Dane!

Charakterizuje Vás nějak Vaše příjmení?

Máte nějaký vztah k té věci, kterou Vaše příjmení představuje?

Příjmení jsou různá, můžou znamenat nějakou vlastnost, rys, ale původ některých z nich byl odvozen i z povolání, které někteří naši předci vykonávali. Já jsem příjmením Kovář, ale vždycky jsem to bral jen jako obyčejné jméno. Nic pro mě neznamenalo. Zájmově i profesně jsem byl odjakživa víc do literatury a některých věd. Řemesla mě nezajímala. Musím říct, že jakmile jsem se trochu víc seznámil s kovářstvím, tak mě to neuvěřitelně nadchlo. Líbí se mi na tom snad všechno, význam toho řemesla, práce s ohněm a kovy, jejich formování, zvuk při kování, „vůně,“ detaily týkající se té práce a konečný výrobek. Po tomto zjištění jsem nakoupil knihy na toto téma, hledal informace a objednal jsem si kurz. Mám v plánu si pořídit menší domácí kovárnu a toto řemeslo vykonávat, alespoň jako hobby. V praxi jsem to zkoušel jen párkrát, ale docela mi to šlo.
No a proč to vlastně píšu? Říkal jsem si, že tento můj zájem o kovářství by mohl pramenit z mého příjmení. Sice by to klidně mohla být náhoda, ale taky si myslím, že by to mohlo být i tím, že některý můj předek nebo předci byli kdysi dávno kováři a já to mohu mít podvědomě nějak v sobě. Po nich zděděné, jestli je to možné. 😂
Tak mě napadlo, jestli taky nemáte podobnou spojitost s Vaším příjmením a jestli se s ním dokážete ztotožnit?

Odpovědi
Rokio

Ano, moje příjmení vyjadřuje jedno zvíře. Neřeknu ale které. Neztotožňuji se s ním.

Michala11

Ano, za svobodna se mnou byl kříž a teď mám barvu, kterou jsem měla vždy ráda.
Znám firmu pan Rozkopal – podlahy a i přesto jim to funguje
Ale když odsoudí pana Svobodu, je to trestuhodné?

df

Tak to jsi byl v některém minulém životě kovář. Já mám příjmení jako jedna pohádková postava

da ny

Ano ;D
Připomíná chytré lesní zvířátko 🙂

led

Nie vždy sú priezviská zo starých čias Márie Terézie, sú obdobia životných, či národných zmien, kedy si nielen z vlastenectva mnohí menili mená (počešťovali/pos­lovenčovali), možno ich pôvodné (rodové) meno v istých súvislostiach znelo hanlivo, či neprístojne (napríklad niektoré staré počestné honosne znejúce španielské mená v preklade do súčasnej reči pre nás pôsobili prinajlepšom iba úsmevne, ak nie burácavým smiechom.

elkon

Ne.

VaclavZeman

Moje prijmeni je hornorakouskeho puvodu a zaroven se jedna o jedno nemecke adjektivum. Ale neztotoznuji se s nim, nebot dle meho nema ve vyznamu s lidmi zadny vyznam. A pochopitelne ho zde nebudu uvadet, protoze chci byt v utajeni. Dekuju.

Filip84

„Co to znamená?“ „Já jsem Američan, naše příjmení hovno znamenají.“

Stejně tak moje příjmení. Je, sice, staré něco přes 700 let, ale co z toho? Hovno znamená, to, co znamenalo před 700 lety, nikoho nezajímá. Tak to prostě je! 🙂

Darcy

po svatbě mám o hodně kratší jméno, to je paráda. Vztah mám k novému příjmení pozitivní, moje nové příjmení je vlastne povolání mého dědy, takže je to jako vzpomínka milé.
Škoda jen, že si nemůžu nechat maminčino příjmení za slobodna, byla by milá slovní hračka. Bratr jednoho mého ex přítele měl hodně dobré jméno: M. Alina = Malina 😂

Dane!

Michala11 já ten první řádek moc nepochopil.
Zbylé dva příklady přece souvisí s tím, co dělají nebo jací jsou. Podlahář i rozkopává a vězeň touží po svobodě. 😀 A původ příjmení není vždy jednoznačný, proč dostal předek takové které dostal, mohla to být ironie, příhoda nebo nějaká spojitost. Né vždy se příjmení odvíjelo od vlastnosti toho původce. Předek pana Svobody nemusel být svobodný, aby dostal takové příjmení. Taky určitě ne na každého se dá doslvoně vztáhnout jeho příjmení.

Michala11

Za svobodna Křížková, teď Fialová.
V podstatě se tato otázka týkala jen mužů (děděné jméno a povolání) tak jsem ji chtěla trochu odlehčit.
Vaši otázku jsem pochopila, jen špatně uchopila- pardon.

Dane!

No jó, já jsem vůl. To mi mohlo dojít. 🙂