kolik bereš ty,? Vyděláváš více než učitelé? potom patříš k těm, kterým se v tomto státě daří lépe než většině.

da ny

Oni vysokoškoláci ve službách a ve státním nemají nijak závratné platy.
Zvláště, do 5 let praxe, To má prodavač v Lidlu apod. stejně nebo více. :/

Ono je to v různých oborech a na fakultách odlišné.
Nejhůř jsou na tom údajně humanitní obory.
Na LF mají pedagogové kolem 50 000 Kč (ze zpráv, tabulky na ČT+1).
Je dobré si uvědomit, že většina pedagogů má 6 h (den) pracovní dobu
a pak další nadúvazky/činnosti (plat plus základ, mzda je většinou minimálně dvousložkoví = základ + osobní ohodnocení).
Mnohem smutnější je celý systém školní výuky (ZŠ až VŠ). Balastní předměty, systém „všechno a nic pořádně“. Některým vyučujícím, přednášejícím bych sotva dala korunu……
Kolik zaměstnanců v různých oborech dosahuje „průměrné mzdy“?
A „průměru“ ve svém oboru/profesi?

On to na okresní úrovni u VŠ není žádný „šlágr“ v žádné státní instituci …
Nejmenovaný FÚ: muž SŠ základní tabulkový plat + 8 000 Kč osobního ohodnocení
žena VŠ (Ing.) plat z tabulek pro Bc. + osobní ohodnocení 2 000 Kč
Pracuje rok po návratu z rodičovské dovolené (3 roky). Je „stopka“, nový ředitel jí nemůže přidat. i kdyby chtěl.
Práce má ona více, s větší zodpovědností, než muž SŠ. Přesto má ON vyšší plat.

VaclavZeman

S platy učitelů a jejich navýšením souhlasím. A to i když se na to podívám objektivně. Ale je potřeba říct, že není učitel jako učitel…

A co se týká VŠ učitelů, tak je to smutné. Spousta jich je třeba docentů anebo profesorů a berou méně než já. Na druhou stranu společnosti zřejmě filozofové přispějí méně než učitelé na školách typu ČVUT a VŠCHT nebo dokonce i méně než já, protože mohu nějaké studenty alespoň obohatit o znalosti jazyků.

plebs

Podívej brachu v prvé řadě je zapotřebí řádně platit politiky kteří nás vedou stále k lepšímu blahobytu.
Španělský papaláš v parlamentu má 1,7 násobek průměrného platu prostého lidu, Německý 2,3 a papaláš v české kotlině 2,5 a proto ještě navrhoval ministr vnitra zvýšit plat extra politikům kteří sedí na dvou a více židlích těch je v parlamentu 160.

cappuccino

O uteku ucitelu do zahranici slysim porve! Jake tam maji uplatneni? To by museli perfektne ovladat nejaky jazyk.
Muzes uvest nejaky zdroj?

zjentek

A podle jakých měřítek? Žišmarjá, učitelský jsou fakt chudáčci, úplná žebrota. A taky se podívejme na jejich výsledky. Třináctileté ubodaly dvanáctiletou. Šestnáctiletá se oběsila pro šikanu. Vidíme jen brutalitu a té nejbrutálnější ze všech brutalit se současně dopouštějí občánci školou povinní. Tohle a mnoho podobného dokázala také školská výchova za posledních 30 let. Děkuju.

Ametyst

Vypadá to, že učitelé odpracují polovinu hodin z toho, co se v ostatních profesích považuje za běžnou pracovní dobu 40; hodin týdně. Mají neustále nějaké volno.