zjentek

Bylo správné nechat prince Philipa ležet doma, přestože si to s královnou oba přáli?

To už teď asi nikdo nezjistíme, že?

A vůbec, proč žil po boku královny coby princ?

Nejlepší odpověď
Kepler

Asi ano, oba věděli, že konec přichází. Lépe umírat u svých bližních. A proč princ? Protože se narodil jako princ řecký a dánský. Pozdější sňatek s budoucí královnou na tom nic nezměnilo.

Další odpovědi
Ametyst

Bylo to přání obou. Ostatně princ Philip byl nedávno propuštěn z nemocnice, kde si pobyl snad 2 týdny. Umírat se má doma a ne v Institucích.

marci1

Bylo. Princ Philip již věděl, že brzy zemře. Doma je doma a zemřel hlavně v kruhu rodiny.
A proč byl princ manžel? Protože z historických důvodů titul „král“ stojí protokolárně nad „královnou“, může činit problém udělení titulu král nevládnoucímu manželovi (zastiňoval by svoji panující choť).
Princ Philip, vévoda z Edinburghu – vzal si budoucí britskou královnu Alžbětu II., od roku 1957 (nastoupení královny) mu náleželo jméno s oslovením JKV princ Filip, vévoda z Edinburghu (His Royal Highness The Prince Philip, Duke of Edinburgh). 🙂
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Princ_man%C5%BE­el

Dochy

„Bylo správné nechat prince Philipa ležet doma?“ – Pokud jej v nemocnici zachránit (alespoň na pár měsíců relativně plnohodnotného života) nemohli, pak ano. Většina lidí by asi dala přednost tomu zemřít v kruhu rodiny, než sami někde na chodbě v nemocnici.

da ny

Samozřejmě, že to bylo správné.
Vždy je třeba respektovat přání nemocného, zejména umírajícího. Odmítnutí hospitalizace i léčby. Je přirozené, zvláště, pro jejho generaci, zemřít doma.
„Tituly
• 10. června 1921 – 28. února 1947: Jeho královská Výsost princ Philip řecký a dánský
• 28. února 1947 – 19. listopadu 1947: poručík Philip Mountbatten
• 19. listopadu 1947 – 20. listopadu 1947: poručík jeho královská Výsost Sir Philip Mountbatten[1]
• 20. listopadu 1947 – 22. února 1957: Jeho královská Výsost vévoda z Edinburghu[1]
22. února 1957 – 9. dubna 2021: Jeho královská Výsost princ Philip, vévoda z Edinburghu“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Tituly_a_vyz­namen%C3%A1n%C­3%AD_Prince_Phi­lipa,_v%C3%A9v­ody_z_Edinbur­ghu]

kyrosveliky

Protože podle zákonů zemí, kde může trůn/korunu zdědit i žena (kromě VB, taky například Španělsko, Belgie, Nizozemsko, Norsko, Švédsko – a ve všech jsou mimochodem budoucí královny) je její manžel princ/vévoda a nepřísluší mu titul krále, potože pod tím si všichni představují úřadujícího monarchu a nikoli někoho „bokem“ (jako královna matka, královna babička nebo královna manželka = manželky panujících králů). Protože král je základní panovnický titul a mít titul krále a nebýt monarchou (byť jen reprezentativním a ceremoniálním) nejde dohromady. Proto manžel královny (úřadující hlavy státu) nemůže být králem, ale pouze vévodou/princem.
Kepler má sice částečně pravdu, že pochází z dánského a řeckého (německého) rodu jako princ, ale jeho britský titul prince s tím nesouvisí. Byl vévodou z Edinburghu, tedy princ-manžel (král manžel by byl nesmyslný, protože král je panovnický titul pouze pro úřadujícího monarchu).

Jinak si myslím, že to tak bylo správně. Krom toho, že to bylo přání obou (to je asi to nejdůležitější), tak už nadešel jeho čas. Nedávno byl v nemocnici a dokonce se tam zdržel delší dobu, ale lepší je zemřít doma v poklidu rodiny. Vzhledem k věku by mu v nemocnici stejně asi nepomohli a už věděli, že nadešel jeho čas. Je dobré to příjmout a zemřít v pohodlí a klidu domova, hlavně s manželkou, která ho drží za ruku a s možností hezky se rozloučit.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Ametyst

Kamarádce před týdnem zemřela maminka v nemocnici. Maminka neměla nic společného s covidem, ale dcera měla velkou starost, jestli maminka vůbec ví, že ji nesmí nikdo navštívit, a umírala sama.

kyrosveliky

Smutné, no pro takové případy by návštěvy povolit měli.
Ale mám dojem, že návštěvy jsou povolené, ale musí se chodit vždy na pravidelné testy. Sousedka ještě nedávno navštěvovala manžela skoro každý den v nemocnici – až před týdnem ho porpustili po asi půl roce i víc (měl covid a pak ještě vážně následky, oba velmi starý pár), ale musela chodit obden na testy a na návštěvy musela chodit v ochranném plášti, snad i v rukavicích (to popravdě nevím), vydezinfikovaná a s respirátorem. Složité, ale za těchto podmínek navštěvovat mohla.

zjentek

Keplere ale musíš uznat že je to škoda. Výjimečně, vzhledem k tomu nenaplněnýmu jubileu…

Kepler

Věk je jenom číslo. Co z toho, kdyby tu stovku stejně jaksepatří oslavit nemohl. Můj tata taky umřel jen pár dní před devadesátkou, už mu trošku šplouchalo na maják a možná ani nevěděl, že by mu bylo 90.

zjentek

To tetka odvedle bude mít brzy „kilo“ a ta VÍ VŠECHNO. Někoho neproprat a nepomluvit by pro ni byl asi TĚŽKÝ HŘÍCH. Vždycky se kysele usměje a vždy pozdraví, když na ni zaměříš fokus, ale jakmile nabyde dojmu, že tvá pozornost se už zaměřila jinam, UŽ TO JEDE – už špitá po okolí a najednou jí to pálí jak cyp, věty jsou stardardně souvislé a neznat ji, normálně jí věříš! (;

zjentek

…Ale je to smutné, když už tam pak ten rozum není… nojono… co zrobiš. Je mi líto…