jjj123456789

Bylo u nás více svobody v roce 1910 nebo 1980?

Odpovědi
Conchus

To záleží na úhlu pohledu a na sociálním a společenském postavení konkrétní osoby. Ovšem říkat, že panovník je vůl, se nesmělo ani za Františka Josefa I, ani za Gustáva Husáka.

Lamalam

V roce 1910 stačilo zvolat „Ať zhyne Rakouskou“ a šupem jsi byl poslán do vyhnanství do vyhlášeného alpského střediska Brixen. V roce 1980 jsi to mohl křičet celé hodiny a nikdo tě za to do Alp neposlal.

Kelt

Záleží, co si pod pojmem svoboda člověk představuje. Možnost volného cestování do cizích zemí. Svoboda pohybu, možnost dělat si co chci – není-li to trestné. Každá doba , země, stát má své zákony, pravidla. Trestné činy byly hodnoceny stejně – krádež, vražda v každé době. Když někdo řekl něco proti režimu a dostalo se to na příslušné orgány, byl člověk potrestán. Ale řekl bych, že udavačů bylo více v roce 1980 tedy v Československu než v roce 1910 v Rakousku Uhersku.