jirka F

Bylo Grónsko skutečně v minulosti zelené?

V diskuzích jsem to často slýchal že Grónsko bylo za dob Vikingů celé zelené.

Existuje o tom nějaký záznam?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Ne, celé určitě zelené nebylo (na druhou stranu částečně zelené při pobřeží je i teď).
Co se týká názvu (Greenland neboli zelená země) „podle příběhu z tzv. Ságy o Gróňanech (Groenlendiga Saga) ze začátku 12. století se jedná o pojmenování, které dal tomuto ostrovu Erik Rudý ve snaze přilákat sem další osadníky“ (citace: Wikipedie), jinými slovy šlo spíše o marketingové pojmenování …

Další odpovědi
aliendrone

No to víš, Vikingové ve spolupráci s islámskýmio teroristy si děsně moc zaprasili svět průmyslovými emisemi (tavba železa na výrobu mečů + dalších zbraní, fujky!) a v důsledku globálního oteplování došlo k přechodnému teplejšímu období.
Naštěstí ekologičtí aktivisté se zaktivizovali natolik, že léta Páně 1099 osvobodili Boží hrob od průmyslových škodičů křížem a mečem, což načas vedlo ke globálnímu ochlazení. TAKHLE se na ně musí, na prašivce neekologické a nedostatečně elektrodebilní. ;) :D :D

Kolonie v Grónsku bylo tedy nutno opustit, bo zeleně tam RAPIDNĚ ubývalo a nastaly nevhodné podmínky k žití. https://www.i­rozhlas.cz/ve­da-technologie/ve­da/gronsko-vikingove-klima-studie-atlantik-erik-rudy-zelena-zeme_1902100912_gak