Fdasby

Koupil jsem si brýle, ale pouze obruby (skla bez brusu). Můžu přijít do optiky a nechat si vytvořit dioptrické brýle?

Odpovědi
mosoj

Není zcela jasné na co a proč se ptáš.
Očař ti změří vše potřebné k objednání brýlí. Vždy alespoň sílu dioptrií, osu vidění.
U optika ti podle toho objednají potřebný polotovar. Je to kolečko z brýlového skla o průměru cca 5–6 cm. Toto kolečko již má potřebné vlastnosti včetně zvolených vlastností skla. Optik ti také změří rozteč os pravého a levého oka. Podle těchto parametrů vybrousí z tohoto kolečka brýlová skla tak aby je mohl zasadit do tebou vybraných brýlových rámečků a zasazená skla měla parametry dané lékařem a byly dodrženy osy vidění.

Brblal

Nenapsal jste, kolik dioptrií, pokud by jich bylo více, jsou lepší plastové čočky (já je mám), jsou lehoučké a stejně kvalitní (opticky) jako skleněné.

Zkoušel jste kontaktní čočky?

Zdroj: http://www.cocky-kontaktni.cz/

Arne1

Moc tomu nerozumím…
Obruby jsou naprosto univerzální a dodávají se samostatně. Do nich se pak napasují skla. V nejjednodušším případě se skla (polotovar o příslušné velikosti dioptrie) jen oříznou na správný rozměr a pak se to vsadí do obrub. V případě složitějších brýlí se to musí ještě dobrousit.

Dochy

Neměň otázku! Alespoň ne bez rozmyslu. Pak tu každý odpovídá na něco jiného.

Z těch skel co máš v brýlích Ti čočky neudělají. Ale v každé optice ti do brýlí vsadí čočky podle tvého přání – vezmou hotové čočky (správné dioptrie a s povrchovými úpravami dle objednávky) a jejich rozměry upraví tak aby je do obrouček mohli vsadit.

Jo a pokud možno dones to do optiky i s původními skly. Obvykle radši čočku brousí podle originálu skla, než aby se snažili správný tvar odhadovat podle obrouček.

Michal O.

Jako můžeš, proč ne. Sice si se rovnou mohl zeptat na prodejně, nebo v nějakém online obchodě – je lepší si nechat poradit od odborníků. Ale vyplatilo by se podle mě víc si nechat udělat brýle například na <a href=„https:/­/www.hotovebry­le.cz“>Hotové brýle</a> . S kamennými prodejnami mám špatné zkušenosti. Ale jako je to na tobě, jen říkám, s čím mám nejlepší zkušnosti.