WhiteCrow

Bylo mlýnský kolo za 4 rýnský drahý, nebo levný?

Bylo předražený, nebo laciný?

Nejlepší odpověď
Filip84

Rýnský zlatý, původně – v roce 1386 z dohod čtyř kurfiřtů, obsahoval 3.39 g ryzího (999/1,000) zlata. Při dnešním bursovním kursu zlata to odpovídá Kč 6,173.02 (EUR 2,116.70 @ 1 tr oz, tj. Kč 53,637.00 @ 1 tr oz; Kč 53,637.00 ÷ 31.103 = Kč 1,820.95 × 3.39 = Kč 6,173.02 (6,173.0205).

Obsah zlata v mincích jednotlivých měn však v historii kolísal, rýnský zlatý z doby Albrechta z Valdštejna ho měl, například, 3.17 g (https://www.es­birky.cz/pred­met/151676) – pak by cena kola byla také nižší.

Cena mlýnského kola není mnou sledovaná referenční komodita, nemám proto srovnání. Záleželo na mnoha proměnných, nicméně byla to ruční práce, a ta tehdy byla relativně drahá – velký trám na strop domu stál, za Josefa II., 3–4.00 konvenční tolary, tj. 6–8 rakouských florinů; konvenční tolar byl definován jako mince o ryzosti 1 tr oz ryzího stříbra, tj. k dnešnímu dni by měl hodnotu Kč 632.00 (EUR 24.92 @ 1 tr oz, tj. Kč 632.00 @ 1 tr oz: Kč 632.00 × 1 = Kč 632.00), rakouský florin, tedy Kč 316.00. Jak konvenční tolar, tak rakouský florin, byly však – opět devalvovány a v tý době obíhal už rakouský florin ve formě bankocedulí, také. Na druhé straně reálná hodnota rakouskýho florinu byla spíše vyšší, pohybovala se někde mezi Kč 600.00 – Kč 2,000.00 v dnešní době (nebo K 1.00 = Kč 300.00 – Kč 1,000.00, no a FL 1.00 = K 2.00).

Přepočteno na konvenční tolar / rakouský florin bylo takový kolo spíše dražší.

Filip84

Běžný nevolník, vlastně pachtýř malého léna, baráčník, si vydělal ekvivalent jednotek florinů za rok, jenom jako tak pro představu. Ale to už byl čistý peníz, po odečtení jídla, ošacení, vlastně všeho: pokud šlo všecko dobře, uspořil jednotky florinů za rok, třeba 3 – 4 floriny. Pokud byl, třeba, „rok bez léta“ a neurodily se Kartoffele, no tak ještě nějaký ten florin prodělal.

Takový kupec – měšťan byl s to vydělat desítky, až něco přes stovku, florinů za rok. To ale nebylo „ku stravě a s ošacením“, prostě vydělal, jako dneska vydělá živnostník, nebo jako má zaměstnanec výplatu. Prostě čistej zisk.

Takový Wolfgang Amadeus Mozart byl s to vydat za paruky a pudry měsíčně stovky florinů. On byl celkově kokot (podle někoho to byl velký skladatel, a já to nikomu nebudu brát, arciť se mi jeho hudba nelíbí!; to však nic nemění na tom, že to byl kokot a manželku tejral, kušnil a nestaral se! By zapadl v zdejší pacientárium! 🤪🙄😅), takže ano, on byl s to vydělat i tisícovky florinů za rok, ale stejně tak „dobře“ je byl s to rozfofrovat, že ještě dluhoval.

Porovnávat s dnešní dobou se dají až 50. léta 20. století, hodnota peněz v minulosti byla úplně jiná.

WhiteCrow

Moc děkuju za tak obsáhlou a poučnou odpověď 🙂

Rokio

Filip84: Ahoj, Filipe. Co říkáš na můj kvíz o Mozartovi? Zde je odkaz: https://www.a­lik.cz/n/mate-radi-klasickou-hudbu-ktereho-skladatele

Filip84

Že nemáš být vlezlý! 🙄