stela

Chci se zeptat.Pokud poškozený chce stáhout obvinění.Tak jaký je duvod že to nelze stáhnout?

Doplňuji:
Ano jde o trestný čin.Ale škoda byla celá uhrazena.

Nejlepší odpověď
Drap

Většinou pokud jde jistě o trestný čin, tak se to nedá zastavit, protože orgány v trestním stíhání už mají případ rozpracovaný.
Doplňuji:
škoda by byla stejně upředepsána v každém případě. Ale trestný čin, jako společensky nepřijatelná činnost, musí být odsouzen a potrestán.

Další odpovědi
Jose1f

Znám případ, který se stal před více než dvaceti lety, ještě za doby socializmu. Kamaráda přepadl cikán, uhodil ho a ukradl mu peněženku. Kamarád na něj podal trestní oznámení. K soudnímu jednání se kromě obžalovaného dostavili v hojném počtu všichni jeho příbuzní. Rodiče obžalovaného, i jeho příbuzní prosili mého kamaráda, aby trestní oznámení stáhl, protože jejich chlapec to udělal z nerozumu a již má nějaký malý škraloupek a sebou a že by mu to přitížilo atd. atd. Kamarád se nechal obměkčit a slíbil, že trestní oznámení stáhne.
Když začalo soudní líčení, a když se soudce kamaráda zeptal, jak se to stalo, kamarád prohlásil, že své oznámení stahuje.
Soudce nato jednání ukončil. Obviněný a jeho příbuzenstvo rychle opustili soudní síň. Když chtěl odejít i můj kamarád, soudce ho zastavil a řekl mu: „Vy ještě neodcházejte, budete to tady muset podepsat a zaplatíte 500 Kč soudní poplatky.“
Z toho plyne, pokud ještě platí stejný zákon i dnes, že kdo stáhne trestní oznámení, musí také zaplatit soudní poplatky. To může být také důvod, proč to žalobce nebude chtít udělat.