zjentek

Budou ukrajinské útoky na Krym klasifikovány jako útok na ruský stát a jeho svrchovanost?

… A z této definice samozřejmě po zásluze potrestány?

Nejlepší odpověď
led

Na vašu otázku odpoviem príbehom (skutočným)
Svojho času pred touto otázkou počas prvých bojov, som sa pýtala ruských, ale aj ukrajinských občanov (utečencov):
„Ak vojská jedného štátu ostreľujú územie iného štátu, je to kvalifikované ako útok na tento (ostreľovaný) štát?“
Čo myslíte, aká bola ich odpoveď?
Rovnaká: „Ano, bolo to vojenské napadnutie ostreľovaného štátu.“

K vašej otázke napriek tomu že zo strany Ruska ide o „Zvláštnu operáciu“ a zo strany Ukrajiny o nevypovedanú „vojnu“ je to niečo iné:
Je to „prieskum bojom“ síl dvoch hlavných svetových mocností na Ukrajinskom území.

Další odpovědi
Pepa25

Záleží kým: Ruskem bezpochyby ano, z pohledu mezinárodního práva ne, protože Krym je součást Ukrajiny

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Rezoluce_Val­n%C3%A9ho_shrom%C3%A1%C5­%BEd%C4%9Bn%C3%AD_OS­N_%C4%8D._68/262

Disraeli

Po zásluze potrestány moc nedává smysl. Kdo první napadl Ukrajinu, svrchovaný to stát a začal válku? Ukrajina válku nezahájila ani nevyprovokovala. Faktem prostě je, že Rusko napadlo Ukrajinu hlavně, protože chtěli rozšířit území (tedy hlavně Putin) a navrátit ztracené území – z nichž Ukrajina vždy byla nejpodstatnější a „nejruštější“. Plánovali to dlouho, nějaké posouvání hranic NATO blíž k Rusku, denacifikace a podobné kecy, byly jen výmluvy, mlžili od počátku (už před invazí), ze všechs stran, a ne zrovna chytře – i protichůdně a snadno vyvratitelně.
Ukrajinu lze vnímat jako nelegitimní stát, ale stejně tak Rusko a jeho nynější systém a vládu…
Ve válce záleží jen, jak si to kdo zdůvodní, popřípadě z které strany to vnímají. Ovšem zdůvodňování, ospravedlňování ani právo ze strany Ruska opravdu není nic moc.
Že Rusko zkrátka napadlo Ukrajinu a zahájilo invazivní a docela ničivou válku, zůstává faktem a to nemůžou popřít ani všelijací rusofilové, ať už si to ospravedlňují jakýmikoli nesmysly o tom, jak k tomu byl chudáček Putin donucen…

Za mě se klidně můžou vycpat, jak představitelé Ukrajiny, tak Ruska. Jen chudáci ti lidi (ale i vojáci) na obou stranách.

Drap

Záleží pouze na tom, kdo a jakým pohledem to bude klasifikovat. Pokud by to klasifikoval pan premiér, tak to bude oprávněná snaa Ukrajiny, domoci se práva a bránit svou vlast. Pokud bych to měl klasifikovat já, tak to bude napadení svrchovaného státu. Pokud vím, tak Krym parřil vždy Rusku, Ruznými dary a podoně se stal po rozpadu SSSR v území Ukrajiny. Pokud vezmu v úvahu slova prezidenta Ukrajiny, kdy říkal, že každ národ má právo rozhodnout se sám atd. Tak pokud vím, tak na Krymu bylo referendum, sledované i pozorovateli ze západu a OSN a řes devadesát procent občánů se rozhodlo, že chtějí patřit Rusku. Krym tedy patří Rusku a neni o čem diskutovat.

paul1

Celá záležitost je docela spletitá. Spletité jsou i dějiny Krymu, včetně referenda.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Krymsk%C3%A9_re­ferendum_(2014)

zjentek

Pětadváca o čem píšeš tyn je vlastně to nejhanebnější v naší lidské společnosti. To ohýbaní skutečností tak, aby z důvodu vlastního prospěchu vypadaly jinak, než jsou dány a to i za cenu pokřivení práva, třeba i mezinárodního. Někdo je prostě takového charakteru, že „až sem“ klidně dojde, dle osobních morálních zásad. To ti tedy pěkně děkuji, za takový názor/osobní představu o spravedlnosti. );

Disraeli

Ne, z mezinárodního práva to takhle skutečně je. Ale, 1 nemá důvod to takhle být, 2. nemá to význam.
Zase nepřeháněj, není to nic nejhanebnějšího. :D ONo se vždycky uznává de iure a de facto z nichž se obojí může lišit, ale zrovna tento případ de iure v mezinárodním právě je docela úsměvný.

Disraeli

Pepa25, Nějaké de iure, že Krym je součástí Ukrajiny podle mezinárodního práva, to je jen BEZPLATNÝ a nic neznamenající kus „papíru“. A zrovna připojení Krymu k Rusku bylo i z právního hlediska (tenkrát ještě) docela v pohodě (třeba i mnohem legitimnější, než anexe Havaje a plno dalších). Krym zkrátka (NYNÍ a už pár let) je plnohodnoutnou součástí Ruska. I podle jejich práva, je plnou součástí jejich vládní struktury, systémů, včetně politiky, práva, ekonomiky a prostě funguje jako součást Ruska.. Vnímání (akceptování od jiných států)… to nemá žádný vliv. Na papíře může existovat cokoli, realita je jiná. Teoreticky vezněme, že Rusko dobyde a připojí celou Ukrajinu, ostatní státy to vesměs neuznají a pořád budou uznávat stát Ukrajinu, de iure. Ale to je opravdu o ničem, když žádný stát Ukrajina de facto nebude existovat. Tohle na tom nic nezmění, leda by Rusko přiměli, aby se toho území vzdalo a aby tam byl opět založen suverénní stát. Do té doby, je to tak, jak to je. Krym už řádku let není (žádnou) součástí Ukrajiny – a nemá s ní spojitost, co by její území. Čistě podle mezinárodního práva, které s tím nic neudělá a které je jen o vnímání tzv. správného a „jak by to mělo být“. Takže třeba i zcela nereáln věc, která je a funguje úplně jinak, než jak to bere určité právo. Je to jen pohled, ale bezvýznamný.

Disraeli

A jako jasně, že je to o tom pohledu. Jen jsem chtěl podotknout, že z hlediska mezinárodního práva je to zcela bezpředmětné (i navzdory jeho „nadřazenosti“)… může totiž uznávat, co chce (to může každý), ale nic moc to realitu neovlivní. Klidně může uznávat i dávno zaniklé státy, územní celky, staré vlády/režimy, které už dávno neexistují, ale že svět i ten stát je úplně někde jinde… takovéhle de iure je odtržené od reality.