Gestas

Bylo před rokem 2006 v létě za nesnížené viditelnosti povoleno svítit jen obrysovými světly?

Nejlepší odpověď
Drap

Nic toto nezakazovalo. Tudíž mohla obrysová světla svítit.

Další odpovědi
JájsemRaibek

NE.
Obrysová světla musí svítit současně s dalším osvětlením vozidla. Obrysová světla nemusí svítit při tzv. denním svícení-led diody.

Edison

Bylo. Ovšem nikoli za jízdy.

Edison

Takže doplnění: Nezaměňovat „denní svícení“ a „světla se světlem pro denní svícení“. Jsou to dvě zcela odlišné věci. Stručně ze zákona: Za nesnížené viditelnosti musí být vozidlo osvětleno potkávacími světly a obrysovými světly – denní svícení, může být realizováno normálně vypínačem, případně automatikou zapnutí po nastartování. V tomto režimu nemusejí být osvětleny přístroje ve vozidle. Nebo může být osvětleno světly pro denní svícení – to jsou ta přídavná. S těmi ovšem NESMĚJÍ svítit jiná vnější světla. V praxi je to realizováno tak, že automatika po nastartování rozsvítí světla pro denní svícení, rozsvícení obrysových světel je zhasne.

Gestas

Já jsem se ptal na situaci před rokem 2006, kdy se nemuselo svítit vůbec.

Edison

Já vim. Na to jsem taky odpovědl. Zde v diskusi píšu jen pro doplnění… oni si to lidi dost pletou. Takže znovu: Na obrysová světla se jezdit nikdy nesmělo.