luckykubrt

Bylo správné rozdělit Česko od Slovenska ?

To zase vymyslely hlavy z EU ???

Nejlepší odpověď
Kepler

EU s tím neměla co dělat, Bylo to svobodné rozhodnutí dvou národů. Zpočátku mi to bylo líto, ale pak jsem uznal, že takhle je to asi lepší. Slováci nás vždycky nenáviděli, vzdor tomu, že jsme jejich národ povznesli z brydzárov na průmyslovou zemi. Dokonce nás tak nenáviděli, že dali přednost fašizmu, jen aby byli samostatní.

Další odpovědi
Drap

Ne to nevymyslely hlavy z EU. To vymyslely naše a Slovenské hlavy Osobně si doposud myslím, že to nebylo nejlepší řešení.

led

Nebolo to slobodné rozhodnutie oboch národov, ako sa to mnohí snažia prezentovať. Nebudem hľadať ani určovať vinníka medzi národmi.
Išlo len a len o politické ziskanie hospodárskej moci hrstky ľudí v dvoch samostatných hospodársky a politicky slabších štátov než v jednom silnom štáte.

Neverte rečiam, že Československo bolo zaostalé, ako dnes s obľubou prezentujú mnohí.

Môžte a nemusíte súhlasiť s mojim podaním, je to váš názor, ale nesúhlasím s tými, ktorí popierajú svoju minulosť!

Poznámka
Keplerové podanie dôvodov o razpade Československa je silne zavádzajúce a klamné.
Nehodnoťte podľa malého počtu jednotlivcov celý národ!

johana 56

Skutečnost, že vládnoucí představitelé Čechů a Slováků o rozdělení republiky rozhodli, neznamená souhlas občanů jako celku. Totéž platí i pro národnostní nesnášenlivost či dokonce nenávist.
S přihlédnutím k rozloze republik rozdělení vhodné nebylo.
Podrobnější informace k tomuto tématu je možné najít v různých zdrojích. Společná léta obou národů v jednom státě jsou historií, která k nim patří a neměla by být podle (ne)vhodnosti upravována nebo vhozena do koše…

da ny

Ono se Slovensko, na vlastní přání oddělilo, pod vedením V. Mečiara od Čechů a Moraváků . Zanikla ČSFR oddělením Slovenska a vzniklo Česko…
Je to jakosv partnerství, kde chce, odejde..
Napětí nepřináší spokojenost.

„Národnostní spory se v Československu znovu vyhrotily v roce 1990 například ve formě tzv. Pomlčkové války o název federace. Václav Klaus přičítá vyhrocení národnostních vztahů též lidem z okolí Václava Havla, kteří se podle Klause po roce 1989 zasadili o významnou redukci zbrojního průmyslu na Slovensku.“

„Napětí vzbuzovala i asymetrie mnoha institucí – například v Česku působila Československá televize, ale na Slovensku vznikla Slovenská televízia, souběžně vznikaly na Slovensku tendence ke zřízení slovenské policie, slovenské armády i slovenské národní banky. Parlamentnímu projednávání zákonů dělal vážný problém zákaz majorizace.“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Z%C3%A1nik_%C4%8Ces­koslovenska
Zda to bylo správné rozhodnutí neumím dobře posoudit. Z malé země se staly 2 ještě menší, po vstupu do EU, pak ještě slabší.
Rozpad ČSFR – 1992
Vstup ČR do EU – 2004 (žádost v r. 1996)
… z toho vyplývá, že podotázka je trochu mimo ;-D
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vstup_%C4%8Ces­k%C3%A9_republi­ky_do_Evropsk%C3%A9_u­nie.

mosoj

Pro Slováky jsme byli pouze Čehůni !!!!! Tím nechci říct , že se nenašli rozumní Slováci. Ti, co byli na vojně ví o co jde.
Nedovedu si představit jak by to vypadalo ve společném parlamentu nebo společném cokoliv. Rozdělení bylo jedinou možností. Pak již jen občanská válka. Svět se jí obával. A přišlo i uznání za pokojné rozdělení.

