annas

„Byl jednou jeden král a ten měl tři dcery. Byly bez věna a tím pohádka končí.“ Vládnou peníze jen v pohádkovém scětě?

Aforismus – autor Jan Sobotka

https://books­.google.cz/bo­oks?id=lofsfN0PX7EC&pg­=PA17&lpg=PA17&dq=Jan+So­botka+aforismy+a+chu­doba&source=bl&ot­s=5sg8JM5pby&sig=AC­fU3U2nNRKzeqe3NnLT9A4Uw­ceEdnOLiQ&hl=cs&sa­=X&ved=2ahUKEw­j2gryRuM3hAhVBU­hoKHV7cB_4Q6A­EwDHoECAgQAQ#v=o­nepage&q=Jan%20S­obotka%20aforis­my%20a%20chudo­ba&f=false

1. Je možné, že „pohádky nevznikly proto, aby děti usnuly, ale aby se dospělí probudili?“ Martin Rufus A zahnali zlé draky a démony? Oni přece existují.

https://szeru­da.blog.idnes­.cz/blog.aspx?c=576673&­setver=touch

2. Myslíte, že pohádky mají stále co říct?, jak napsal F. Schiller? "V pohádkách, které jsem slýchával v dětství, spočívá hlubší význam než v pravdě, kterou učí život.

Po staletí vyprávěné pohádky získaly schopnost otvírat posluchačům zjevné i skryté významy života, schopnost předávat poselství dobře srozumitelná nejen dospělým, ale i dětem."

http://www.po­hadkyprodeti.cz/by­lo-nebylo/citaty-o-pohadkach/

3. a) Je možné že moderní autoři filmovým pohádkám ubližuji tím, že nabourávají tradiční témata? Proto pohádky nepřinášejí dětem mnoho ponaučení?

  1. Jak se na své pohádky dívá Walt Disney?

„Proto nevytvářím filmy pro děti. Vytvářím je pro všechny s dítětem v nás, nehledě na tom, jestli je nám 6 nebo 60.“ Navíc „v pohádkách je více pokladů než mohou najít piráti na ostrově pokladů.“

https://www.da­tabazeknih.cz/ci­taty/walt-disney-3195

Obrázek

https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2016/08/20/15/53/sco­tland-1607832_960_720.jpg

Pohled na pohádku jinak, než jsem se vvíce než ořed 2 roky ptala.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/zazvonil-zvonec-jsou-vzdy-pohadky-idyla-nebo-zlo-ma-dobry-ci-skryty-smysl-je-strach-v-pohadkach-podstatny

Nejlepší odpověď
Drap

Byla by to krása, kdyby peníze vládli jen v pohádkovém světě. Bohužel tomu tak neni a zřejmě ani nikdy nebude.

1. I tato teorie by byla v některých případech možná. Některé pohádky vznikly na základě vyprávění příběhu ze života. Mnohokráte opakovány a vylepšovány svůj původní krátký zážitek ze skutečného života už ztratily
2.Určitě mají co říct a nejen dětem, ale i těm dospělým co je vypráví, či poslouchají. Podle mne jsou pohádky důležitým prvkem výchovy a vzdělávání. nejen že rozvíjí fantazii, představy, touhu po velkých věcech, ale také učí tomu, jak by měl vypadat spravedlivý svět, jak by mělo dobro vždy vyhrávat nad zlem a podobně. Rozvíjí i jazykové a rétorické schopnosti.
3. V některých případech by se to dalo takto hodnotit. Myslím, že každá pohádka má své ponaučení. Někdy však to ponaučení neni na první pohled zřejmé dítěti. Tam by měl potom nastoupit dospělý a ponaučení z pohádky přiblížit a osvětlit.
S odstavcem b) musím souhlasit. Je dobré, když se na pohádky s dětmi dívají i dospělí a následně o příběhu komunikují. Faktem z§stává i to , že i v nás dospělých pohádkové příběhy vyvolávají určitou pohodu, vzpomínky na dětská léta. Dokazuje to i ta skutečnost, že třeba v období vánočních svátků i většina z nás shlédne alespoň nějakou část z vysílaných pohádek.

Další odpovědi
hapiky

Pohádka je touha po dobrém konci. Pohádka je přání s fata morgánou, pohádka je cíl, který známe dopředu!
V dnešní době pohádky nemají s realitou moc společného.

Mp2

Pohádky..
Byly hlavně proto, aby se děti naučily, co je spravne a že vše má dobry konec..

Takže tu může být pohádka ze života, kdy se projevuje dobro i zlo..
Zlý člověk najde ztracenou věc nebo peníze… Bez váhání si to nechá..
Dobrý človék voli dlouhou cestu k tomu, aby majitele našel a vše mu vratil, většinou při hledani majitele něco sam obětuje…
Kdybych to převedl do dnešní doby, tak najdeš telefon… Přes příbuzné zjistíš adresu majitele a telefon mu dovezeš až domů… A on ti za to dá třeba litra a pozve té na zabijačku.. Nevím..

Zkrátka se tím učily děti, které nebyly zvyklé pohybovat se ve svétě dospělých… Buďto by se děti napalily a poučily z vlastních chyb..
Nebo by se poučily z přibehu z pohádek a vyprávění rodičů, jak s nimi někdo vy**běhl..

Byly i příběhy o pokladech, které jsou chraneny kletbou nebo zlymi nestvurami..
Přeložil bych to jako boj o dědictví s nevlastnimi sourozenci :) kdy ty jako syn první otcovy manželky bojuješ o dédictvi s těmi z druhého manželství..

Je v tom schováno mnoho..
Ale nikdy to nejsou jen příběhy o ničem.. Viz. Definice bajek..
Koho by braly pouze příběhy o zvířatech..

DoTazatel

Pohádky v sobě často ukrývají základní moudra hodnotná pro život. Dnes se pohádky automaticky zařazují do kategorie pro děti, ale myslím si že původně ani nezvnikaly pro ně. Vždyť originální verze pohádek byly docela krvavé. Zdá se mi, že se mezi pohádky řadí i takový Dekameron a jemu podobné (což není úlně četba pro děcka).

Kelt

Pokud vím, tak pohádky se studují jako obor na vysoké škole, a v každé době mohou každému něco říci, o hodnotách, o charakteru, o smyslu věcí, někdy také hovoří o symbolech. V pohádkách se plní sny, tak kouzlem lze získat bohatství, cestovat a konat divy. Interpretace pohádek se časem a s kulturou mění, měníme trest i odměnu, měníme i charakter postav. Ale předeším jsou pohádky velkým kulturním dědictvím a dnes už těžko dokážeme určit původ některých pohádek, kde jádro zůstává zachované, mění se pouze prostředí a způsob dosahování cíle a překonávání překážek

anonym

V pohádkách není více moudra než v knihách a filmech, které do tohoto žánru nespadají. Pohádky se prostě jen proti jiným formám vyprávnění příběhů omezují na to že „vše musí skončit dobře (pro ty dobré)“ a „zlo (nakonec) musí být po zásluze potrestáno“, aby dítě netrpělo pocitem, že život je snad k někomu nespravedlivý. Hlubší moudro je snad jedině ve zjištění, že ani jedno ani druhé žádný fyzikální zákon v nevymáhá ani nezaručuje a o obojí se vždy musíme zasloužit sami …

anonym

příhodnější název pro pohádky by byl „veselé a šťastné spravedlivky“ 🙂 ale je to moc dlouhé

Mc Merkurion

… vo peníze jde až v první řadě …