Africanus

Budou mzdy a ceny růst donekonečna?

Zajímalo by mě, jestli je reálné „nekonečné“ zvyšování mezd a cen v čase. V druhém čtvrtletí 2023 byla průměrná mzda v ČR 43 193 Kč. Za 100 let by mohla být cca 140 000 Kč, ceny navýšeny odpovídajícím způsobem. Je vůbec možné v tomto nastavit nějaký strop?

Nejlepší odpověď
da ny

Porostou,
jen ty mzdy pokulhávají za výší cen (zejména zboží denní potřeby a nezbytných věcí, bydlení, energie, pohonné hmoty).
Vše má nějaké hranice, podlahu a strop. Respektive platy, ty jsou tabulkové.
Kolik procent pracujících nemá průměrnou mzdu?
Vláda nyní spatřuje „problém“ v tom, že stát platí více/lépe, než soukromý sektor. Což může být zavádějící. Státní zaměstnanci mají přesčasové hodiny (zdravotnictví, PČR, hasiči a nadúvazky). To se střídavě mění .
Soukromý sektor, více či méně prosperuje. Více či méně, může nebo je ochoten platit.

Sobě vláda, poslanci platy nezmrazují. Zřídka se někteří dobrovolně vzdávají svých výhod a benefitů.
Také může přijít měna nebo změna (euro či jiný světový tolar).
No a chléb může jednou stát tisíc nebo deset tisíc korun Nebo také 1 korunu nebo deset 😉
Za 100 let, třeba žádné peníze nebudou. Příjmy a výdaje budou jen na „kartě“. A také je možné, že se bude vše fasovat. Nebo bude všeho potřebného dostatek a každý si zvolí, co si vezme 😉
Lidé budou akorát. Každý dostane jen potřebnou dávku energie v potravinách. Nafasuje amarouny nebo pumpičku a nacpe si ty amarouny, rovnou do žaludku. Taxíky budou létat ulicemi měst atd. atp. 😉

Další odpovědi
Drap

A proč by se měl nastavovat? Je to důsledek hospodaření a ekonomiky. Jednoho dne se to zřítí, ať už budou důvody jakékoli.

Pepa25

Ano. růst cen je přirozený, ceny klesly jen při nějakých krizích nebo administrativně. Strop není důvod nastavovat. V praxi se přestávají používat malé mince.

Dochy

Ono vždycky čas od času dojde k nějaké změně, která to na čas srovná… Změna měny, měnová reforma, …Pravděpodobnost, že bychom tu měli Českou korunu dalších 300 let je dost mizivá.

led

Nebudou stoupat do nekonečna, jenom po svůj strop.

Faktradic

Zapomeňte na čísla na bankovkách. Na těch nesejde. V přeneseném slova smyslu záleží na tom, za kolik rohlíků si pekař koupí třeba auto. Ten poměr se může jen lehce měnit pokud prodejci aut nechtějí umřít hlady. Čísla na bankovkách jsou jen pomůcky aby pekaři nemuseli do autosalon s náklaďáky rohlíků. A inflace je takové věčné se dohadování se kolik rohlíků za auto.

P.S. nejsem ekonom, tak to berte s rezervou :D

klob1

Osobně by mi mě zajímalo, jaké je to konkrétní číslo to nekonečno. Zatím ani žádný matematik to nedokázal zodpovědět. Spíš se to jen řekne, ale ani jeden člověk to přesně nezodpoví. Tu konkrétní částku, kdyby někdo řekl, tak je v té chvíli mimo. To číslo totiž nemá žádný konec. Stále nabíhá dál, nezastaví se. Jedině to vzít jako zastavení filmu do okamžiku fota. Jenže to bychom pak stejně tvrdili, že to je minulost a ne přítomnost. Takže to číslo by pak nemohlo být nekonečné.
Reálné nemůže být nekonečné.
Strop je, když už to nemůže jít dál, nebo pokračovat. Nastavení je jen možné, ale to je v konkrétních lidech, kteří to určují. Ale proč by to také někdo dělal a zvláště, když z toho sám něco má a nemalý prospěch?

michalds

Inflace tu bude vždycky. Pro to, aby mzda neměla moc nul (deseti-tisícové bankovky) a také spotřební ceny neměly moc nul, se můžeme inspiroval v Polsku. Jednoduše se škrtnou 4 nuly. Nebo i víc.

paul1

Podobný systém fungoval (funguje i teď?) ve Švýcarsku. Sestra tam přišla v r. 1969
a už v tu dobu se tam dělo něco podobného. Stále se zdvihly ceny potravin, služeb, nájmů atd. a po čase mzdy. V čase, kdy tam přijela nebyla životní úroveň kdovíjak vysoká. Přikládám link na výšku HDP na obyvatele, co je ukazatel životního standardu v jednotlivých státech.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Seznam_st%C3%A1­t%C5%AF_sv%C4%9Bta_po­dle_HDP_na_oby­vatele

OSHO

Inflace nebo deflace je extrém který škodí ekonomice

Axina

Ani mzdy, ani ceny se samozřejmě do nekonečna zvyšovat nebudou. Nespokojenost obyvatelstva se začne zvyšovat, dojde ke svržení režimu. Nový režim nastolí jinou politiku, jinou ekonomiku a přistoupí k peněžní reformě, případně k přechodu na jinou měnu, třeba euro.
Už máme v tomhle směru historické zkušenosti. Dějiny se opakují v cyklech.

Tarzan

Budou, časem bude i minimální mzda 50 000, či 100 000Kč, ale koupíš si za ní stejné hvn jako dnes.

ladaI

Ceny za stávající vlády „odborníků“ porostou v ČR neustále. S platy budeme zaostávat!

Mapel

Růst musí. Chci si koupit více, tak svůj výrobek zdražím a mám více peněz a mohu si více nakoupit. Muselo by dojít k výraznému snížení vstupů na výrobek a k tomu nedojde. Tak se udělá finanční reforma. Ceny spadnou a zase dojde k růstu cen až do další reformy.

Milan Pešta

Nelze ignorovat situace v Čechách ale dle mého názoru by to bylo nejlepší východisko. Obyčejné lidi jsou bezmocný.

carlos111111

Ahoj přátelé, chci vás jen doporučit dobré úvěrové společnosti, kde jsem dostal svou půjčku ve výši 270 000,00 EUR prostřednictvím jejich e-mailu, když jsem hledal půjčku, abych zaplatil své účty a šel dál v životě, pak mi přítel dal podrobnosti o této společnosti, které jsem kontaktováni prostřednictvím tohoto e-mailu: christharmonyloanfund@gmail.com

carlos111111

Stal jsem se obětí podvodu, ale když jsem viděl příspěvek o půjčce o tom, jak žena se třemi dětmi získala půjčku z nabídky půjčky Mr. Christ Harmony, byl jsem zdrcen. Právě jsem dostal půjčku schválenou 5. září 2023 a půjčku jsem obdržel 6. září 2023. Pokud jste ve finanční krizi, neváhejte kontaktovat tohoto soukromého věřitele, který poskytuje půjčku s 2% úrokovou sazbou po celém světě . Získejte svou legitimní půjčku v nabídce půjčky Mr. Christ a přestaňte ztrácet čas s falešnými věřiteli. Kontaktujte nyní e-mailem: christharmonyloanfund@gmail.com

Lending Home

Do you need Personal Finance? no collateral required. now term cash of all amounts and currencies, no collateral required if interested (WhatsApp) number +918131851434
Mr. Sumiti

carlos john

Stal jsem se obětí podvodu, ale když jsem viděl příspěvek o půjčce o tom, jak žena se třemi dětmi získala půjčku z nabídky půjčky Mr. Christ Harmony, byl jsem zdrcen. Právě jsem dostal svou půjčku schválenou 5. září 2023 a půjčku jsem obdržel 6. září 2023. Pokud jste ve finanční krizi, neváhejte kontaktovat tohoto soukromého věřitele, který poskytuje půjčku s 2% úrokovou sazbou po celém světě . Získejte svou legitimní půjčku v nabídce půjčky Mr. Christ a přestaňte ztrácet čas s falešnými věřiteli. Kontaktujte nyní e-mailem: {christharmony­loanfund@gmail­.com}

carlos john

Stal jsem se obětí podvodu, ale když jsem viděl příspěvek o půjčce o tom, jak žena se třemi dětmi získala půjčku z nabídky půjčky Mr. Christ Harmony, byl jsem zdrcen. Právě jsem dostal svou půjčku schválenou 5. září 2023 a půjčku jsem obdržel 6. září 2023. Pokud jste ve finanční krizi, neváhejte kontaktovat tohoto soukromého věřitele, který poskytuje půjčku s 2% úrokovou sazbou po celém světě . Získejte svou legitimní půjčku v nabídce půjčky Mr. Christ a přestaňte ztrácet čas s falešnými věřiteli. Kontaktujte nyní e-mailem: {christharmony­loanfund@gmail­.com}

carlos john

Stal jsem se obětí podvodu, ale když jsem viděl příspěvek o půjčce o tom, jak žena se třemi dětmi získala půjčku z nabídky půjčky Mr. Christ Harmony, byl jsem zdrcen. Právě jsem dostal svou půjčku schválenou 5. září 2023 a půjčku jsem obdržel 6. září 2023. Pokud jste ve finanční krizi, neváhejte kontaktovat tohoto soukromého věřitele, který poskytuje půjčku s 2% úrokovou sazbou po celém světě . Získejte svou legitimní půjčku v nabídce půjčky Mr. Christ a přestaňte ztrácet čas s falešnými věřiteli. Kontaktujte nyní e-mailem: {christharmony­loanfund@gmail­.com}

carlos john

Stal jsem se obětí podvodu, ale když jsem viděl příspěvek o půjčce o tom, jak žena se třemi dětmi získala půjčku z nabídky půjčky Mr. Christ Harmony, byl jsem zdrcen. Právě jsem dostal svou půjčku schválenou 5. září 2023 a půjčku jsem obdržel 6. září 2023. Pokud jste ve finanční krizi, neváhejte kontaktovat tohoto soukromého věřitele, který poskytuje půjčku s 2% úrokovou sazbou po celém světě . Získejte svou legitimní půjčku v nabídce půjčky Mr. Christ a přestaňte ztrácet čas s falešnými věřiteli. Kontaktujte nyní e-mailem: {christharmony­loanfund@gmail­.com}

carlos john

Stal jsem se obětí podvodu, ale když jsem viděl příspěvek o půjčce o tom, jak žena se třemi dětmi získala půjčku z nabídky půjčky Mr. Christ Harmony, byl jsem zdrcen. Právě jsem dostal svou půjčku schválenou 5. září 2023 a půjčku jsem obdržel 6. září 2023. Pokud jste ve finanční krizi, neváhejte kontaktovat tohoto soukromého věřitele, který poskytuje půjčku s 2% úrokovou sazbou po celém světě . Získejte svou legitimní půjčku v nabídce půjčky Mr. Christ a přestaňte ztrácet čas s falešnými věřiteli. Kontaktujte nyní e-mailem: {christharmony­loanfund@gmail­.com}

carlos john

Stal jsem se obětí podvodu, ale když jsem viděl příspěvek o půjčce o tom, jak žena se třemi dětmi získala půjčku z nabídky půjčky Mr. Christ Harmony, byl jsem zdrcen. Právě jsem dostal svou půjčku schválenou 5. září 2023 a půjčku jsem obdržel 6. září 2023. Pokud jste ve finanční krizi, neváhejte kontaktovat tohoto soukromého věřitele, který poskytuje půjčku s 2% úrokovou sazbou po celém světě . Získejte svou legitimní půjčku v nabídce půjčky Mr. Christ a přestaňte ztrácet čas s falešnými věřiteli. Kontaktujte nyní e-mailem: {christharmony­loanfund@gmail­.com}

carlos john

Stal jsem se obětí podvodu, ale když jsem viděl příspěvek o půjčce o tom, jak žena se třemi dětmi získala půjčku z nabídky půjčky Mr. Christ Harmony, byl jsem zdrcen. Právě jsem dostal svou půjčku schválenou 5. září 2023 a půjčku jsem obdržel 6. září 2023. Pokud jste ve finanční krizi, neváhejte kontaktovat tohoto soukromého věřitele, který poskytuje půjčku s 2% úrokovou sazbou po celém světě . Získejte svou legitimní půjčku v nabídce půjčky Mr. Christ a přestaňte ztrácet čas s falešnými věřiteli. Kontaktujte nyní e-mailem: {christharmony­loanfund@gmail­.com}

fnaf susi

If you have any free time, I recently discovered an incredible game called [url=https://fnaf-securitybreach­.net/]fnaf security breach unblocked[/url] that you are welcome to join me in playing if you do.

Africanus

Díky všem za odpovědi 🙂

Dochy

klob: „Osobně by mi mě zajímalo, jaké je to konkrétní číslo to nekonečno. Zatím ani žádný matematik to nedokázal zodpovědět. Spíš se to jen řekne, ale ani jeden člověk to přesně nezodpoví.“

Tak to asi ne. Matematici na toto obvykle odpovídají poměrně konkrétně, že to žádné konkrétní číslo není, že jde o matematický symbol. Kdyby to bylo konkrétní číslo, tak není možné počítat příklady typu nekonečno lomeno nekonečnem (pokaždé s jiným správným výsledkem) apod… (ty se pak nepočítají přímo, ale s pomocí „limit“ kdy se vlastně nespočítá konkrétní hodnota, ale řeší se k jakému číslu se výsledek blíží, pokud se samotné zůčastněné výrazy (funkce) k nekonečnu blíží.