Kepler

Bude cítit astronaut přetížení třeba 100 G, pokud se bude vznášet v kapsli naplněné vodou?

Na okolí bude napojený jen dýchacím okruhem.

Nejlepší odpověď
magorvkleci

Přetížení 100 g cítit nebude, protože bude nejspíš mrtvej.
Tělo bude ve vodě rovnoměrně stlačeno, takže se sice krev nebude městnat na jeho jedné straně, ale dýchat by šlo jen směs pod nějakým tlakem. nechce se mi to teď počítat, ale myslím, že v knížce Člověk na pokraji svých sil psali, že rekord ve vodní lázni je 5 vteřin pod 35 G. Ona je teda ta knížka stará 50 let, ale na druhou stranu tenkrát se ještě daly s lidma dělat dost psí kusy.

Další odpovědi
aliendrone

Bude. Setrvačnost je mrcha. :)

Jiří Bohumil

Myslím že ano a asi by to nepřežil.
U astronauta ba se jednalo asi o přetížení způsobené zrychlením, případně zpomalením, při brzdění při pádu kabiny při návratu, nebo jejím nárazem na zem a to by se „vznášením“ v kapsli s vodou nijak neeliminovalo.
Jinak přetížení (zrychlení) může být kladné – třeba zrychlení vozu, letadla a start rakety, nebo záporné (vlastně zpomalení) – třeba prudké brzdění, nebo i náraz na překážku.
Pro člověka je údajně smrtelné už 20G, záporné bylo „vyzkoušeno“ na pár milisekund až přes 200 G.
Pár příkladů viz:
http://g.cz/10-zpusobu-jak-si-nechat-vytlacit-ocni-bulvy-z-hlavy/

Dochy

Podle mně s tím bude mít vážné problémy. Předpokládám že problémy s rozmáznutím o stěnu můžeme vynechat, protože voda by to vykryla (dokud budeme uvažovat stejnou hustotu těla a vody). problém bude s tím, že hustota těla je nerovnoměrná a především plíce naplněné vzduchem (a další plynové kapsle v různých částech těla) budou dělat rotyku. Představa cca 4 litrů vzduchu v plicích znamená chybějící 4kg hmotnosti. To při 100 g znamená sílu odpovídající 4 metrákům, která se snaží plíce vytrhnout z těla…
Jinak souhlas, ta voda (či podobná kapalina) by vlastně mohla fungovat místo „anti-g“ obleku. Bohužel ten vzduch (a další nerovnoměrnosti) v těle to trochu kazí…

Adam291

Preťaženie 100g – to je ako keď vyhodíš chlapa z vysokej veže v igelitovom vreci napustenom vodou. Pri dopade zažije brzdnú silu 100g. Podľa výšky veže a veľkosti igelitového vreca má možnosť prežiť, ale s potrhanými pľúcami, vnútornými orgánmi, ktoré obsahujú vzduch treba počítať.

Dochy

Adam: Není mi jasné, jak jsi přišel na to 100g přetížení… So docela věříš, to takhle trefit, když ani nenapíšeš v jakým bude pytli a z jaké výška bude padat…

Dochy

Ještě jedna otázečka: Jaké přetížení je na centrifugách pro sedimentaci krve a podobných vzorků?

Chinchilla

Hmm zajimava otazka …moje hypoteza: zrychleni vyvola ve vode, protoze je nestlacitelna tlak .. ktery bude pusobit jak na telo cloveka tak i na steny kapsle ze vsech stran stejnou silou. Clovek by mel byt v podobne situaci jako ponorka v hlubine more, kdy na jeji steny pusobi obrovske tlaky, ale protoze clovek narozdil od ponorky neni z oceli tak to nejspis neprezije. Urcite by to byl zajimavy experiment, ale radej bych ho neoveroval na lidech.

Chinchilla

Kdyby byl astronaut v nejakem pancerovem obleku, tak by tlaku vody mohl odolat, ale zase by na nej pusobila sila vyvolana akceleraci proti smeru pohybu v pancerovem skafandru … asi zalezi jak dlouho by ta akcelerace pusobila, urcite by to nebylo nic prijemneho.

Kepler

Kapsli vynechme. Jistě, místo 100 kg by vážila 10 tun a rozpadla by se. Analogie s ponorkou to není. Spíše analogie s rybou, nebo potápěčem. To je jen teoretická otázka a předpokládám, že by v té kapsli platil Archimédův zákon stejně jako za normálních podmínek.

Chinchilla

Podle me Archimeduv zakon by platil pouze pokud by kapsle zrychlovala. V beztiznem stavu ne. Takze pokud by ve stavu pretizeni 100g melo lidske telo hustotu mensi nez voda dalo by se naopak do pohybu v kapaline proti smeru zrychleni.

Chinchilla

pravda v ponorce je normalni atmosfericky tlak, zatimco ryba nebo potapec musi tlak vyrovnavat. Asi by musel dychat nejakou specialni smes jak uz bylo receno… a doslo by i k stlaceni vnitrnich organu.

