Kryšpín

Bylo, či nebylo vhodné přijmout Podkarpatskou Rus zpět k Československu? Kdo tento návrh odmítl?

V roce 1992 přijela delegace z města Chustu do Prahy s návrhem na zpětné připojení Podkarpatské Rusi k Československu, bylo to zamítnuto.
Nejdříve byla PR napadena Maďarskem poté Německem a poté utlačena pod Sovětským svazem a připojena k Ukrajině.
Dovoluji si požádat místní informátory alespoň týden otázku ponechat neb do diskuze poznamenat neumím odpovědět raději to nechám smazat.

Nejlepší odpověď
led

Veľmi stručne. Rozpísať dôvody a fakty by zabralo rozmer hrubej knihy.

Podkarpatská Rrus pred 2.svetovou vojnou mala vojensko strategický význam, Československá Podkarpatská Rus v ruskom ponímaní časť sovietskeho Zakarpatska, bola tvarovo ako dýka v hrudi Sovietskeho zväzu.
V čase pripojenia Podkarpatskej Rusi k SSSR sa jej obyvatelia hlásili k Zakarpatskej Ukrajine ako súčasti SSSR. Z hľadiska vojenského, tu išlo o skrátenie pozemnej hranice s ČSR…
V roku 1992 delegácia prišla už „po funuse“ pretože, v tej dobe sa už rokovalo o rezdelení Československej republiky na 2 samostatné štáty. Rekonštrukcia a vybudovanie infraštruktúry Podkarpatskej Rusi ako súčasti v tej dobe plánovanej Slovenskej republiky by nadmerne zaťažila rozpočet budúcej SR na niekoľko desiatok rokov.

Volynskí Česi žijú v inej oblasti vo Volyň, čo je východne od Ľvova.
Zakaukazko, kam boli Podkarpatskí Rusi pričlenení, leží na východnej hranicj Slovenska. Južne od Volyne.

Další odpovědi
annas

Neuvedl jste zdroj, ale podle data požadavku předpokládám, že než by se něco vyřídilo, uplynulo by více vody – v roce 1993 už Československo neexistovalo.

Potvrzuje t v odkazu i i článek "Podkarpatská Rus se chtěla v 90. letech k Československu znovu připojit.

https://vlast­.cz/podkarpat­ska-rus-se-chtela-v-90-letech-k-ceskoslovensku-znovu-pripojit/

Trocha historie

"Záhy po druhé světové válce, 9. června 1945, Československo odstoupilo Sovětskému svazu území tzv. Podkarpatské Rusi (dnes Zakarpatské Ukrajiny). Bylo to na přání Stalina, kterému tehdejší prezident Beneš vyhověl. Na rozdíl od Polska, které přišlo ve prospěch Sovětského svazu o rozsáhlá území na východě včetně Lvova, Československo nedostalo žádnou územní kompenzaci. Kdežto Polsko se dočkalo Slezska (které do té doby patřilo Německu, Prusku a řadu staletí českému státu), Československo nezískalo nic, byť usilovalo o Lužici (oblast na jih od Berlína, která dlouhou dobu patřila českému státu a kde dodnes žijí pod velkým tlakem germanizace Slované – Lužičtí Srbové).

Po rozpadu SSSR se na Podkarpatské Rusi rozhodoval co dál. Objevila se žádost o autonomii a uznání rusínského národa. A právě v tu chvíli se začalo uvažovat o znovupřipojení k Československu.

Toto přání se rozplynulo 1. ledna 1993, kdy Československo definitivně zaniklo. Podkarpatská Rus se definitivně stala součástí Ukrajiny a rusínský národ de facto neexistuje, neb více mluvčích rusínského jazyka žije na Slovensku, než na Podkarpatské Rusi.. "

Podobná situace nastala i u našich krajanů., kteří svou vlast opustili v 2. pol. 19. století.

Už je zbytečné řešit. Hodně Čechů se vrátilo do vlasti po skončení války, později ještě další, kteří žili v oblasti ˇ Černobylu. – havarie 1986., Nevyužili všichni.

V dalších vlně, 90. let asi 500 původních „Volyňáků“ požádalo o návrat, jenže mladí už si zvykli tam, kde žijí.

"Pokud by se volyňští Češi chtěli vrátit, musí tady podstoupit složité a mnohaleté řízení s českými úřady. Každý by navíc musel ještě prokázat, že má v bance desítky tisíc korun pro osobní potřebu

Podle dřívějšího vyjádření ministerstva vnitra udělali volyňští Češi chybu, když nevyužili nabídku a nepřestěhovali se z Ukrajiny na počátku 90. let. Tehdy využilo tuto možnost asi 1800 „Volyňáků“, na Ukrajině žije ještě asi devět tisíc lidí, kteří se hlásí k české národnosti."

https://zpravy­.aktualne.cz/do­maci/cesti-krajane-se-vrati-z-kazachstanu/r~i

Kepler

Asi to v té době nebyl vhodný návrh. Kdo by stál o Rusíny. Byla by to jen koule na noze, využitelná snad jen pro turismus. Což o to, krásně tam je.

Drap

Co by bylo kdyby jsou jen domněnky a názory se budou lišit. Dnes už by to stejně neplatilo.

Pepa25

V 90. letech nikdo reálně o připojení v ČSR neuvažoval a ani nebylo možné – oblast byla (a je) součást Ukrajiny…