EG98

Byl zde za socialismu (cca 1960–1990) nějaký milionář či dokonce miliardář?

Byl v ČSSR nějaký milionář? Z jaké profese? Kolik peněz mohl tak vydělávat například Karel Gott, když prodeje jeho tvorby dosahovaly velkých čísel?

Nejlepší odpověď
Drap

Samozřejmě byla jich celá řada. Umělci, veksláci a některé lukrativní profese.

Další odpovědi
led

Milionári v Kčs boli, ale veľmi sa s tým na verejnosti nechválili. Na povinných odvodoch to bolo. Dokonca sa takýto vyšší príjem snažili niektorí zatajiť aj pri platení členských známok KSČ.
Koľko si mohli zarobiť dobre platení umelci,? Trabanta si mohli dovoliť…
„máš bony? nechceš bony?“ tu sa točili veľké peniaze ale nie u „ustráchaných babiek“ s devízovým dôchodcovským kontom alebo tuzexových poukážok (bony) v mladých spotených rukách na ulici. Tie veľké peniaze a zisky boli ticho a skryto presúvané v úzadí, rovnako ako pašované drogy.
Rovnako ani známy disidentový dramaturg v trištvrťových nohaviciach zahalený v kúdoloch dymu tiež nemal malý bočný príjem. Príjmy Karla Gotta v časoch socializmu boli verejne známe, prirodzene za každú „Cenu“ bol nejaký groš a koncerty tiež neboli bezplatné aj keď si veľkú časť príjmu zhrabol štátny podnik Pragokoncert, Slovkoncert a podobné „charitatívne“ organizácie.

Rys95

Za komunistů se přerozdělovala spíše bída. Rovnější však nestrádali.

Jiří Bohumil

Milionáři určitě, zejména mezi veksláky a případně v některých zvýhodňovaných profesích (zejména politických).
Miliardáři ale těžko. Ti mohli „vzniknout“, pouze na základě údajně právně nenapadnutelných „převodů“ národního majetku na jednotlivce, umožněných dřívějšími vládami a zákony. Poctivou a obyčejnou prací, by nikdy nemohli miliardáři, i za těch 30 let, takový majetek vytvořit.

Pepa25

Pozor, je rozdíl mít vysoké příjmy a vlastnit velký majetek. Označení milionář (miliardář) se vztahuje k majetku, který je možné nejen vydělat, ale také zdědit nebo vyhrát.
Nevím, jaké měli přijmy umělci, ale majetek měli určitě velký papaláši (vily koupené z protekce za pár korun atd.)

da ny

Jistě. Milionáři ano. Jen se, ve vlastním zájmu chovali „umírněně“, ne okatě.
Zelináři, řezníci. Někteří číšníci, veksláci, pumpaři, automechanici, umělci atd. A také třeba „hajzlbába“ u Zvíkova (fakt, s černou směnárnou, teta manželky našeho vedoucího).
I vedoucí samoobsluh, drogérií (spolužačky rodiče). „Kdo nekradl, okrádal rodinu“! ;D
Těm, kterým v r. 1948 zabavili komunisté fabriky, domy, statky, nahromaděné zlato a platinu nesebrali. :) Ti a jejich potomci byli vždy o pár kroků dál/napřed.