tatanka

Zná někdo z podnikatelů jiné slovo podobného výrazu než chci!?

Doplňuji:
je myšleno chci jako rozkazovací způsob. děkuji

Nejlepší odpověď
klumprt

Chci je sloveso oznamovacího způsobu. Rozkazovací způsob slovesa chtít je „chtěj, chtějte, chtějme“

Mám takové tušení, že jádro pudla vaší navenek nesmyslně zformulované otázky tkví zřejmě v tom, že nějaký podnikatel, který vás zaměstnává, po vás zase něco chce. Inu, zaměstnavatelé jsou už takoví.

Ono slovo chtít je vlastně velice přesné. I když něco potřebuju, tak to zároveň chci. Když něco dělám, protože musím, tak to taky chci dělat, abych se vyhnul následkům toho, když to neudělám.

Takže pokud vám dnes třeba zavolal a řekl: „Chci, abyste přišel zítra do práce.“, tak je to vlastně velmi přesně řečeno. Mohl říct „potřebuju, přál bych si, žádám vás, musíte, nevadilo by vám, bylo by fajn.....“, ale vždycky by to znamenalo, že chce. Kdyby to nějak okecával, tak by si jinej zase mohl stěžovat, že jeho šéf mlží, vykrucuje se a nejde přímo k jádru věci.
Doplňuji:
Jo, a nejsem podnikatel, ale zaměstnanec.

Další odpovědi
marci1

Většina asi ne, stačí říct kouzelné slovíčko : Prosím. 🙂

Kelt

Já chci, já si přeji , chtěl bych, musím být – a je na tobě, abys to udělal. Vztah zaměstnanec zaměstnavatel funguje na tomto principu. Něco se musí udělat, někdo to chce. Nikdo tě nenutí, Nemusíš to dělat. Můžeš odmítnout. Pak brzy přestaneš být zaměstnancem.

gecco

…„musím!“…
😉

anonym

http://www.ob­chodovaniproza­catecniky.com/