led

Aký je hlavný rozdiel medzi diskusiou a rozhovorom?

Narazila som tu na zaujímavý názor, ktorý ma zarazil. Možno sa mýlim , ide o rozdiel medzi diskusiou a rozhovorom (v akéjkoľvek „nenásilnej“ forme),
prosím o váš názor.

Dovolím si bez uvedenia autora uviesť citát, nie je dôležité, kto ho povedal, ani čoho sa daný citát týkal, ale zmysel a pravdivosť tohoto tvrdenia:
„… smyslem diskuse je přesvědčit druhou stranu o svém stanovisku, rozhovor je cennější, jeho smyslem je výměna informací…“

Nejlepší odpověď
Ametyst

Je velmi zajímavé, jak se v dnešní době používají stařičká slova, jejichž obsah najednou není jednoznačný. 🙂 Pochybuji, že smyslem každé diskuse nebo každého rozhovoru jsou výše uvedené důvody. Pokud se na domovní schůzi vyhlásí diskuse, a každý nájemník má možnost říci svůj názor, nikoho nepřesvědčuje: nemusí to přece být rovnou konfrontace. Jen řekne svůj pohled na věc, a možná se k němu přidá víc lidí. Má to být podle výše uvedeného názoru snad méně cenné??? Rozhovor není výměna informací, ale např. zpověď pozvaného hosta na určité téma. Tazatel nemá hosta vůbec informovat, ale hezky se umět ptát. Nemá také skákat do řeči.

Další odpovědi
Drap

Dodnes jsem to považoval a stejné=, musím však přiznat že na to citátu přece něco je. Ono se to nedá ani přesně rozlišit. Ta hranice mezi oběma pojmy bude velmi tenká a ještě kikatá.

Justin1

Viděl bych to tak, že rozhovor slouží ke zjištění názorů a diskuse k výměně názorů.