lukas575

Bojuji s nekonečnou únavou ráno a po práci. Kde vzít elán?

Pracuji na ruční myčce aut a poslední dobou jsem úplně vyčerpaný. Ráno se probouzím jako bych ani nespal. A samotnou energii do práce hledám velmi těžko. Práce mě přitom baví. Má někdo nějaký tip, kde vzít elán?

Nejlepší odpověď
orwell

Pokud to přetrvává delší dobu (řádově měsíce), potom bacha na únavový syndrom! https://www.sez­namzpravy.cz/cla­nek/magazin-unava-ktera-nikdy-neodchazi-co-je-unavovy-syndrom-a-jak-se-projevuje-227965
Článků o něm najdeš na síti spoustu. Asi bych zkusil poradit se s lékařem + nějaké rozbory tělesných tekutin by mohly napovědět. Energie a elán se v dnešní době hledá blbě. Taky by možná neškodilo změnit zaměstnání, je-li to možné. Sice píšeš, že tě práce baví, ale co může člověka bavit na mytí aut stále dokola, to tedy nechápu. Ale možná, že jo, nemusím všechno chápat. Mě by to tedy asi do roka a do dne zabilo.

Další odpovědi
Ametyst

Jsou některé zdravé zásady, kdy a co jíst a pít. Nedá se jíst cokoliv kdykoliv. Jídlo je naše pohonná hmota, tak to nesmíme zkazit. Někdy je důležitější to, co vynecháme a ani se toho nedotkneme, protože nám to škodí.

quentos

Najděte si denně čtvrthodinku, během níž se uvedete do polohy s nohama nad úrovní hlavy. Od té doby, co to dělám, se mi spánek nepopsatelně zlepšil.
Další rady pro správný spánek lze najít v knihách „Spánek je umění“ S. Stevensona a „Proč spíme“ M. Walkera. To nejdůležitější:

  • péče o správný spánek začíná již ráno. Hodně se hýbejte, zejména dopoledne; ráno si zacvičte.
  • poslední cca 3–4 h před ulehnutím nejezte, nepijte povzbuzující nápoje, nesportujte (ani duševně) a neřešte žádné problémy. Mozek se tou dobou již připravuje na spánek.
  • alespoň 1,5 h před usnutím si dejte tzv. „digitální detox“ – nekoukejte do žádných přístrojů, nejlépe vypněte TV, PC i mobil.
  • nespěte ve společné místnosti s mobilem, zapnutým PC ani zapnutou televizí.
  • večeřte skromně podle zásady „Snídej jako král, obědvej jako šlechtic a večeř jako žebrák“. Aby si během noci mohl odpočinout i žaludek.
  • a ještě jednou zdůrazním onu čtvrthodinku s nohama nad úrovní hlavy, aby „nezapadla“.

cappuccino

Pokud tou unavou netrpis porad, muze se jednat o jarni unavu. Telo je vycerpane po zime, potrebuje doplnit energii ze slunicka, cerstveho vzduchu a hlavne i vitaminu. Jez hodne zeleniny a ovoce, snaz se o pravidelny spanek, zdravou stravu a dostatek pohybu na cerstvem vzduchu.
Jarni slunicko s nami dela zazraky!!

Filip84

Může to být opravdu jarní únava,

Můžeš být však také vyčerpaný: Ty píšeš, kde pracuješ, ale už nepíšeš, jestli na osmičky pondělí – pátek jenom na ranní, nebo na dvanáctky (a jak dva dny, dva dny, čtyři dny, čtyři dny, krátký týden, dlouhý týden atp.), a už vůbec nevíme, co děláš po práci. Spousta lidí má po práci „druhou šichtu“, opravuje barák nebo má třeba brigádu anebo „jenom“ třeba pomáhá kamarádovi, někomu v rodině, to už je nepodstatné s čím. Nebo něco úplně jiného, to je dokonale nepodstatné.