anonym

Ten název CZECHOSLOVAKIA ten by byl originální i dnes kdyby se ČR a SR nerozdělili!

orwell

Z pohledu tehdejší doby to bylo rozhodně správné, ale z pohledu současné muslimské invaze (záměrně vyvolané) se to jeví jako dosti nevhodné. Při napadení jakékoliv země zvenčí je její fragmentace zevnitř vždycky oslabující a může vést i k porážce. Vnějším nepřítelem je vždycky vítána a podporována. Je to o známém ROZDĚL A PANUJ!
Mj. mám v dobré paměti slavný útok Čarnogurský, Mečiar, Kňažko a jejich urputný boj za samostatnost. A když se konečně zbavili útlaku Čechů, tak je zajímavé, jak se v porevoluční době v nezanedbatelném počtu stahují do Čech. Jenom těch hereček! A nejen těch.

Danina65

Souhlasím s názorem, že oni historicky vždycky čekali na příležitost, kdy se trhnout.

orwell

Kepler: S názorem na vztah Slováků vůči Čechům s tebou tak na 90% souhlasím. Podobné zkušenosti, které popisuješ, mám já rovněž a nejen já. Poznal jsem i rozumné Slováky, ale byli v menšině. Pamatuji se na porevoluční článek Ivana Čarnogurského v novinách – tuším Lid. dem.(?) – který někdo opatřil velice výstižným obrázkem řvoucího mimina se slovenským znakem na zavinovačce a se zlobným výrazem ve tváři, kterého držela na rukou vnadná česká selka v kroji, nechápavě na něj čumící vyvalenýma očima. Ten obrázek vyjadřoval vztah mezi oběma národy dokonale, a článek pana Ivana pod ním taky. Tenkrát jsem si ho vystřihl, ale patrně jsem ho již zlikvidoval se spoustou podobných výstřižků, neb bych se byl se vším nevešel už dnes do baráku. Ale možná, že ho ještě někdy najdu. Ten článek nastartoval válku za rozdělení, následně o státní vlajku a řadu dalších věcí. Byl bych nesmírně vděčen, kdyby ho některý ze zdejších šťouralů dokázal najít někde v archivu, bylo by to velmi, velmi zajímavé čtení! Ale spíš to dopadne stejně jako s tím Peroutkovým článkem. Nic se nenajde a já budu prohlášen za lháře. Pokud bych já osobně hodnotil vztah obou národů, pak musím říct (ač nerad), že nás Slováci opravdu neměli rádi. Je to jako když hodnotím fotbalové mužstvo, kde se jich osm fláká a dva se mohou přetrhnout. Prostě ti dva to nevytrhnou a hodnocení mužstva jako celku bude negativní.
A co se týká tvého postoje k současnému Rusku, tam jsi vedle jako jedle, ale přít se s tebou nehodlám, považuji to za zbytečnou ztrátu času. Jen bych řekl: Bůh nám ochraňuj cara Putina s jeho poradci, protože být tam něco jako stará Brežněvova klika, tak už máme všichni zde asi po kremaci.

led

Zaujímavé, že práve Čarnogurský hlasoval pri verejnom hlasovaní v parlamente proti rozdeleniu Československa.

orwell

Ano, to je velmi zaujímavé, asi bychom se ho měli zeptat. Já to opravdu nevím. A jestli byl tak vehementně proti rozdeleniu, tak proč psal ten nenávistný článek proti Čechům? Ledaže by ho nikdy nenapsal a já jsem lhář…

led

Teraz som si všimla možnú zámenu vy píšete o Ivanovi (čechobijcovi) a ja o Janovi.

