Anikitos

Byla terakotová armáda postavena po vzoru řeckých sochařů?

Terakotovou armádu si nechal postavit první čínský císař Čchin Š’-chuang-ti a byla s ním také pohřbena. Kde se ale starověcí Číňané naučili tvořit takové sochy v lidské velikosti se zaměřenímm na detaily atd., když (prý) předtím takové sochy vůbec netvořili?

(Western contact with China began long before Marco Polo, experts say) ”Západ byl v kontaktu s Čínou už velmi dávno před Marcem Polem, říkají experti:”
https://www.bbc­.com/news/wor­ld-asia-china-37624943?ocid=so­cialflow_face­book&ns_mchan­nel=social&ns_cam­paign=bbcnews&ns_sou­rce=facebook

”Archeologové říkají, že inspirace (pro vytvoření) terakotových válečníků, nalezených u hrobky prvního císaře v blízkosti dnešního Si-anu, mohla přijít ze starověkého Řecka.

Také říkají, že antičtí řečtí umělci mohli ve 3. stol. př.n.l. zdejší obyvatele vyučit v jejich umění.”

„Nyní se domníváme, že terakotová armáda, akrobati a bronzové sochy nalezené na místě byly inspirovány starověkými řeckými sochami a uměním.“

Nejlepší odpověď
annas

http://thecon­versation.com/why-theres-so-much-backlash-to-the-theory-that-greek-art-inspired-chinas-terracotta-army-67488

„Proč existuje tolik odporu vůči teorii, že řecké umění inspirovalo vytvoření čínské teraktové armády“

V článku BBC archeolog Li Xiuzhen uvedl, že mnoho soch nalezených v hrobce a kolem jejích hrobek – včetně terakotové armády, ale také plastiky hudebníků, tanečníků a akrobatů – bylo " inspirováno „starověkými řeckými sochami a uměním“

Ale brzy po tomto tvrzení, tedy údajná řecká inspirace při výrobě terakotové armády, se stala populární. Ale archeologové v Číně (a na celém světě) byli skeptičtí a odmítaví.

Dva týdny poté, co se příběh šířil, řekl Zhang Weixing, vedoucí Muzea dějin mauzolea císaře Qina Shi Huanga, že neexistuje žádný podstatný důkaz o styku starověkých Řeků s těmi, kteří jsou „zodpovědní“ za hrobky Qin a za terakotové vojáky.

Další odpovědi
Drap

Mohla tak být postavena, ale také nemusela. Žádný přímý důkaz prozatím neni

Kepler

Vyloučeno to není, ale na druhé straně není potvrzeno, že by už ve 3. stol před n.l. existovaly styky mezi Čínou a Řeckem. Navíc čínské sochy terakotové armády jsou z pálené hlíny, což je technologie, kterou Řekové asi nepoužívali.