Nevíme, jak spíš. Jestli spíš pravidelně, jak dlouho, zdali se v noci budíš, jak často, či-li nic, zdali máš noční můry, a nebo je třeba období, že děcku rostou zuby. Nebo něco podobného, ale úplně jiného.

Nevíme, co jíš, jestli piješ, co a kolik, jestli kouříš, jak pravidelně jíš a piješ (spousta lidí málo pije a nemyslím tím teď alkohol). Nevíme vůbec nic.

Neznáme Tvůj decursus morbi, jestli máš nějaké chronické nemoci či potíže, jak kvalitně zaléčené, a ono to nemusí být jenom nějaké chronické nemoci, klidně jsi mohl prodělat „jenom“ rýmu, co já vím, nějaký měsíc zpátky a třeba jsi to podcenil a ona to byla rýma bakteriální, to tělo si s ní sice nějak poradilo, ale stálo ho to více energie, teďka by potřebovalo Vorlaub, trochu vypnout, no a nemůže – maká na myčce a doma a na chatě – jistě chápeš. Třeba. Nebo – zase – cokoli jiného!

Nevíme, jakou psychickou pohodu máš doma, jak fungujete co do interpersonálních vztahů, zda problémy řešíte včas a konstruktivně, nebo neřešíte, no a potom, že jo, výsledek se dostaví, třeba i „jen“ ve formě blbé nálady, což může ale klidně být i počínající deprese, no a i „jen“ blbá nálada vyssává a otravuje.

Ano, je pravděpodobné, že to bude jarní únava. Ale když nic nevíme, stěží Ti tu někdo pregnantně poradí. 🤷‍♀️

marci1

Zítra, tj. 20.3.2023 začíná jaro, tudíž to bude asi jarní únava. Trochu to pociťuji také. Chodím na sluníčko, procházky do lesa, jím více zeleniny,ovoce a piji detoxikační kopřivový čaj. 🙂

da ny

Pokud jste jinak zdráv.
Může Vám díky nevhodné životosprávě a stravě „něco“ chybět. „Palivo pro mozek“ v podobě vitamínů a minerálů.
Spoléhat se na jejich obsah v zelenině a ovoci je v dnešní době velmi ošidné. Vláknin je to, ale dobrá.
Pouštějte si hudbu, kterou máte rád. (ne před spaním).
Alergici také trpí častější únavou, dokonce stěhovavými bolestmi kloubů (jakoby revmatické). Nedostatek železa (anémie) provází zvýšená ůnava. Některé „nemoci“ se také hlásí zvýšenou únavou.
Nemoc přichází, pokud tělu dlouhodobě něco schází (deficit vitamínů, prvků). Další si „vykoledujeme“ svým psychickým rozpoložením (křivdy, viny, aj.), mají tedy psychosomatický původ.
Pomocníkem může být i kniha:
https://www.kni­hydobrovsky.cz/kni­ha/co-nam-chybi-kovy-jine-prvky-a-vitaminy-v-lidskem-tele-88188737

paul1

Může to být jen jarní únava. Pomůže příroda, zakrátko se už bude probouzet.

Michálek1245

Chce to kvalitní spánek, dobrý jídelníček, hodně pohybu a když to nepomáhá, tak třeba to nakopnout tím, že si dáte zelený kratom. Nicméně těch přístupů je fakt hodně. Poměrně dost dělá i to, jak člověk užívá mobilní telefony a displeje před spaním. Já teda minimálně dvě nebo tři hodiny se snažím nemít telefon v ruce. A raději si čtu. :)

Filip84

orwell: „[C]o může člověka bavit na mytí aut stále dokola, to tedy nechápu.

To, co např. na mytí záchodu, nebo pomývání nádobí: čistý záchod, čisté nádobí.

Není to až tak nepochopitelné: ty ten výsledek své práce vidíš, okamžitě, teď a tady. Člověk má dvě (základní) potřeby – být milován a být užitečný. Myješ-li jedno auto za druhým, jsi užitečný.

