paul1

Bylo ovoce ze stromu poznání v rajské zahradě nápomocné k rozpoznání dobra od zla?

Podle Bible stál strom života, nazývaný také stromem poznání uprostřed zahrady Eden někde mezi Sýrií a Tureckem. Eva s Adamem porušili Boží příkaz a ochutnali z něho ovoce . K ochutnání je přiměl had (převlečený ďábel) představující nějaké destruktivní síly. Toto v jejích mysli způsobilo nějakou mentální změnu a začali rozlišovat svoje poznatky na „dobré“ a „zlé“. Proč se toto v mnohých lidských
myslí neuchytilo a dodnes nejsou schopni dobro a zlo rozlišit?

Nejlepší odpověď
led

Ano, bol to jeden z prvkov poznania, ku ktorým Adam počas svojho pobytu dozrel. Vyhnanie Adama z Raja bolo zdôvodnené Adamovým neoprávneným a neschváleným odhalením skutočnosti napriek Božiemu zákazu a cenzúre informácií, že „ľudia sú nahí“.
Je to vlastne prvá zdokladovaná vládna cenzúra s následným trestom za porušenie informačného embarga.

Další odpovědi
annas

Moje otázka na podobné téma.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=strom%20poz­n%C3%A1n%C3%AD%20

Dobro i zlo má člověk v sobě. Člověk nemůže ze srdce poslechnout, nemá-li svobodu neposlechnout, tedy vybrat si ze dvou možností.
Stvořiteli záleží na lidské duši, pokud věří, měl by umět posoudit, co je dobré a co je zlé. Ale i dobrý člověk může udělat zlou věc, stejně jako Adam a Eva. Ti byli potrestaní vyhnáním z ráje, prohlédli, že jsou nazí, tedy rozdílní, tak je potrestaný i člověk zlý, má hřích na duši, takže ho postihne nejen trest světský, ale především trest boží. Přece boží mlýny melou, ale bůh má k dispozici i zavržení do pekel.
Zlo vzniká rozporem mezi chováním a myšlením. člověka. Pokud se tedy chováme v rozporu se svým přesvědčením, či svědomím, můžeme buďto změnit své chování, nebo naopak myšlení. Jde o tzv. ´dáblův efekt. Zlý démon sedí v mozku, takže dobro zápasí se zlem, záleží tedy na lidské duši, co vyhraje. Existuje přece 7 smrtelných hříchů, které jsou nebezpečné, takže důležitá je i síla vůle. .Přece i cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysly. Co je pro koho morální, ale nemravné, záleží na výchově, prostředí a etice, na tom, zda dotyčný věří či nevěří. třeba i na zákon karmy, nebo že bumerang se vrací. Když dva dělají totéž, není to totéž.

Vit Kouba

Problém lidí a států, je v tom že nemají informace a programy, a tak chybují, je zde sice pro lidi a státy mnoho informací a programů jenže tyto informace a programy nedokáží vyřešit složité problémy. Dalším problémem je odmítnutí informací a programů které by mohli pomoci jedinci nebo státu, komu není rady tomu není pomoci.

Je to jako s otázkou, kdo stvořil boha, pokud lidem vysvětlíte polopaticky kdo stvořil boha tak oni vaše vysvětlení nepřijmou. Stvořitelem boha je strach, jakmile někde vznikne strach, tak následkem je víra v zázraky, kde je bůh, často je zde snaha nahnat lidem strach pomocí propagandy a cenzury, aby se jim mohla vnutit nějaká svatá nová centrální ideologie která je zde evolučně dočasně.

Zdroj: https://gvkb.cz/stvo­ritelem-boha-je-strach/

hapiky

Dobro a zlo rozlišit jde docela lehce. Onen strom, to byl jen symbol, který určoval poslušnost k Bohu. Ta byla porušena.
Otázka je jen, zda byl člověk obdařen dostatečně silnou vůlí, aby mohl vzdorovat ďábelskému našeptávání, nebo dokonce hypnóze. I dnes jsme svědky toho, že slabá lidská vůle je zneužitelná silnou vůlí.
Jednou se dovíme, jak to vše bylo.

Pepa25

Biblický strom se překládá jako „Strom poznání dobra a zla“, ale některé výklady říkají, že „dobro a zlo“ vlastní znamená „všechno“, takže se dá říct, že to je strom poznání všecho, což je vyhrazeno jen Bohu. nebo „strom života“. Jiné výklady akcentují poslušnost: není důležité, jaká byla přesně funkce stromu, ale že Bůh vydal zákaz …
(s použitím angl. Wikipedie – viz odkaz)
Myslím, že naopak možnost rozlišování dobra a zla (byť často problematická či otupělá) je to, co dělá lidi lidmi …

Zdroj: https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Tree_of_the_know­ledge_of_good_an­d_evil

Kelt

Nedávno jsem tady pokládal otázku, týkající se Etického kodexu. Určuje vztahy na pracovišti, mezi lidmi, zakazuje diskriminaci podle rasy, věku a pod a všichni musí dodržovat daná pravidla. Ale pokud někdo nepodepíše, tak bude také vyhnán z ráje. Jednoduchá logika, pokud dodržuješ pravidla, je to v pořádku, pokud některé porušíš, budeš potrestán. Samozřejmě že jsem se zeptal, zda to není příliš velký trest za to, že Adam snědl jablko. Ale to bylo porušení zákona.
A na druhé straně jsem se setkal s názorem, který se na toto dívá pozitivně. Eva začala uvažovat a rozhodla se pro změnu, vzala to ovoce, oba jedli a začali myslet a byli schopni žít sami . A tady nastává vývoj člověka. Nedovedu to tak popsat, jak jsem to slyšel v náznaku.

df

Vít Kouba, vždy si rád přečtu vaše fabulace. Nevím proč tomu tak je ale baví mě to.