arygnoc

čím sa živili manželia václav a olga havlovi v rokoch 1969/1970 – 1989?

olga bola do tej doby uvádzačka v divadle, václav vcelku neúspešný autor.

všade nájdeme iba popis ich politickej činnosti (ehm, a bohatého sexuálneho života), ale nie toho, čím sa živili.

ak môžete, poprosím i o vloženie nejakých odkazov.

Nejlepší odpověď
annas

V roce 1968 oba dva odešli z divadla. Vpadá to ta, že Olga nepracovala. Jiné informace jsem nikde nenašla.

V době věznění Václava Havla pokračovala místo něj v práci na samizdatové edici Expedice a byla proto obviněna z podvracení republiky. Z dopisů, které jí Václav Havel adresoval z vězení, vznikla později kniha „Dopisy Olze“. Spolupracovala též na vydávání Originálního videojournalu, který dokumentoval činnost disentu v Československu.

http://www.vdv.cz/o-nadaci/olga-havlova/

Disident a prezident Václav Havel.
http://www.ces­katelevize.cz/ct24/ex­kluzivne-na-ct24/historie-cs/244533-disident-a-prezident-vaclav-havel/

Havel a Pavel Kohout jsou dva fenomény a jejich hry prorazily až do Ameriky a hrály se v New Yorku. To minimálně do první poloviny 70. let samozřejmě přinášelo určité výhody ve formě poměrně vysokých honorářů. Navíc se Havlovy hry hrály v televizích a právě za to získával Havel nejvíce peněz.

Kdyby si Havel nevydělával na tantiémách v zahraničí, dělal by jako ostatní manuálně. To, že měl peníze, neznamenalo, že si je strkal do polštáře. Pomáhal stovkám lidí, rozdával peníze, půjčoval peníze. On měl velký komplex z toho, že je „prominent“, a neustále se pídil po tom, kdo ještě potřebuje pomoc. Když jsme sháněli třeba pomoc pro rodiny zatčených z Jazzové sekce v roce 1986, Havel na to dal peníze a nikdy je nechtěl zpátky. Takže naznačování, že to byl floutek, který si jezdil mercedesem a nemusel vůbec makat. To není pravda.

Ten člověk měl kolem sebe Státní bezpečnost přes dvacet. Každodenní život v obavách, kdo zaťuká, kdy mě odvedou. Ať to někdo zkusí! To vůbec není o penězích.

Přehled jeho zaměstnání

v srpnu 1969 – odešel do ústraní a věnoval se především dramatické tvorbě;
1974–1975 – dělníkem v trutnovském pivovaru
1975–1989 – svobodné povolání – v této době vyšetřovací vazba, vězení – přehled v odkazu
1983 – (březen) ze zdravotních důvodů přerušen výkon trestu

http://www.to­talita.cz/vys­vetlivky/o_ha­velv.php

Další odpovědi
mosoj

Havel byl bohatě dotován ze zahraničí. Jeho byt byl samý luxus , který se v té době nedal běžně sehnat.
Svého času si Olga Havlová stěžovala na to jací byli chudáci, protože mohli nakupovat pouze v Tuzexu.
Je to opravdu k pláči. Bohužel skutečnost je ještě horší.

petra15

Tak jestli to u Havla bylo taky tak ?
Pavel Kohout uvadi, ze si kazdy rok koupil v Tuzexu Renaulta a pak ho dobre s velkym ziskem prodal, devizy mel legalne ze svoji tvorby a praci ale zadnou nedostal. Nutili ho tak k emigraci, kam ale nechtel…

zjentek

dělali prd ..tak jako každej, kdo má na to čas.
K tomu je zapotřebí:

  1. být dědicem jmění
  2. prosadit to veřejně

Sůwa

Doporučuji k přečtení knihu Edy Kriseové " Václav Havel – životopis", vydané v roce 1991 nakladatel­stvím Atlantis. Ta ale nejspíš na Slovensku vydána nebyla a je psána česky. Autorku osobně znám, stejně jako řadu postav o kterých píše.
Do sexuálního života manželů Havlových ale nikomu nic není…

Emefej

Mosoj – popiš trošku podrobněji ten luxus u Havlů doma. Předpokládám, že jsi k nim často chodil, když se k vybavení jejich bytu tady tak zasvěceně vyjadřuješ.

mosoj

Proč bych ti to popisoval. Jednou si Havlová stěžovala že byli tak chudí, že mohli nakupovat jenom v Tuzexu. Opravdu pro blbečky.
Také znám policajta z Prahy který Havlův byt hlídal a ten ví ledacos.
Co víš ty. Jaká tvorba , vždyť to ani nikdo nečetl, načež hrál.

led

ke4n,
otázka nie je proti kodexu stránky, je to riadna, legálna otázka na historickú osobnosť našich nedávnych dejín.
Otázku, čím sa živili, Havlovci v rokoch normalizácie, si kládlo veľa ľudí. Všimnite si, ale na rozdiel od iných disidentov u rodiny V.Havla sa tomu všetci „taktne“ vyhýbajú. Prečo? Poznám osobne mnoho vtedajších disidentov, niektorí pracovali aj manuálne, niektorí sa živili písaním, či úradníčením (pokiaľ nesedeli vo väzení), ale netajili, že majú aj iné finančné zdroje. Ano, máte pravdu, ak sa niečo zakrýva, môže to byť aj „hnůj“.
Prečo nevystupujete aj proti iným nezmyselným otázkam?

arygnoc

Příspěvek smazán administrátorem.

Sůwa

Nezdá se vám ta otázka poněkud trapná? Koho to zajímá, snadno si informace najde třeba v literatuře, případně na netu. Nechovejte se tu prosím jako bulvár…

arygnoc

nevidím na tom nič trápneho.
otázku som položil preto, lebo ma zarazilo, že o olge, žene v domácnosti, bezdetnej, nepracujúcej, sa natočil celovečerný film, hoci nechápem, prečo sa o príživníkoch (v tej dobe i dnes) má natáčať film.

ja nepopieram neľahkosť ich života, ale s tým musí počítať každý, kto s niečim nesúhlasí.
ja tiež bojujem s veternými mlynmi byrokracie a nemyslím, že niekto o mne natočí film. a verte, možno by stál za to. ;)

takže by ma iba zaujímalo, ako im bolo zle – asi moc nie, keď nepracovali a mali z čoho žiť.

zzzzz

No ne, ty si opustil vody -iv-?

gagaga

Ja tomu nerozumim ; (
Jsem jen na mobilu ; (
Daaaleko ; (
Ary me snad neopusti..to by byl uz 150 ; (

  • iv-

petra15

jeho nejzajimavejsi komentar zmizel---skoda, jak ted vypadam s mojim, ktery na to reagoval…:):)

zzzzz

Tady nám toho zmizelo víc ☹

arygnoc

ani nie, ale toto na fakt zaujíma.

;)

petra15

Co ? Bohateho sexualniho zivota ? No podivejme.....tak nejsem sama, kdo je bohata…:):)

arygnoc

no, počas ich manželstva olga zahýbala a vašek takisto.
a bohvie, ako sa ukájal v kriminále, keď doma mal zástupcu.

anonym

Tam měl Frantu z cely číslo 56

petra15

🙂:-)