Kepler

aliendrone: určitě? Já si nejsem jistý. Ta voda bude mít setrvačnost stejnou jako astronaut…

aliendrone

No to ano, ale ta voda je v kapsli, která zrychluje/zpomaluje 100g. Jako první se v té vodě setrvačností posuneš ke stěně kapsle a při 100g se o ní rozmázneš jak sádlo se škvarkama po krajíci chleba.

aliendrone

Dodávám, že přetížení pocituješ POUZE v důsledku 1. Newtonova zákona (setrvačnosti) – tedy pouze při ZMĚNĚ pohybu. Takže dokud se bude člověk v té kapsli „opírat jen o vodu“, nebude akcelerovat stejnou rychlostí jako kapsle sama – pocestuje vodou opačným směrem než má kapsle (takže i menší přetížení [nikoliv NULOVÉ!!], jelikož nezrychluješ stejnou rychlostí jako kapsle), v okamžiku, kdy dorazíš ke stěně kapsle budeš jí „donucen“ ;) zrychlovat stejným tempem.

Kepler

No, to je právě to, co mi zamotává hlavu. Uvažuju takto: když se v té kapsli vznáším, představuju spolu s tou vodou v podstatě jakýsi pseudohomogenní celek. Objem mého těla bude vážit stejně jako stejný objem okolní vody. Tak proč by se moje tělo mělo urychlovat jinak?

aliendrone

Zkusím asi tak:

  1. Kapsle je dejme tomu naplněná vzduchem, zrychluje, jsi uprostřed. Odpor vzduchu je zanedbatelný, ty zůstáváš namístě, a stěna kapsle se blíží k tobě až BÁC. Rázem jsi donucen zrychlovat se stěnou kapsle.
  2. Máš kapsli a v ní vodu. Nic víc. Kapsle zrychluje spolu s vodou, tedy i sama voda „pociťuje“ přetížení.
  3. Máš kapsli s vodou a ještě člověka uprostřed. Voda je tekutina jako vzduch, přesněji kapalina, tzn. hustší než vzduch. Nicméně stejně jako v případě vzduchu se k tobě bude přibližovat stěna kapsle a molekuly vody tě budou obtékat. Nebo si to představ jako ponorku v dokonale uzavřené nádobě-bazénu, zcela naplněné vodou. I když tam nebude ani ždibec vzduchu a voda je prakticky nestlačitelná, stejně se lodní šroub bude díky obtékání otáčet. A stejně tak se k tobě bude blížit i stěna kapsle, jen pomaleji, než v případě vzduchu, jelikož tě kapalina díky vyšší hustotě bude znatelněji strhávat s sebou (sám budeš zrychlovat, nicméně pomaleji než kapsle).
  4. Pokud by sis zvolil nějaký PEVNÝ materiál k vyplnění kapsle, který by neumožnil obtékání (např. by člověka uprostřed zalili sádrou) IHNED by zrychloval společně s kapslí.

S objemy to nemá co dočinění. Takže kdyby kapsle s vodou zrychlovala, ty bys v té vodě nezůstal prakticky na místě jako v případě vzduchu – dokud stěna kapsle nedoputuje k tobě.

A to proto, že voda by tě strhávala s sebou (sama voda by ovšem měla pochopitelně stejné zrychlení, jako kapsle), nicméně ty bys v té vodě zrychloval pomaleji (setrvačnost by se tě snažila „držet na místě“).

Díky tomu, že by tě voda obtékala by se v konečném důsledku by se k tobě blížila stěna kapsle. Nakonec ale přijde nevyhnutelné BÁC o stěnu kapsle, jen o torchu později, než v případě vzduchu či vakua.

aliendrone

Teda… teď jsem si to po sobě přečetl… hmmm, jako pedagog bych se asi neuživil. No, spoléhám na to, že si to přebereš sám. ;) :D :D

Kepler

Dobrý, dík za diskuzi. Stejně jsme z toho pořád vedle. Já jenom, že kdysi jsem se s tím setkal v jednom sci-fi románu. Jasně byli dobří a skutečně vědečtí (sci-), jako A.C.Clarke, nebo jen pisálci (-fi) 🙂

aliendrone

Zkusím si tipnout > Joe Haldeman – Věčná válka? Tam pokud si pamatuji něco takového používali. Na podrobnosti si již nepamatuji, ale kniha to byla výborná. (Nejen podle mne, ale dokonce snad Hugo nebo Nebula winner ;) :D)

Kepler

Už si to vážně nepamatuju, je to dlouhá doba a přečetl jsem toho spousty. Dnes už vlastně nečtu vůbec, jen vyhledávám dobré sci-fi filmy (moc jich není). Současnou generaci spisovatelů sci-fi vůbec neznám. Zlatý věk sci-fi už pominul.