annas

Achiles a želva?

Kritička Mirka Spáčilová zařadila mezi 10 nejlepších filmů, které můžeme zhlédnout v televizi, japonské filmové drama Achilles a želva. (Cinemax, Achilles a želva, sobota 20.00 h).

V této souvislosti jsem si připomněla starověký paradox, který se týká toho, že Achilles, nejrychlejší běžec, nikdy nedohoní želvu, která je o kus před ním.

Je tato úvaha správná, nebo nesprávná?

Nejlepší odpověď
anonym

http://fyzmatik­.pise.cz/77253-paradox-achilles-a-zelva.html
Doplňuji:
takze vyhrava achiles,pokud nezakopne

Další odpovědi
quentos

Tato úvaha mi vždy připadala absurdní – její autoři zřejmě pracovali s principem „nekonečně krátkého úseku“. V praxi to ovšak samozřejmě vypadá tak, že když bude Achilles od želvy vzdálen dva mikrometry, v očích normálního člověka už ji dohnal…

vagra

No,mýlil se antický filozof.
To jenom dokazuje to,že i antičtí filozofové se mohou mýlit.
Vždyť to taky jenom byli lidé.
Ale ta jejich pravda,jim vydržela dlouho!

anonym

Nevim,da se to zkusit,zelvu doma mam,jen nevim,kdo bude delat Achila,mam bolave paty..

Spiritus

z jistého hlediska je správná,ale!
jd vlastně o to,že Ach. musí ždy nejdřív urazit polovinu cesty co želva a ty poloviny jsou tu pořád->je vlastně bod A a B,ale mezi nima je v půlce bod C,ale mezi A a C je v pulce bod D a tak pořád dokola
ano,je pravda že tím Zenon chtěl dokázat nemožnost pohybu
později bylo toto vyvráceno pomocí diferenciálního počtu,kdy součtem nekonečně malých čísel dochází k celku
tak a to je tak všechno co o tom vim:)
mno ještě vlastně těch aporií bylo víc,např. šíp v letu :)