Kepler

Chodíte na pohřby vždy, když se to sluší?

Já teda ne, ale někdy není zbytí. Snažím se jim vyhnout jak to jen jde. Stydím se za to, že bulím, i když nejde o člověka z rodiny nebo přátel. A mám z toho dost blbé nálady.

https://pixaba­y.com/photos/ce­metery-crosses-field-tomb-burial-841542/

Nejlepší odpověď
aliendrone

Také se tomu vyhýbám, pokud to jen trochu jde. Dotyčnému je nějaká má účast na jeho pohřbu již z principu šumák, na truchlící příbuzné nejsem zvědavý a pokud šlo o mně blízkou osobu, tak si udělám „černou hodinku“ doma o samotě vzpomínáním na to co bylo a dotyčnému připiji na zdraví. Však víš jaké to je – pořád stejné od té doby, co ti opravdu došlo, že se už začalo kácet v našem lese. :(

Navíc – mám prostě smůlu na „situace“. Pamatuješ jak slavnostně zahučel Brežněv? Celý národ se smál (protože to bylo jednak komické, druhak byla škodolibá radost), jenže pokud se TOTÉŽ stane při pohřbu tvého kámoše (stejně komické, ale bez radosti) a ty se začneš JAKO JEDINÝ tlemit… Inu jak říkám, když to opravdu není nutné, tak nejdu a pošlu kondolenci.

Další odpovědi
Drap

Pokud se to sluší, tak samozřejmě jdu. Také mě to nedělá dobře, ale neni zbytí.Člověk občas musí dělat i věci, kterým by se nejraději vyhnul.

Zvidatel

Já třeba ne. Ale je to i taky tím, že plno z těch mých blízkých pohřby neměli. Ani je totiž nechtěli a nepřáli si to. Ještě za života říkali, že stačí zpopelnit a pohřbít. A já to vidím stejně. Na poslední rozloučení není třeba nějaký okazalý a dráhy obřad ani hostina. Otec, oba dědové, strýc, tety, ti všichni pohřby neměli ani je nechtěli a to jsou jen ti z rodiny, i pár dalších známých na tom bylo stejně. Vlastně když já nad tím tak uvažuji, tak asi babička byla jediná z rodiny, kdo měl pohřeb. Matka taky říká, že si ho nepřeje, stejně bratr i druhá babička, kterou ještě mám.
Někomu se to může zdát divné, ale mně to tak přijde dokonce lepší. Netřeba obřadů a hostin kvůli úmrtí. Sejít se nebo truchlit můžeme i tak.

Hufnágl

Na pohřeb nikomu nechodím, protože vím, že nebožtík na můj také nepřijde.
(černý humor)
Ano, na pohřby chodím, ale jen nejbližším, popřípadě přátelům.

anonym

Pokud je to můj nejbližší,tak ano.Před pár dny jsem se dozvěděl že mi umřel jeden z mých nejlepších opravdových kamarádů,kterého jsem znal už od dětství.Zpráva se ke mne dostala s tříměsíčním zpožděním a já ted vím,že už ho nikdy neuvidím a vyčítám si že mi byla práce přednější než pozvání na pokec.Vše jsem jen odkládal.Važme si svých opravdových přátel na tomto světě!

Zvidatel

A jo, ještě prababicka měla pohřeb. A zapomněl jsem na pár dalších z rodiny, kteří pohřeb neměli, jako třeba prastrýc – který byl zároveň kmotrem. A teď nevím jak to bylo s prarodiči mých rodičů, ale ti myslím taky pohřeb neměli, alespoň ti z matčiny strany.

Kepler

Zvídatel: zdá se, že je to trend poslední doby. Můj fotr umřel asi tak před půlrokem, ani jsem mu nechtěl jít na pohřeb, protože mi hodně ubližoval. Naštěstí se to vyřešilo samo: tiše a bez obřadu, jak si to přála pozůstalá manželka.

Zvidatel

Ono to ais bude i ustupovaním víry a s ní spojené tradice do pozadí. Už se na to tolik nedbá. A v tomto ohledu je to myslím jen dobře.
Naše rodina jsou skrblíci, takže nechtějí plýtvat rodinnými penězi ani na své pohřby. :D. Ale hlavně v tom nevidí smysl. Mně to taky přijde zbytečné, kolikrát jsou na pohřbu lidi, které dotyčná osoba ani neznala nebo je řadu let neviděla. A ta nejbližší rodina a známí se sejdou i bez obřadu a hostiny.

Kepler

alien: já bych tedy na ty pohřby chodil, kdyby se ta smrt nebrala tak tragicky, ale vzpomínalo se na zemřelého jako na dobrého nebo veselého člověka, kterému bych nechal zahrát jeho oblíbenou písničku a ne tragickou místní kapelu šumařů. I kdyby to bylo něco od AC/DC. Nebo aspoň od Beatles, abych někoho nepobouřil. Hlavně by si musel každý připít na mou počest, když už ne na moje zdraví. A všechna štamprlata by se musela rozřískat o moji poslední žulovou amforu.

aliendrone

Kepler>>> Já ti nějak nevím. V podstatě to neumím brát jinak než tragicky nebo lhostejně, podle toho, jak jsem si byl s dotyčnou osobou blízký. V tom druhém případě je to jasné – škoda času. V tom prvním mi „kolektivní lkaní“ leze na nervy, jak říkám, je to OSOBNÍ, tudíž nevidím důvod své pocity sdílet.

A co se týká tebe osobně, tak jestli nepůjdu dřív (což je dost dobře možné – vždycky jsem byl nenažranec a všechno chci mít první, dřív, lepší a tak vůbec), tak ti na kompostu zatančím kankán. Tím ho i dodatečně upěchuji (znáš to, dnes je všude a ve všem šlendrián), aby tě nevyhrabaly kočky. Myslím ty zvědavé na DALEKOHLED woe. ;) :D :D

Kepler

Nechci být kompostován, ale když tak šlapej dobře. Stejně by z toho hrobu vyrostla jen hadovka smrdutá, nápadně podobná valšskému šulinu Po smrti chci být rozčtvcren, spálen, a popel hozen do Bečvy. Nakonec bych skončil v Černém moři a to je lepší než někde na severu.

aliendrone

Kepler>>> Spolehni se. Na nějaké polovičatosti nejsem, buď něco dělám pořádně nebo na to hodím bobek. A když mne okolnosti DONUTÍ k šolíchání (nevyhnutelně se stává), tak z toho mám proklatě blbou náladu, tož žádný strach, budeš upěchován DOBŘE! ;) :)

Jinak ta nápadná podobnost hadovky s valašským šulinem… to jako stehná velikost, tuhost i odér? ;) :D

Ale potěšils mne s tou Bečvou, pravda VYLEZLA najevo a potvrdila přísloví o velikostií krajíce odříkaného chleba. Tak panáčkovi se zachtělo do Černého moře, jo? Chápu, co nejblíže k milovanému Rusku, muehehehe… ;) :D :D :D :D