Janec

Bude se v ITER ohřáté hélium používané jako chladivo opět na místě zkapalňovat?

A jestli ano, bude to fungovat podobně jako v ledničce (tj stlačení,odvedení tepla a expanze)?

Nejlepší odpověď
cochee

Aniž bych něco o ITER věděl, můžu směle odpovědět: určitě ano. Zkapalňovací cyklus vyjde zcela jistě levněji, než jednorázové zplynění hélia a vypuštění do atmosféry. Tak jednoduché jako v chladničce to ale asi nebude, použije se nějaký složitější fyzikální mechanizmus nejspíše s pomocným tepelným cyklem dusíku.

Další odpovědi
Kepler

Přepokládal bych, že ano. Vhodnější plyn není. Takže úplně normální termodynamický okruh. Jen o trošku dražší. Jde o teplotu co nejbližšší supravodivosti, tedy vedení elektrického proudu bez odporu (- 270±) Takže pro chlazení ITER je ideální.

Kepler

Mimochodem, helium bylo jako prvek nejdřív objeveno na Slunci. Na Zemi jej lze získat jen jako 1% (+ +,nebo nic) ze zemního plynu. Taky z některých hornin.