adam159

Bude těleso na pružině kmitat i ve stavu beztíže?

Nejlepší odpověď
Kepler

Ano, pokud to těleso do kmitání přivedeš. Hlavní silou tam je pružnost materiálu a jeho snaha vrátit se do původního stavu.

Edison

Předčasně uzamčeno. Je třeba si uvědomit, co kmitání způsobuje. Na jedné staně je gravitace, na druhé pružina. Mezi tím těleso o hmotnosti M. pokus si můžeš hravě zrealizovat i na zemi. Zkus natáhnout pružinu s tělezem na konci třeba směrem k zemi a vypustit. Všimni si, že těleso získá hybnost, která může za jistých fyzikálních okolností způsobit překmit kolem nulového bodu – nulovým bodem je uchycení pružiny. Pohybyující se těleco pak část energie své hybnosti uloží do napínající se pružiny a procese se opakuje, dojde ke kmitání. Podstatné na tom je překonání právě nulového bodu – v reálu to je spíše nulová oblast, daná délkou pružiny v uvolněném stavu – při pohybu tělesa. Pokud tedy těleso ve stavu mikrogravitace uvízně v této zóně kmitat nebude. Pokut energii svého pohybu bude schopno předat do pružiny, ke kmitům dojde.

aliendrone

Edison>>> Neboj nic, těleso bude na pružině kmitat i bez gravitace. Sice moc nerozumím těm tvým „překmitům kolem nulového bodu – uchycení pružiny“, ale to je fuk.

Zkrátka i bez gravitace pokud natáhneš či stlačíš pružinu BUDE připevněné těleso kmitat (bez dalšího tlumenými kmity), až se nakonec kmitání zastaví v poloze, kdy je pružina bez napětí. Tuto polohu zpočátku překonává díky jevu zvanému SETRVAČNOST. ;) :D :D

Edison

Je to myšleno tak, že pokud těleso nepřekmitne tak, aby opět natáhlo pružinu, ke kmitání nedojde. V mikrogravitaci se tedy nohem více uplatní atmosféra co by tlumící prvek ver spojení s tvrarem a materiálem tělesa.

Dochy

Záleží na jaké pružině a jak je těleso upevněno. Pak také co ještě považuješ za kmity a co už ne. Ve většině případů se jako jedna z hlavních okolností kmitu uvažuje hmotnost tělesa a působení gravitačního zrychlení na něj. To ve stavu beztíže padá. Pokud to bude nahrazené něčím jiným, lze klidně kmitat dál.

aliendrone

Dochy>>> Hmotnost v tom kmitání hraje roli vždy, na rozdíl od gravitace, jejíž působení může být i okrajové. ;) :)

Dochy

Může být. Ale pro většinu aplikací s kmity minimálně tlumenými právě ta gravitace roli hraje. Zvlášť pokud je „těleso na pružině“ – což už trochu napovídá k uspořádání. Jo, mohlo by to být i jinak, ale podle mně je vysoká pravděpodobnost že to těleso je zkrátka na pružině pověšené a aby mohlo být kvalitně pověšené, potřebuje k tomu tu gravitaci, protože ve stavu beztíže předměty většinou nevisí (což je jedno z potenciálních lákadel vesmírného turistického průmyslu na postarší zazobance 😉 )

Edison

Nějak jsi ale odbočil: Tady se řeší situace v mikrogravitaci. 🙂