GM

Ahoj, když upadnu na náledí na neposypaném chodníku před firmou, ve které pracuji, při odchodu z noční směny v 5.45 hod.

ráno, zlomím si nohu, jedná se o pracovní úraz?
Doplňuji:
Chodník je na pozemku firmy.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Ne nejedná se o pracovní úraz.
Pracovní úraz by to byl, pokud bys byla vyslána na pracovní cestu.
Doplňuji:
ákoník práce definuje pracovní úraz jako poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, došlo-li k nim nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. Pracovním úrazem však není úraz, který se zaměstnanci přihodil na cestě do zaměstnání a zpět. Zaměstnanci, který utrpěl pracovní úraz nebo u něhož byla zjištěna nemoc z povolání, přísluší odškodné za ztrátu na výdělku, bolest a ztížení společenského uplatnění, účelně vynaložené náklady spojené s léčením případně i za věcnou škodu.

Další odpovědi
led

Pri úraze mimo priestoru firmy ide o mimopracovný úraz. Iné je, že firma zodpovedá za bezpečné zpriechodnenie chodníka pred svojim objektom. Teda ak neposypali chodník, zodpovedá firma za prípadný úraz na ňom zavinený ľadom-snehom.

venkovan

Čí byl chodník? Firmy na jejím pozemku v jejím areálu a nebo to byl chodník který je součástí ulice či jiného veřejného prostranství?
Veřejné prostranstí je problémem obce a ta by měla tedy hradit úraz, pokud je to v areálu firmy, tak ona. Jestli to bude pracovní úraz či ne už bude na vnitřních předpisech.
Doplňuji:
Pokud je to pozemek firmy (ne chodník před firmou kterého le je i tak vlastník – to je dnes na obci), tak ze zákona je za stav chodníku odpovědna, stejně jako třeba vlastní rodinného domku které odpovídá za stav příchodu k domku od ulice k domovním dveřím. Ale požáda bych s podrobnějším popisem i třeba situačním nákresem inspektorát bezpečnosti práce (neuváděl bych svoji firmu, není třeba inspektorát o všem informovat) a na základě jeho odpovědi bych s e obrátil na zaměstnavatele o hledání řešení. Předpokládám, že jsou svědci úrazu, záznam záchranné služby, a že vedoucí směny zapsal o úrazu zápis i když nevznikl přímo na pracovišti.

FOG

Pokud vsak pracujete do 6 hodin a uraz se stal v 5.45,by se mohl za pracovni uraz povazovat,pokud mate i v naplni prace osetreni zmineneho chodniku pred firmou.
Jinak asi jen zadost o nahrady skody z duvodu zlomeniny,pokud firma odpovida za stav zmineneho chodniku.