adam159

Čím je způsobena anomálie vody u přechodu mezi ledem a kapalnou vodou?

Odpovědi
Kepler

Při teplotě 0 °C led zcela neroztál a ve vodě zůstaly drobné krystalky ledu
střední vzdálenosti mezi molekulami krystalků ledu větší než v kapalném skupenství
Další zvyšování teploty – tyto krystalky mizí a hustota vody se zvyšuje, objem se zmenšuje.
Při teplotě vyšší než 4 °C se voda chová už stejně, jako ostatní kapaliny

http://www.fy­zika007.cz/struk­tura-a-vlastnosti-latek/teplotni-objemova-roztaznost-kapalin

cochee

Kterou anomálii máš na mysli? Nonetheless, příčinou jsou vodíkové můstky.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vod%C3%ADkov%C3%A1_vaz­ba

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Kepler

Cochee: Jiná, než teplotní anomálie objemové roztažnosti vody není u žádné jiné sloučeniny. Vodíkové můstky jsou sice pozoruhodné, protože mohou za to, že ten oxidan (voda) by vlastně měl být plyn, ale není. Je to jen přirozené vysvětlení vlastností oxidanu, které souvisí se stavbou jeho molekul. Jeden mizerný elektron vodíku (ani dva) není schopen odstínit elektropozitivitu atomového jádra kyslíku. Není to ale anomálie.

cochee

Myslel jsem to spíše tak, že jediné anomální chování vody (teplotní anomálie) je nazváno oficiálně „anomálií,“ avšak anomálních vlastností vody, potenciálně rovněž nazvatelných „anomálie,“ je daleko více. Zdravý rozum mi říká, že i to, že voda je za normální teploty a tlaku tekutá, ač má být plynná, JE anomálie. Co se týče těch „krystalků ledu“ ve vodě mezi 0 a 4 °C, v tomto souhlasím s EKSOTEM123, někdo vypotil tuhle poťapanost a sto dalších tohle bez rozmyslu přebírá, tohle je podobné té milionkrát opakované mejlce s naposto úžasným obsahem železa ve špenátu.

EKSOT123

Kepler – oni to tam v tom tvém odkazu sice tak píšou, ale takovejch pisálků je… Tak proč nevysvětlí, co když to děláme naopak. Když netavíme led ale ochlazujeme vodu. Přece při +3°C tam ještě žádné krystalky nebudou, ale přesto už je voda řidší. A za druhé, co píší, by to tak mělo být i u jiných kapalin blízko nad bodem jejich tuhnutí. Takže ať se jdou vycpat, nebo ať si to prvně zjistí.