jaymes

Bylo za války jednodušší pohřbívání?

Já si myslím, že za války bylo mnohem jednodušší zemřít a nechat se pohřbít než v tomto zlodějském kapitalismu. Když někdo zemře, je to tragédie, ale když se má platit pohřeb, tak je to tragédie také. Pohřeb stojí klidně 50 000 kč jen to fikne. To za války to bylo jednodušší. Němci vás zastřelili a vy jste si předtím vykopali buď vlastní hrob nebo vás hodili do nějakého hromadného. Stačilo párkrát hodit lopatou a provizorní hrob jste měli. Žádné cavyky s pohřební službou jako dnes. Nic jste za to neplatili. Když válka skončila, tak vás exhumovali a pohřbili znovu na státní náklady a ještě jste byli hrdinové. Dneska když zemřete, tak už se na vás těší necitelní kapitalisté, kteří vydělají na pohřbu. Výkop hrobu, náhrobní kámen, květiny, smuteční kapela nebo hudba, kněz, rakev, parte, smuteční hostina, pohřební vůz, oblečení nebožtíka atd. Desítky tisíc korun pryč a to v době, kdy lidi žijí z ruky do huby kvůli zločinnosti kapitalistů. Nemůžete nebožtíka pohřbít jen tak někam do půdy jako tenkrát a dát mu tam jednoduchý kříž z větví. Za války bylo líp než za tohoto genocidního kapitalismu, já to říkám pořád…

Odpovědi
anonym

Ano, bylo. Padlí vojáci byli naházení do společných hrobů, posypání vápnem a zasypání zeminou. Malou modlitbu pronesl kurát a bylo po obřadu!

Kepler

No tak se na ty krvelačné kapitalisty vy..er, hrob si vykopej sám a zastřel se taky sám. Anebo se nech spálit a svůj popel nechej vysypat na rozptylovou loučku bez obřadu. Nebo vstup do KSČM, udělej tam kariéru a třeba ti vystrojí pohřeb za stranické peníze.

tforro

Zajímavá to otázka a názor. Ten, kdo si zesnulého člověka váží, tak pro něj zaplatí pohřeb dle svých možností aby byl pokud možno důstojný. (pokud si nebožtík na svůj pohřeb nenašetřil sám). Za války se důstojné pohřbívání asi moc neřešilo,protože smrt byla všudypřítomná.

Mimochodem znám jednoho majitele pohřební služby… je citlivý, poradí co a jak se bude dít. Platit se musí ovšem okamžitě. Zaměstnancům sotva platí minimální mzdu a za dodání služeb a materiálu neplatí – prej nemá. Ale inkasuje minimálně 500tis. týdně.