Gonfaloniér

Bylo celé „republikánské“ vojsko v bitvě u Mutiny Oktaviánovo?

Těch 45 000 mužů, kterým velel Hirtius a Pansa? Jako velitelé byli sice senátem zvoleni tito dva, ale vojsko bylo Oktaviánovo, ne? Bylo celé jeho nebo senát taky přispěl vojáky? (mám pocit, že v této době senát vojskem nedisponoval – část měl Antonius, druhou část Oktavián a zbytek seskupovali Cassius s Brutem na východě. Ale jistý si nejsem).

Nejlepší odpověď
ivzez

Myslím, že to vojsko nebylo Oktaviánovo.

Dočetla jsem se, že Oktaviánus shromáždil 5 legií, s nimiž se
přidal k vojsku, jehož vedením byli pověřeni Hirtus a Pansa.

A nejsem si jista, jestli senát mohl vedením vojska,
které patřilo někomu jinému, pověřit jiné vojevůdce.
(Podle mne to bylo „římské“ vojsko.)

Poznámka:
Hledala jsem postupně v různých zdrojích a už
si bohužel nepamatuji, kde všude jsem byla.

Gonfaloniér

ivzez – v té době (občanských válek a chaosu) v podstatě římské vojsko, jakožto státní, neexistovalo. Měli ho jen vojevůdci (vliní lidé), senát už neměl faktickou moc (hl. protože neměl žádnou armádu), vydával jen rozhodnutí, které ale ostatní mohli ignorovat, protože si je senát neměl jak vynutit…

Byla to Augustova soukromá armáda, kterou si vytvořil z veteránů, „obyčejných“ lidí a z vojska jiných velitelů, kteří přeběhli k němu přeběhli. Využíval své řečnické schopnosti a především své jméno „Caesara“ (po svém adoptivním otci), právo na dědictví, aby si tuto armádu vytvořil. (Spousta mužů taky přeběhla od Antonia k Oktaviánovi). Oktavián se již snažil převzít veškerý Caesarův odkaz a ovládnout celý Řím, jeho protivníkem byl v této chvíli právě Markus Antonius (byť i on byl caesarovec), a taky chtěl formální jmenování do nějaké hodnosti (imperátora, konzula,…) a proto senátu nabídl své (soukromé) vojsko proti Antoniovi. Ten to (díky Ciceronovi) přijal a za velitele určil Hirtia a Pansu,…
Mě zajímalo jen jestli to byla celá jeho armáda nebo k ní někdo přispěl (třeba právě Hirtius a Pansa, ale je pravděpodobné, že něco měl i D. Brutus, protože to on byl správcem Galie, kde se bitva s Antoniem odehrála). Armáda to tedy byla Oktaviánova, ale vedením bitvy byli pověřeni tamti dva (kteří v bitvě stejně zemřeli).

Pět legií to je asi 20 až 25 tisíc mužů, takže asi nadpolovina byla jeho. To je dobré, na to, že ji sestavil a udržoval na své vlastní náklady… Já vím jen, že po Caesarově smrti si tu armádu začal budovat a vím taky že se začal hodně rychle zvětšovat, ale nevěděl jsem, jak velká byla v této bitvě a moc mě to zajímalo.

Děkuji.

ivzez

K Octavianovi měly dvě z těch pěti legií přejít od Marka Antonia kvůli tomu, že nebyly spokojeny s tím, že Caesarovi vrazi ještě nebyli potrestáni (M. Antonius vrahy podporoval).

To by znamenalo, že Octavianus měl původně jen tři legie.

V květnu 44 př. n.l. ( https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Augustus#Ca­esarov%C3%BDm_d­%C4%9Bdicem ) měl Oktaviánus 3.000 legionářů.

V článku stálo, že „… vedením vojska byli pověřeni…“ › proč by autor nenapsal, že Oktaviánus pověřil vedením svého vojska …

___

Wikipedie ( https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Bitva_u_Mu­tiny ):
„… se vojska Antonia střetla s republikánskými vojsky Gaia Vibia Pansy (14. března 43 př. n. l.) a utrpěla porážku. Pansa byl v bitvě smrtelně raněn.“
a
„Po šesti dnech se vojska opět střetla poblíž Mutiny a Antonius, znovu poražen, upustil od obléhání města. V bitvě padl i druhý konzul Aulus Hirtius. Vojsku bez vojevůdců velel Gaius Octavianus Caesar (Augustus). Pro Decima Bruta to však nebylo vítězství a Gaius Octavianus, který se ocitl v čele Pansova a Hirtiova vojska, odmítl jednat o míru s Decimem Brutem neboť, jak prohlásil, mu šlo o střetnutí s Marcem Antoniem.“

› Vypadá to, že Octavianus převzal vedení obou vojsk, ovšem ani tady není uvedeno, že by vojska měla patřit jemu.
___

Hledala jsem všude možně (v asi 17 zdrojích), ale nenašla jsem, kdo Hirtia a Pansu vedením pověřil, ani komu ta vojska patřila. Pořád si myslím (mohu se mýlit), že senát nemohl nikoho pověřit vedením vojska, které by patřilo Octavianovi nebo někomu jinému.