Kelt

Bydlím v bytě, kde mám trvalé bydliště. Jsem spolumajitelem i jiné nemovitosti?

Bydlím v bytě a mám zde trvalý pobyt. Bratr bydlí s matkou v rodinném domku, oba tam mají nahlášený trvalý pobyt. V případě k úmrtí matky stávám se automaticky spolumajitelem toho domu se všemi právy a povinnostmi? Lze se tohoto problému zbavit a jak? §děkuji za rady.

Nejlepší odpověď
Smlouvyzdarm

Snad jsem pochopil správně o co Vám jde tak tedy…. Hlášený trvalý pobyt je pouze údajem evidenčním v žádném případě neznamená, že danou nemovitost musí osoba vlastnit a zároveň nemusí ani zakládat žádné právo k užívání nemovitosti kde je pobyt hlášen.
V případě úmrtí Vaší matky se nestáváte vlastníkem „děděné“ nemovitosti automaticky, ale až na základě proběhnuvšího dědického řízení. Pokud tedy nebudete vyděděn a nebude žádná závěť či jiné „pořízení“ pro případ smrti a pokud jste dědicové jen vy dva s bratrem, tak pokud se nedohodnete jinak, zdědíte každý ½, a to bez ohledu na to kde máte hlášen trvalý pobyt.

Další odpovědi
da ny

Pokud matka za svého života nepřevede na bratra domek (dar), zdědíte polovinu domu.
Dědictví se můžete „včas“ zříci, odmítnouti. Lhůta byla asi kolem 10 – 14 dnů od úmrtí osoby, po které lze dědit i veškeré dluhy… Zjistěte pak tuto zákonem stanovenou dobu.
Podrobnosti zde:
http://pravni-poradna-zdarma.blogspot­.cz/2013/02/od­mitnuti-dedictvi.html
http://www.prav­nilinka.cz/bez­platna-pravni-poradna-zdarma/dluhy-v-dedictvi.html
https://www.e­pravo.cz/top/clan­ky/mozne-dusledky-odmitnuti-dedictvi-105426.html
Podrobnosti