Ivan Čarnogurský a Jan Čarnogurský = bratia obaja politici viď https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ivan_%C4%8Car­nogursk%C3%BD
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/J%C3%A1n_%C4%8Car­nogursk%C3%BD
Ale to, že sú bratia, nemusí znamenať rovnaké názory.
V tejto našej malej diskusii je vidno, ako treba vážiť slová.
Ivan napísal článok a vy nie ste klamár.
Jan nenapísal článok a nesúhlasil s rozdelením Československa.

Kepler

led: nemyslím si. že ten rozchod domluvila jen hrstka lidí. Ta nenávist k čehůňum čišela z každého jednoho Slováka. Náš autobusový zájezd odmítli obsloužit v hospodě, kde jsme se zastavili. Jindy mi odmítli podat sklenku vody, když jsem se náhodně zastavil u jednoho baráku. Tak to bylo a bylo to smutné.

led

Nemáte pravdu. Hovoríte o vlastnom zážitku a prenášate na celok.
Je to podobné ako umelo rozpútavaná nenávisť medzi maďarmi a slovákmi na Slovensku. Mohla by som doložiť, že to je naozaj umelé. Podobne je to aj medzi čechmi a slovákmi. Je to umelo vyvolávané.
Treba sa vždy opýtať: Komu to prospieva?

Kepler

Jenomže takové nebyly jenom mé zkušenosti. Dalo by se říct, že to bylo typické chování. Samozřejmě takoví nebyli všichni Slováci. Výjimky jen potvrzovaly pravidlo.

luckykubrt

led: taky jsem četl, že se ani obyčejní lidé rozdělovat nechtěli. Jak je vidět, vlády dělají vždy to, co si občané nepřejí… pro svůj vlastní prospěch. ☹

luckykubrt

Taky si to myslím. Ale jako náhrada by mohla být i Visegradská čtyřka ještě s Poláky a Maďary. A já bych k tomu připojil i Rusko. :D

Kepler

Dovedu si představit i Visegrád, ale Rusko? Vždyť jsou to hovada a obyčejní imperialisti, stejně jako Američané! Za posledních 50 let u nás jen zabíjeli a dělali si z nás kolonie. A nedělali to jen ve Střední Evropě.

mosoj

Keplere, Keplere, bude to jen horší !!! Toto můžeš bulíkovat jenom těm mladým a mám pochyby , že tě stejně rozumět nebudou. Jsi pro ně odepsaný stařec.

Kepler

Nemluv za druhé. Já nikomu nic nebulíkuju a mladým už vůbec ne. Odepsaný stařec jsi spíš ty, protože neuznává jiný názor, než ten svůj. Na rozdíl od tebe se se snažím vyjadřovat se k tématu a ne zvracet nesmysly, aniž bych si přečetl otázku. Jsi fakt trapný. Žádal jsem tě už nejmíň třikrát aby ses o mně neotíral. Nazdar větší dědku!

led

Keplere, Keplere a co když dědek mosoj má pravdu?
v mnohém s ním nesouhlasím, ale v některých případech vidí zaslepenost mnohých lépe.
Má pravdu, že pro dnešní generaci jsme jenom banda odepsaných starců a stařen.

luckykubrt

Já osobně se dívám na Rusy jako na slovanské bratry. Každopádně odděleně ten tlak USA a EU neustojíme. Podle mně jedině s Ruskem můžeme proti nim hrát vyrovnanou partii (+ možná ještě Japonsko, které taky nemají rádi muslimy). Nakonec by to bylo pro USA i EU čára přes rozpočet, protože plánovali něco jiného… že se Rusko stane naším nepřítelem. Ale žiji v té části Česka, které Rusko právě od Němců v roce 1945 osvobodili, takže se na to dívám úplně obráceně. 🙂

orwell

Zase jeden rozumný názor někoho, kdo nepodléhá masivní, záměrně vyvolávané protiruské hysterii 🙂
Tím nepřítelem RF jsme se už, díky našim politikům, bohužel stali ☹

led

Rozdel a panuj

  • to hovorí za všetko