A, zase, práce pro úplné Trottely to taky není, to ruční mytí aut. Dneska máš auta drahá, lak vodou ředitelný, takže když si dáš jedna a jedna dohromady? Nezvládne to úplně každý, aby to bylo čisté a nepoškrábané, ergo, aby si zákazník nestěžoval, nereklamoval a vrátil se. 🤷‍♀️

Horší je montovna. Si vezmi, jako jenom pro příklad, že ten člověk sedí takto u vrtačky. Ta vrtačka má doraz, pod tou vrtačkou je svěrák, v tom svěráku je nějaký Hebel, všecko je nastavené a seřízené seřizovačem, mistrem, nebo třeba Jendou Tělísko, prostě nikoli tebou, ale jinou osobou.

Ty dojdeš, sedneš si na zadnici. Vedle sebe máš bedýnku čudlů: jednou jsou půlkulaté, jednou čtvercové, jednou obdélníkové, ale pořád jsou to relativně malé čudly.

Ty vezmeš ten čudel, položíš ho na ten Hebel ve svěráku, jsi zainstruovaný, která strana je dorazová. Přidržíš a dotáhneš svěrák – často je tam ještě ryska, pokud to musí být, zhruba, dotažené, abys to nepřerval, a na čudlu nebyly vrypy, a abys to zároveň nedotáhl málo, čudl se neroztočil, nevyletěl a nevyrazil tvé kolegyni oko.

Pak zapneš vrtačku, ta vjede do čudlu, a na dorazu se zastaví. Jak se zastaví, pustíš páku (vrtačku nevypínáš, to by zdržovalo od práce).

Povolíš svěrák, vyndáš čudel, ofoukneš stlačeným vzduchem, vezmeš posuvné měřidlo (elektronické), změříš čudel. Pokud je díra v normě, vyfoukneš Hebel ve svěráku, vrazíš další čudel, a takto postupuješ, pořád dokola, minutu po minutě, hodinu po hodině, čtyři, pět, šest hodin, pokud Tě teda nechytne na záchod.

Pak jdeš na oběd. Zbagruješ oběd a vrátíš se k vrtačce, a tak pokračuješ, až „padla“.

V pondělí, v zimě, v neděli, v noci, v létě, ráno, pořád dokolečka dokola.

K čemu ty čudly jsou se, přirozeně, zeptat můžeš, ale nikdy užitečnost své práce nevidíš. Není to (většinou!) úplně blbě zaplacené (na to, že to může dělat, pomalu, i cvičená opice), ale ani dobře. Nikdo se s tebou moc nesere, protože jsi „kus“.

Toto je, z psychologického hlediska, velký problém, aniž by si to vrtač čudlů uvědomoval!

orwell

Filip84: Já bych rozlišoval „bavit“ a „být užitečný“. Jakákoliv dlouhodobá, nepříliš složitá a jednotvárná práce je podle mého názoru ubíjející. Z člověka se stává postupně robot, který po delší době není leckdy ani schopen naskočit do jiné náročnější i lépe placené práce. Pokud tedy nevykonává ještě souběžně nějakou jinou činnost, která by ho udržovala tzv. v kondici, obzvláště v té duševní. Užitečný (a to velmi) mohu být i jako čistič odpadů, kanalizace, resp. při vyvážení septiků a žump. Pochybuji ale, že v tom někdo normální najde zalíbení a nebude moci nedočkavostí dospat, aby už byl zase ráno v práci. Samozřejmě že je fajn a mám radost, když odpad opět funguje a hajzlík je čistý, ale že bych z toho dostal orgasmus a těšil se až se zase ucpe, tak to tedy ne. Já jsem si na sobě vyzkoušel mj. i takovou jednotvárnou ubíjející práci a vím, co to s člověkem dělá. Naštěstí to netrvalo dlouho. Proto píšu, že mě by to zabilo do roka a do dne. Je to řečeno s určitou nadsázkou, protože kdyby nebyla vůbec žádná jiná možnost, musel bych se i takto živit.