Natee

Čím si obohatit slovní zásobu?

Obdivuji lidi, kteří mají na každou otázku nějakou odpověď, popř. hlášku. Znáte ještě nějaký způsob, kromě četby, jak si slovní zásobu rozšířit?

Nejlepší odpověď
chudst

Ale ono nejde ani o to obohacovat slovni zasobu, ale pouzit spravna slova ve spravnou chvili. Muzete znat veskera ceska slova, ale to neznamena, ze budete mit dobre hlasky. Chce to cvik – pozorujte, vypujcujte si a casem si vypilujete i vlastni :)

Další odpovědi
barnajka

To čtení je opravdu to nejhlavnější: čti všechno, co ti přijde pod ruku: knížky, noviny, časopisy, blogy na internetu, reklamní letáky… :)) Dostaneš tak do sebe spoustu nových slov z různých oblastí (tématických i sociálních). Široká slovní zásoba je základ – a zbytek už je na tobě. Abys byla vždycky za tu vtipnou, co pohotově glosuje dění kolem, musíš si věřit a být uvolněná, sama sebou. V prostředí, kde se cítíš sešněrovaná a musíš se do hovoru nutit, z tebe nejspíš žádná vtipná hláka nevypadne.

Poradím ti, co na rozšiřování slovní zásoby pomáhá mě.
Za první jsou to přesmyčky – vždycky si vyberu nějaký slovo a dám si zadání, že z něj musím přehazováním písmen vytvořit třeba 10 jiných slov. Když si to chci ztížit, zadání ještě omezím třeba na podstatný jména v 1.pádě :) Pak se pustím do práce – a nesmím skončit, dokud není hotovo :)

Druhá moje metoda: je dost podobná těm přesmyčkám, jen převedená do hmotné podoby :) Kup si v papírnictví takový ty písmenka pro prvňáčky, jak se z nich učí skládat slova. Můžeš si k nim pořídit i ty desky, usnadní ti práci :) Písmenka rozstříhej, pak si jich náhodně vylosuj třeba 10 – a poruč si, že z nich musíš sestavit např. 10 slov. Zdá se to možná být primitivní úkol, ale když si vylosuješ třeba A, E, D, Ť, Z, Ř, K, L, X a Y, buď si jistá, že se docela zapotíš :))
Touhle „písmenkovou“ metodou se v začátcích učím i cizí jazyky. Než mi abeceda a základní gramatický pravidla vlezou pod kůži, mám někdy problémy naučit se, jak se jednotlivý slovíčka píšou. Takhle mi to jde celkem snadno :)

A poslední věc – nevím, jak ty, ale já odmalička ráda skládám bsničky :) Žádná hluboká poezie, spíš takový praštěný veršovánky na praštěný témata. Líbí se mi, když je ve verši 100% zvuková shoda – a někdy hledám klidně i hodinu to správný slůvko. Tato metoda tě nutí zapnout mozkový závity na maximum, vzpomínat na všechna slova, co znáš a co jsi kdy kde vůbec zaslechla… A když přesto to pravý slovo ne a ne najít, jsi občas nucena vymyslet si vlastní patvar slova již vymyšleného :) Mě na tom právě tohle baví asi ze všeho nejvíc – vždycky se u toho vyblbnu jak malý děcko :))
Doplňuji:
Ještě jeden tip – hodně mluv se staršíma/starýma lidma. Používají spousty slov, který se už v dnešní mluvě nevyskytují a my mladí je tím pádem neznáme. Přitom je to škoda, protože některý výrazy jsou fakt exempláře :))
Takže až budeš napříště mluvit s babičkou, zkus si aspoň jednou víc než její bábovky všímat toho, co a jak říká – vsaď se, že budeš odcházet o pár slov bohatší :) Některý slova si o znovuzrození vyloženě koledují :))
No a taky v nářečí se dá krásně inspirovat – jiný kraj, jiný mrav…a taky jiné výrazivo :)

Berušinka

Určitě tím čtením, pak asi komunikace s lidmi, luštění křížovek a různých slovních hlavolamů, i „mluvení“ s dětmi – ty se pořád na něco ptají – a ty musíš pohotově reagovat =)

VampGirl

Já osobně si obohacuju slovní zásobu luštěním křížovek. Občas se v nich najde mnoho zajímavých a nezvyklých obratů a slov. Často nacházím pro mě neznámá slova například v osmisměrkách. Výrazy, které neznám si najdu ve slovníku. Hodně také určitě pomůže to čtení, jak tady už bylo zmíněno.