Henry1660

Byl by vztah mezi vegankou a všežravcem (spíš masožravcem) obtížný?

Vím, že pokud dva spolu chtějí být, záleží jim na sobě atd., tak jde zvládnout všechno.
Ale, s ohledem na (společnou) budoucnost, myslíte, že by byl takový vztah hodně komplikovaný, obzvlášť, když se to týká stravování…? Něčeho, co se dělá každodenně a u obou partnerů tak rozdílně.

Nejlepší odpověď
anonym

Proč by ne? Když spolu mohou být dva lidé odlišné víry nebo politického přesvědčení, proč by nemohli být i s odlišným stravováním? Partneři pokud se milují by se měli tolerovat a respektovat názor toho druhého. Na tom vztahy fungují (alespoň ty úspěšné).

Jíst maso je přirozené pro člověka. A to vegan je ten, který se rozhodl žít odlišně, nemá tedy právo soudit člověka, který se rozhodl stravovat běžně. Je to jednoduché, prostě by se takoví dva lidé dohodli na kompromisech, nebo by se stravovali odděleně, případně by se připravovali dvě různá jídla.

Další odpovědi
Kepler

Já myslím, že ani ne. Masožravec by si k té pastvě připravil flák masa a bylo by zameteno.

annas

Moje známá nejí maso, protože jí vadí zabíjení zvířat. Zabývá se také zdravou výživou, při vaření používá tempeh, tofu, seitan apod. a hodně zeleniny a přírodní koření a bylinky.

Její manžel se nají, ale příliš si nepochutná. Je pravda, že žena připraví svému manželovi jednou týdně í něco z masa.

Žijí spolu 40 let, i když s tímto způsobem stravování začala až později, když se ve zdravé výživě objevily pokrmy, které nahrazují maso.

Jejich soužití záleží na toleranci a přizpůsobení se. I zelenina dobře připravená chutná.

aliendrone

ANO, ne-li rovnou dlouhodobě nemožný!!! Připrav se na nikdy nekončící rafinované útoky (guláš ze sojového masa apod.)!! Nakonec buď podlehneš a budeš doma žrát klíčky, zrní, piliny a bůhvíco za jiné nechutnosti (pročež se z toho stane povinnost a pokud se budeš chtít najíst, budeš muset potajmu do restaurace/fas­tfoodu) ANEBO si najdeš normální ženskou!

Věř mi – tohle dlouho fungovat NEBUDE! :)

Hlada

Soužití s člověkem, který dělá cokoli extrémně, je obtížné.
Nemá smysl poukazovat na výjimky. Pro obecný názor je rozhodující střed Gaussovy křivky. Strava je základní životní potřebou. Poruchy příjmu stravy patří mezi psychické nemoci a ty se mohou projevit během soužití i jinou formou.

