Avatar uživatele
annas

10/11 2018 si kulturní svět připomněl sto let od narození renesanční osobnosti M. Horníčka. Získal si i vaše sympatie?

Herec, spisovatel, dramatik, režisér, výtvarník, fotograf, glosátor, skvělý komik i moderátor. Tím vším byl M Horníček. Ale i ve svých kolážích vyjádřil svůj humor.

Program ČT art včera večer připomněl M. Horníčka jako partnera J. Wericha ve hře Těžká Barbora a dále v pořad Vzpomínky mi zůstanou.

Miroslav Horníček se v tomto pořadu společně se svými hosty zamyslel nad tím, co je láska, kam odešlo naše dětství, všechno jednou skončí . Náš život se přece podobá balení kufru. „Když se chystáme k odchodu, zjistíme, že jsme si do zavazadla přibalili většinou zbytečné věci a to, co bylo hlavní, jsme zapomněli doma!"

Podle ČT – https://www.ces­katelevize.cz/po­rady/136628-vzpominky-mi-zustanou/

Stejně jako známý Valčík na rozloučenou, který pořad uzavřel, před 15 lety vypršel i Horníčkův čas.

1. Co zde zapomněl?

2. Některá jeho moudra:. Myslím, že jsou určitě pravdivá a vyjadřují jeho postoj k životu, i když ho neměl určitě lehký kvůli rodinné tragédii.

„Člověk který se směje, je jako baterka, která se nabíjí.“

„Čas plyne a člověk se učí pokoře.“

„Člověk se má učit rozlišovat mezi tím, co poslouchati má a co slyšeti nemusí.“

Zdroj: https://citaty­.net/autori/mi­roslav-hornicek/clovek/

Obrázek
https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2016/10/18/13/11/re­member-1750119_960_720.jpg

Vím, že jsem už otázku, který se týkala M. Horníčka vložila, ale byla jiná. Tentokrát jde o stoleté „osmičkové" výročí stejně jako u vzniku republiky.

Podle mě si zasloužil různá poceněno – např. „po revoluci obdržel Medaili za zásluhy (2000), Cenu Thálie za mimořádný přínos jevištnímu umění (1997) a byl uveden do Dvorany slávy TýTý (1997)“
http://nasregi­on.cz/praha/kdy­by-nic-jineho-tak-seznamil-sucheho-se-slitrem-miroslav-hornicek-by-dnes-mel-100-let

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? vagra, Drap, independent, EKSOT123, Complex před 2007 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
EKSOT123

Odpoveď byla označena jako užitečná

Z mého mládí mi M.H. moc neutkvěl v paměti a později jsem nebyl moc na příjmu, ale poslední rok, co si tak sbírám všelijaká videa, vtípky, hlášky na netu, tak jsem si posbíral něco z jeho výroků:
Člověk vzlétá, aby předstihl zvuk, ale nedovede se zastavit, aby postřehl ticho. \
Každý má svůj zrak a svá slova. Každý vnímá jinak ulici, film, les, člověka, všechno.\ Člověk postupně nalézá sám sebe, asi jako sochař postavu v kvádru kamene.\ Je divák, jenž se dívá a jiný – který vidí. Poznám to na očích. Právě tak posluchač, jeden poslouchá, druhý slyší.\ Čas plyne a člověk se učí pokoře. \ Moudrost nepřichází vždy s věkem. Někdy věk přichází sám.\ Mám rád ženy drobných postav. Malá žena nás činí většími o to, oč je sama menší. Ale nejde tady jen o měřítka fyzická. Malá žena z nás činí rytíře, což je pocit sice původu feudálního, ale únosný i pro muže pokrokové.\ V životě by měl člověk jednoho dne spatřit věci jakoby poprvé a vídat je tak stále. Les, řeku, prázdniny, kvetoucí třešně, déšť, hvězdnou oblohu, štěňata, všechno. Jakoby poprvé přistupoval k tomu všemu. I k vlastní ženě.\ Člověk by měl žertovat jen o tom, co má rád a čemu se dokonce obdivuje, protože humor je buď láskyplným vyznáním anebo pouhým děláním legrace.\ Dělat šaška je stejně těžké, odpovědné a poctivé jako dělat lékaře, architekta, horníka nebo vynálezce.\ Komično není v pitvoření, nýbrž v moudrosti. Komik tvoří z pevného názoru na život.\ Humor je vážná věc.\ Kde lidské bolesti a dokonce lidská utrpení jsou doma, vládne humor.\ Někdo mlčí, protože neví, a někdo mlčí, protože ví své.\ Může anarchista sám sobě poručit? Může, ale nesmí se poslechnout.\ Předsudky se překonávají hůř než rozumové důvody.\ Můžeme odhadnout mnohé, ale nemůžeme odhadnout nic z myšlení a konání ženy.\ Obávám se, že rozšířením videa se z nás stanou vidioti.\ Nic na jevišti se neprožívá – je to jen a jen schopnost předesílat větě myšlenku. Říkám „jen a jen“, ale právě toto je herectví nejtěžší a základní.

Už jen tímto si určitě získal mé sympatie a doufám se dokopu podívat na něco z jeho repertáru. Díky za připomenutí.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?annas Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Ano, těch pořadů bylo několik. Měl jsem Horníčka rád. Dodnes vzpomínám na jeho hovory H.
Z jeho mouder je cítit ta velká životní zkušenost , stejně jako moudrost a rozvaha.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Arne1

ANO

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Ano, patřil mezi moje oblíbené a vážil jsem si ho. Ne nadarmo, si ho po smrti Voskovce vybral Werich jako partnera.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Arne1,

sice vaše odpvoěď je spíš do ankety, protože jsem vložila další podotázky.

Ale odpověděl jste, i když stručně,.

před 2007 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek