Avatar uživatele
Pokročilý

Bude tu někdy funkční bezpeněžní beztřídní společnost?

Myslím že ta možnost je protože se v budoucnu bude muset nějak zorganizovat společnost kde kvůli techno. pokroku nebude muset většina lidí pracovat.Teď jde o to aby nezaměstnanost nezotročovala ale osvobozovala.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

To je jen teorie. S určitostí se dá říct, že ještě mnoho generací po nás to nezažije. A obávám se , že to nebude nikdy.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Nemyslím - peníze znamenají moc a moc spoustu lidí neodolatelně přitahuje.
Přesněji, peníze tu možná nebudou, ale nějaká budou platidla, nějaká forma kompenzace za zboží a služby, bude stále. A zase se lidé budou hnát za těmito platidly.


Avatar uživatele
Zlatý

Promiňte zdejší vizionáři, ale vaše úvahy téměř přesně odpovídají konstatování "představuješ si to jako Hurvínek válku".
Nepřežila ani říše Římská ani Hitlerova tisíciletá, jako nefunkční se ukázala komunistická ideologie a za zenitem je i kapitalistický model. Naprostá utopie pak je představa o rovnocenném světovém partnerství a životě bez hranic - viz zkušenosti z nefungování Evropské unie.
Jisté je, že zítřky nebudou až tak světlé jak bychom si přáli. Ve svých nárocích se všichni musí výrazně uskromnit a nové fungující uspořádání se s velkou pravděpodobností bude opět rodit za cenu násilí a potoků krve.


Avatar uživatele
Bronzový

Ale jistě! Hned jak se z lidí stanou andělé.

Teď jde o to, zda se dříve nepomlátíme mezi sebou. A pokud se nevytlučem, zda sem dřív nespadně asteroid jako na dinosaury nebo nás nespálí Slunce. Ta potvora se prý rozpíná, takže za nějaké dvě miliardy let už Země prý nemusí být obyvatelná. A pouhé dvě miliardy...vzhledem k tomu, jak moc se o takovou humání, ohleduplnou a poctivou společnost snažíme...nevím, nevím.

Co vlastně pro ten přerod na anděly děláme. Většinu dne trávíme činností, která nám sice umožňuje přežít a přivést na svět další generaci, ale sama o sobě je většinou naprosto nesmyslná. Vyplňujeme papíry, přemisťujeme zboží, přetahujeme se o zdroje, uklízíme obydlí ap. - všechno proto, abychom to zítra zopakovali. Ve zbylém čase čučíme na seriály, řveme na fotbale, otlačujeme si kolena v kostele, cpeme si do hlavy vědomosti, které jsou po složení zkoušky k ničemu, protože už nejsou platné atd. Na přibližování se ke společnosti inzerované v otázce jaksi nezbývá čas.

No, třeba nás zachrání genové inženýrství. Prostě se do vzduchu vypustí aerosol obsahující patřičné mutační činitele, lidí se toho nadejchaj a budou se nám rodit už hotoví andělé.... ;-|


Avatar uživatele

..."Myslím že ta možnost je"...
;-)
Já myslím, že taková možnost není - ale nechce se mi rozepisovat důvody, proč.
Namísto toho ti doporučím studium historie a sociologie. A nebo, nejsi-li studia schopen či k němu ochoten, přeči si Limes inferior.


Avatar uživatele
Pokročilý

Super otazka ! Gratulace.
Takze prvni stupen skutecne bude muset byt vyreseni te vysoke nezamestnanosti , a to pujde jeste zcela lehce "obcanskymi penezi". V evropskem navrhu jde o 600,-€ (ted uz se mluvi o 750,-€), ktery dostane kazdy obcan, deti polovinu. To dokonce zvysi konkurencni schopnost ev. vyrobcu proti Asii , protoze se mzdy az o 600,-€ snizi. Dale odpadnou vsechny dane, zustane jen asi 45 az 50 procentni DPH, cili konzum bude financovat. Oddluzeni velkych evr. zemi by nastalo asi za 4 roky. K otazce : zavedeni bezpenezniho systemu predpoklada celosvetovou dohodu nebo zed a hranici.


Avatar uživatele
Zlatý

to ako myslíte, že všetci budeme čumieť na vyvolených a jesť hamburgery?

kdeže, pracovať sa bude vždy, veď aj tí nezamestnaní nejakým spôsobom pracujú (hoci i doma, učia sa, venujú sa koníčkom - práca nie je iba rúbať drevo).
otázne je, čo kto považuje a bude považovať za primeranú odmenu (a teraz nemyslím iba peniaze).

nejaká forma odmeňovania a výmenného obchodu bude vždy, i keď spoločnosť bude beztriedna (povedzme, hoci o tom pochybujem).


Avatar uživatele
Stříbrný

Nepředpokládám, že to nastane. Vývoj lidstva je dán soutěžením, kdy se jednotlivec snaží předhonit ostatní. Není to dáno jen penězi, ale už od pravěku fungovalo, kdo ulovil větší kořist, kdo měl lepší zbraně, kdo ovládne větší území atd. až po dnešek kdo je nejmocnější a nejbohatší.


Avatar uživatele
Zlatý

Dudu to řekl za mne.


Avatar uživatele
Pokročilý

Vlývoj tomu nenasvědčuje, ale možná, kdo ví. Bezpeněžní už někteří jsou...

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

Hamon

Dudu - opravdu si myslíš, že právě tvůj názor je ten, který je válka skutečná, Hurvínkem nepředstavovaná? Upřímně řečeno, spousta slov, ale myšlenku jsem v nich nenašel.

Avatar uživatele
Zlatý

dudu

Hamone máš pravdu, že by se celá tato záležitost dala charakterizovat stručněji, ovšem pak by musela zaznít slova jako naivita a zametání faktů o realitě pod koberec. A mimochodem, svoje názory nikomu nevnucuji, avšak věř prosím, že do dvaceti let "budou za vodou" ti, kteří si pořídí kousek úrodné půdy, postaví zde bydlo a vybudují studnu s pitnou vodou. Na škodu nebudou znalosti o zelinářství, příp. ovocnářství a vlastnictví zbrojního pasu. K těmto závěrům dospěje každý, kdo má zdravý selský rozum.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3827
Zlatý Drap 2288
Zlatý led 1654
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1276
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 874
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.