EKSOT123

Asi by nebylo vhodné na veganovi vyžadovat orál…
Ale vážně, ze všech odpovědí, na kterých vesměs něco je(hlavně ta ohledně stravy miminek a dětí), jsou nejlepší asi ty vaše úvahy. Taky není vegan jako vegan. Tedy ještě vegetarián, ale vegan, ten už to asi myslí dost vážně, jde o celou filosofii, nejen o jídlo. To si ještě zjistěte, co a proč navíc od vegetariánů nejedí vegani.
Já jsem bydlel asi dva roky ve vegansko-vegetariánské komunitě. Protože, jsem jim dělal zahradníka, nebyl pro mě problém jejich jídelníček, naopak jsem jim ho někdy kreativně zlepšoval různými jedlými plevely, rostliny mám rád. Ale když jsem občas jel domů, jedl jsem zase maso od mámy, protože se zcela neztotožňuji s jejich filosofií. Tedy by se dalo říct, že jídlu se snadno přivykne, ale možná by spíš nastaly problémy s tou filosofií. Řekněme, že by jste se s jídlem podřídil, ale občas, nejlépe trochu častěji, si chtěl dopřát maso.
Asi by bylo dobré si udělat nějakou vstupní dohodu!!! jednak kolem stravy, ale taky kolem stravy a výchovy dětí, a taky kolem té filosofie. Mám na mysli, aby partner zůstal trvale otevřen hledání pravdy. Obvykle je to totiž naopak, takový člověk se věnuje jen tomu svému, ze všech stran se v tom postupně zamotává a uvelebuje se v tom světě,a podporován v společenství se stejně smýšlejícími přáteli. Sice jsem katolík, ale i Martin Luther řekl, že:„Nepravda je jako sněhová koule: čím déle ji válí, tím je větší.“ (Srovnej např. Zjevení sv. Jana, 18 kap, hlavně verše 11–13) Nechci to tu moc rozvádět a strašit, ale mnohé systémy nebývají mrtvé, pouhými naukami bez pastýře.
Jaké jsou priority moje či partnera? mají přednost takové věci jako je láska a pravda, nebo je člověk uzavřen ve sém obrovském království.
Tedy příliš jsem se tím nezabýval, ale zkusím tu vypotit trochu křesťanské teorie. Podle bible dostali první lidé k jídlu rostliny. Pak ale člověk a vše ostatní propadlo smrti. Zřejmě si lidé začali ‚přilepšovat‘ masem velmi záhy,Už u Adama a Evy je zmínka o kožených suknicích (ze zvířat). Kain a Abel, jestli se nepletu, Abelova oběť byla krvavá. i když výslovně se o masu myslím píše až u Noeho v souvislosti s potopou, kdy neměli rostliny a rybařili.
Kristus jedl obětního beránka a vše, co mu dali. A dokonce nakonec, ale to tu raději nebudu rozvádět… Myslím si takto: že Kristus musel nejlíp vědět, že jíst maso není v souladu s prvotním stvořením… ale svým příkladem a učením na to šel odjinud, od toho, co z Božího pohledu bylo prvořadé. Když je vše z prvotního stvoření rozvrácené, co je platné soustředit se na jednu věc. Co by bylo platné, kdyby lidi byli vegani, chráníci zvířata, ale byli pyšní, sobečtí,… Kristus maso jedl, toť jeho příklad lidem. ale kdyby žil sám v ústraní,možná,… podobně jako někteří poustevníci maso nejedli. Ale s takovým argumentem u vegana neuspějete ani kdyby byl křesťan. Zkoušel jsem např. jednomu takovému, navíc abstinentovi, argumentovat, že Ježíš pil víno, on však z jistotou věděl, že nekvašenou čerstvou šťávu… Hlavním problémem veganů je ne strava, ale soustředění se na stravu jako nato hlavní!!!
Ano, dá se sice říci, že veganí jsou podstatně zodpovědnější k životnímu prostředí, dokonce více, než mnozí křesťané, bohužel. Taky se dá říct, že více hledají ve filosofických otázkách, bohužel samozřejmě ne moc v křesťanství a když už tak pořádně promíchané se vším možným jiným. (Tedy snad s výjimkou adventistů, ti to ale zase berou vše doslova. Ale možná by se právě u nich našly cenné myšlenky na toto téma, ovšem neztratit rozum a hledat nadhled.) Chtěl jsem říct, že vegetariáni a mnozí sektáři jsou sice v lecčems napřed před průměrnou populací a dokonce i křesťany, (a taky si to uvědomují což jim často pořádně stouplo do hlavy, jak se to ostatně běžně stává i křesťanům) ale nesoustředí se na to hlavní. Na Boha, a na ty nejjednodušší věci lásky a života. Pořád jakoby krouží okolo nich, ale jejich velikost jim uniká, mají svoje větší věci.
Tedy určitě bych nechtěl nikoho od takového svazku úplně odrazovat. Je znám příběh o milosrdném samaritánovi, lepším, než ostatní, dokonce i muslim může být lepšího srdce než náš, ale ta filosofie bude vždy vytvářet problémy, k tomu byla vymyšlena.
Na druhou stranu možná časem zjistíte, že vás partner morálně a znalostmi převyšuje, to by ale neměl být důvod se úplně vzdát svého cítění a hledání pravdy.

Edison

Myslím, že by to k tý vegance chtělo přidat nějaký pořádný maso… Třeba vepřový… Mno… a tak řádek brambor, maštěných pěkně máslem. Jsem si poměrně jist, že veganka by asi masožravce k večeři nechtěla.

mzm

Do doby, než budou chtít mít děti to fungovat může. Pokud to veganství dělá matka dobře (tj. jedna z cca 10-ti% veganů), může to dál fungovat i s dítětem. Dítě ale nesmí být odstaveno od živočišných produktů, nebo bude mít problém.
Pokud to bude takto, nebudou mít problém. Takže pravděpodobnost bezproblémového soužití bez dětí vidím tak na 50%, s dítětem tak na 1%.

Mc Merkurion

… proč ??? … říká se, že se protiklady přitahují … myslím si, že v otázce piva bychom se asi shodli …