Avatar uživatele
annas

Byla černá smrt ve 14. století božím trestem?

Co ji způsobilo? Která území mor zasáhl?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, anonym, panenka, magicm18, vagra, rynek878 před 4206 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
vagra

Koncem 20. let 14. století vypukla epidemie moru v mongolské poušti Gobi. Během jediné generace se rozšířila na východ do Číny, kde podle tvrzení kronikářů zemřely v r. 1351 dvě třetiny obyvatel. Mongolští kočovníci šířili nákazu podél obchodních cest i na západ. Podle vyprávění námořníků, jež zaznamenal notář Gabriele de Mussi, se kupci z italského města Janova dostali na Krymu do obležení tatarské armády chána Kipčaků jménem Džanibeg. V roce 1346 vypukl mezi tatarskými obléhateli města Kaffy mor. Chán Džanibeg rozkázal těm, kteří přežili, aby těla svých zemřelých druhů nabili do katapultů a vrhali je přes hradby do Kaffy. S mrtvolami Tatarů se mor dostal do města. Vyděšení Janované se na svých lodích z Krymu stáhli, ale zavlekli s sebou mor do Evropy.
Epidemie se však neomezila pouze na Evropu. V roce 1347 zahynuly v Konstantinopoli tisíce Byzantinců včetně Andorika, syna císaře Konstantina VI. Kantakuzena. V roce 1348 zemřely asi dvě pětiny obyvatel Káhiry. U vesnice Bilbais (v deltě Nilu) byly mrtvoly navršeny podél cest do takové výšky, že se za nimi schovávali lupiči přepadávající pocestné. Epidemie se rychle šířila do dalších velkých měst a hustě osídlených oblastí: Asuán, Antiochie, Damašek, Jeruzalém, Tunis a dokonce i do Mekky. Podle odhadu vymřela za pouhý rok jedna třetina lidí v oblastech ovládaných muslimy.
Papež přečkal epidemii v Římě. Celou dobu seděl mezi dvěma rozdělanými ohni a vedro bylo tak veliké, že se k němu nedostala žádná z blech, které mor přenášely.
Podle církve byla černá smrt božím trestem za hříchy lidstva.
Nakonec lékaři buď pochopili podstatu nemoci, nebo se tak alespoň chovali. V Miláně poradili vládnoucímu rodu Viscontiů, aby zazdili okna a dveře všech domů, ve kterých se objevili nemocní, i když současně zabijí i zdravé členy rodiny. Zdá se, že se toto drastické opatření vyplatilo: Milán ztratil méně než 15% obyvatel, a to byla nejnižší úmrtnost v celé Itálii
Až v roce 1894, za epidemie v Hongkongu, byl švýcarským lékařem Alexandrem Yersinem identifikován morový bacil (Pasteurella pestis). Mor je nemocí krys a dalších hlodavců, šíří ho na nich parazitující blechy. Když krysy chcípnou, hledají blechy nové hostitele, a to i lidi. Morový bacil je mimořádně virulentní, laboratorní myši zemřou po infekci třemi bacily, blecha jich přitom může během jednoho kousnutí uvolnit až 24.000. Bakterie jí totiž ucpou zažívací ústrojí a neustále se množí.
Mor přestal Evropu ohrožovat ve chvíli, kdy většinu dřevěných domů nahradily kamenné a hlodavci se tak přestali prohánět po kuchyních. Ještě roku 1720 ale v Marseille zahubil na 50.000 lidí a podobné ztráty byly zaznamenány v celé oblasti Provence, na Floridě (USA) byla nemoc zaznamenána ještě r. 1922.
Doplňuji:
Odpověď na otázku je sice dlouhá,ale k pochopení podstaty vzniku epidemie moru,jejího průběhu a příčiny,je nutná.

Zdroj: podstatně zkráceno z-http://www.crg.cz/~historie/ referaty/stredovek/kazdodennos t/cerna-smrt.html

Upravil/a: vagra

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
venkovan

Ponechme epidemie myšlení tehdejších lidí. tato epidemie se rozšířila díky nedostatku hygienických zásad a dovozem nemoci z ciziny + nedostaečná imunita lidí.
Na epidemii se mužeme podívat i obraceně. Místo boží trest, tak boží výzva - protože na základě zkušeností s touto nemocí se postupně zlepšilo mnoho základních naší civilizace.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Zdraví