Lgee

Byl v historii nějaký příklad toho, že byl svržen vůdce/vládce nějaké země a zlynčován či brutálně zabit „svými“ lidmi?

Nebo byl většinou zabit rychlou smrtí, četl sem, že někteří vládci zemřeli krutě, ale vždy to bylo jen z vyšších vrstev. Je nějaký příklad, kdy se stalo něco takového pomocí běžných lidí?

Nejlepší odpověď
Speed77

Určitě asi byl, ale pokud jde o panovníka, tak ho běsnící dav nezlynčuje, protože je tam většinou stále jistá autorita, úcta atd. (nemusí to vždy platit, ale dav se zakládá hlavně na povědomí, na pudech a emocích, ale právě v tom podvědomí je i ta jistá bázeň/úcta k panovnické autoritě, symbolice – teda na to, aby ho přímo nezlynčování. A i když je v panovnickém postu nejsilnější, neplatí to jen pro ně, ale i pro jiné politické vůdce. Dokonce ať jsou jacikoli). Ale můžou ho sesadit, odhlasovat jeho popravu atd. Ale to už spíš někdo řídí (vůdce), někdo kdo přebírá nebo už přebral moc. Takže to jde opravdu spíš z těch (nově vzniklých) vyšších míst. Karel I. Stuart, Ludvík XVI., Napoleon, Mikuláš I. a plno dalších, sesazených nebo i popravenných/za­vražděných.
Jinak je to spíš věc několika jednotlivců a nejde o zlynčování, ale o vraždu nebo sesazení. Převrat, spiknutí, zavraždění vlastními lidmi (i vlastní stráží nebo generály). Nebo také revoluce – sice dav, ale opět jsou za tím jednotlivci a dav monarchu nezlynčuje (sesadí, zbaví moci).

Osman II. byl skoro tak trochu z/lynčován (i když armádou), ale nazval bych to spíš vraždou.
Obyčejných politiků bylo zlynčováno hodně. Ve starověku jich bylo hodně zlynčováno (řecké republikové polis a hlavně římská republika).
Třeba Tomás Gutiérrez, i Kaddáfí byl lynčovan (i když to nebyla příčina smrti). A řekl bych že i další moderní diktátoři.

Další odpovědi
Emefej

Pamatuješ Nicolae a Elenu?

Drap

Ano, Nikolaj Ceausescu a Benito Mussoliny, jistě by se jich našlo i íce.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Speed77

Ale Mussolini nebyl lynčován ani zlynčován lidem. Byl pouze dopaden, popraven a pak posmrtně pověšen. To je vše.