Avatar uživatele
Zlatý

Bylo za socialismu "soudruhování" přikázáno, nebo kde se to vzalo?

Proč ste si říkali "soudruhu"?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Význam slova se ale posunul v době komunistického režimu v Československu, kde byl nejen obvyklým oslovením mezi příslušníky komunistické strany, ale také povinným oslovením ve služebním styku, což novější jazykové slovníky označují za hlavní významy a původní nezmiňují.

Po roce 1948 i komunistický režim v Československu převzal sovětský zvyk oslovování soudruhu v úředním styku.

Podle WIkipedie
------

Komunisté to vysvětlovali tak, že páni už u nás nejsou, jen vládnoucí dělnická třída., takže vvšichni jsou si rovni - soudruh = druh v povolání, přítel, kamarád. . Organizace KSČ na pracovištích toto oslovení doporučovala, hlídala, kdo slovo soudruh nepoužívá ...

Vím, že matka jedná známé osobnosti hlásila na OV KSČ, kdo na povinné veřejné členské schůzi netleskal ...

Ale byly i pracovní kolektivy, kde se všichni mezi sebou oslovoval, pane. Vše záleželo na instituci, na lidech ...ve školství a v armádě jiné oslovení neexistovalo ...

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Já tedy asi z řady "vyčuhovala", protože bych to nikdy nevyslovila. Dokonce i po tak dlouhé době, když to vidím napsané, se mi zvedá kufr. Stejně mne odnikud nevyhodili, protože někdo pracovat musel...


Avatar uživatele
Zlatý

Byl to pozdrav poplatný době. Řada lidí nad tím ani pořádně nepřemýšlela. Soudruhem byl obecně každý, každéh jsi tak mohl oslovit. Maskovalo to i rozdíly ve vzdělání. Doktor Vaněčka, byl prostě soudruh... nikdo mu neřekl soudruho doktore Vaněčko...
Doplňuji:
A přikázáno to obecně nebylo... ale kdo by tenkrát vyčuhoval z řady....


Avatar uživatele
Bronzový

V mnohých štátnych inštitúciach, školách , v armáde a p. to bolo prikázené rôznymi poriadkami a predpismi.
Napr. u ČSD bolo v pracovnom poriadku priamo predpísané oslovenie súdruh, ale aj za tým malo nasledovať aj označenie funkcie a prac. postavenia, aby bolo jasné o akého súdruha sa jedná. A bolo predpísané aj podávanie hlásenia nadriadenému, tak ako bolo predpísané napr. v armáde.
Na strednej škole starí profesori oslovovali študentov " mládenče", dievčatá " slečna ". Tých profesorov sme oslovovali pán / pani . Obyčajne sme to zistili pár týždňov po zoznámení. No a pán doktor bolo oslovenie u lekárov a v nemocnici samozrejmé . Ak aj boli komunisti, neprotestovali.


Avatar uživatele

Není pravda, že toto oslovení nebylo obecně přikázáno. Ve škole nám bylo hned řečeno jak máme soudružku učitelku oslovovat a oslovení "paní učitelko" nás ani nenapadlo. Všechny prostě byly "soušky" a (učitele jsme měli za celou základku jen jednoho).


Avatar uživatele
Zlatý

Záleželo na okolnostech a především na lidech. Např. na střední škole jsme měli ředitele téměř stalinistického ražení a ten tvrdě trval na oslovení soudruzi a pozdravu čest práci. O průšvih si koledoval každý, kdo ho pozravil s rukama v kapsách. Později na pracovišti se už zdravilo různě, ale např. předseda místní organizace KSČ mě často a důrazně poučoval, že "páni už vymřeli a nyní jsme všichni soudruzi včetně odborářů". Stanovil jsem si zásadu dle které jsem vážené osoby zásadně oslovoval paní/pane. Občas jsme se bavili uplatňováním zásady, že se soudruhy nechceme míti nic společného, tedy ani s nimi čurat a proto jsme při přítomnosti soudruha na WC vyčkávali pod různými záminkami na chodbě.


Avatar uživatele
Registrovaný

soudruh bylo oslovení spolustraníka v komunistický straně .Protože ve straně byla většína naroda proto se oslovovaly stranicky


Avatar uživatele
Zlatý

Pokud si vzpomínám, tak toto oslovování jsme museli používat jen na žákladní škole. Na střední ani na vysoké už žádný takový příkaz nebyl. Věřím, že soudruhování bylo přikázáno v některých institucích, v běžném zaměstnání ale ne. Mezi lidmi se toto oslovování neujalo a nepoužívalo.


Avatar uživatele
Stříbrný

Já jsem si "soudruhu" neříkal - já jsem byl pincek ;)

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

Pájo: ale nějak to začít muselo ne? nebo to prostě po osmačtyřicátým něco plácnul a vono se to chytlo? :)

a jinak sem viděl spousty filmů z těch dob, a tam si "soudruhu inžinýre" a "soudruhu magistře" normálně říkali, takže asi jak kdo..

Avatar uživatele
Zlatý

Pájo

Soudružství byla politika, byla to tehdejší "víra", že je jeden druhému člověku roven, jeden druhému (sou)druhem. A začalo to, jak už píše Bohemica, rovnou ve škole.

Avatar uživatele
Zlatý

Pájo

Tak to s tím vzděláním, je z mé strany, asi mimo mísu.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3830
Zlatý Drap 2291
Zlatý led 1654
Zlatý marci1 1277
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 876
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.