Andělé

Chodí vám děti domů se „saláty“ místo školních knih?

Dcera v loni i letos na začátku školního roku,přinesla skoro všechny knihy v „salátové“ podobě.Dnes mě to už otrávilo.Na to,že chodí na osmileté gymnázium mě to tedy překvapuje.Jsem s gymnáziem jinak maximálně spokojená,jak s profesorama,způ­sobem výuky apod.a právě proto tohle nechápu.Učbnice jsou jen tři,čtyři roky staré a přitom,když otočíte list se trhají a brzy vypadnou.Na základní škole to s knihami až tak špatné nebylo.
Já jsem na to hodně háklivá,protože knihy opravdu miluju a vážim si jich.Úplně mi stojí vlasy hrůzou.
Je to i u vašich dětí?
Proč kleslo dnes vázání školních knih pod tak slabou úroven?
Dcera říkala,že skoro všichni dostali knihy roztrhané. Za mých školních let,jsme je na konci roku museli zalepit a dát do co nejlepšího stavu.Takových knih na zalepení bylo málo a byly už hodně staré.Tady to koukám nekontrolují.
Brzy budou třídní schůzky,mohla bych se na to zeptat,ale mě by nejdříve zajímalo,jestli je to i jinde.
Budem s dcerou muset opravdu lepit skoro list po listě…:-(

Doplňuji:
Tak tomu rozumím,když škola na nové knihy nemá peníze.Pak tedy by bylo rozumné,aby byl dohled nad zalepenými knihy na konci škol.roku,jako to bylo za mě.
Ale proč to krátkodobé vázání školn.knih,které skoro nic nevydrží?Měly by se šít tak,aby co nejdéle vydržely,jako kdysi.
Děkuju všem za odpovědi 🙂

Nejlepší odpověď
Drap

Neni za tím nic jiného než peníze. Co nejlevněji vyrobit, což se promítne na kvalitě. A na druhé straně škola potřebuje finance na jiné věci, tak se snaží aby učebnice byly co nejdéle v oběhu.

Další odpovědi
vamplires

škola by dávala vše nové, ale nemá na to peníze! V současné době nemá žádná škola peníze a tak si nemůže dovolit kupovat nové věci..
U nás je to stejné ;)

VampGirl

Já od školy nedostávám nic, musím si vše koupit sama. Veškeré učebnice, sešity a další pomůcky si kupuju na vlastní náklady. Na všechny své věci jsem hrozně opatrná, takže mým knihám nehrozí, že by se z nich stalo salátové vydání. 🙂 I když na základce si pamatuju, že učebnice tedy vypadaly hrozně. Jednotlivé stránky se z nich jen sypaly…

dědapetr

Vnuk dostal vše nové.

Ella

děti nemám, ale zkušenost se salátovým vydáním učebnic ano – je to jako u vás, taky jsme museli vše dát co do nejlepšího stavu než jsme knihy na konci roku odevzdali a pokud vypadali přespříliš poškozené museli jsme si je zaplatit, tak to chodilo na základce. Na gymnáziu jsme si knihy kupovali sami, takže každého věc jaké měl.

Jen mě napadlo – jestli škola nemá peníze nebo nechce uvolnit peníze z rozpočtu na nové učebnice možná by bylo lepší aby si děti kupovali vlastní…
Anebo je opravdu problém v dnešní výrobě… i když je to dva roky zpátky – všechny knížky moje vlastní, používané čtyři roky a na odpis nebyla ani jedna, jenom snad ze Sbírky úloh do matematiky mi vypadly tři čtyři listy… to bylo takové to brožované? vydání, no prostě listy, kus obvazu a lepidlo a desky k tomu :)

Přeji hodně síly a trpělivosti u lepení… :)

pokazdejinak

mám doma prvňáčka, který dostal všechno nové – jsou to spíš pracovní sešity – budou do nich psát a kreslit, takže by to nemělo smysl, kdyby je dostal po loňských prvňácích ;)
já mám podobnou zkušenost z vlastních studií – knížky bylo vždy třeba zalepit pro příští rok a na gymnáziu jsme si je taky kupovali vlastní – ještě je mám schovaný :)
napadlo mě, jestli ty vaše jsou opravdu rozpadlé na jednotlivé listy, možná by stálo za to optat se nějakého knihaře na znovusvázání – taky by vám to mohla škola proplatit, ne? :)

Danča84

Nebude to tím, že dnešní děti si ničeho neváží, nic pro ně nemá dostatečnou hodnotu, protože „když se to rozbije tak co, máma/táta mi to koupí nové a ještě více in než to původní“? Ale abych nekřivdila těm skromnějším – také to je snížená kvalita výrobku, jako u všeho co se dnes vyrábí – výrobce potřebuje odbyt, tak varábí zboží schválně tak, aby dlouho nevydrželo. (My zrovna vybíráme skříně a je to to samé – i masiv je „hrachovina“, kde jsou ty doby, kdy nábytek někdy i přežil majitele a pak, když už nebyl tak pěkný, ale pořád ještě funkční, se ještě dal použít na chatě. Ale promiň za mé postěžování.)
Na zálkadce (1990–1999) jsme učebnice dostávali, a vždycky před koncem roku jsme je také opravovali, gumovali poznámky a paní učitelka pak psala do tabulky stav na začátku roku a na konci. A psali jsme tam i naše jméno. Kdo měl rozdíl opotřebovanosti moc velký, musel učebnici zaplatit.
Na střední jsme si všechny učebnice kupovali, ale protože náš obor byl docela vzácný (jako SŠ byl zaveden rok před námi a 5 let po nás obor zrušili – nechali jen VOŠ), mnoho učebnic se ani nevyrábělo, tak jsme celou hodinu jen psali a psali do sešitů. Na to málo co se dalo často s obtížemi sehnat byl každý opatrný, protože jsme všichni věděli, že v čím lepším stavu učebnice budou, za tím více peněz je pak budeme moct zase podat – a pro studenta každá koruna dobrá.

Deli

U nás to docela jde, i když má knížky starší. Spíš sešity mají oslí uši. Jinak se ale snažím, aby měla dobrou aktovku a případně desky na sešity. Jen to do nich dávat…

Andělé

Dcera chodí na 1.stupen do sekundy,tak je možné,že až na 2.stupni budu knihy také muset kupovat. V loni jsem musela koupit jen pracovní angličtinu,testy z českého jazyka a ještě jednu,ted si nevzpomenu.
Děkuju vám všem za odpovědi 🙂