inula

Zletilé dítě přerušilo těsně před státnicemi vysokou školu z důvodů těhotenství, dnes pobírá rodičovský příspěvek 71OO k

musím platit výživné?
Doplňuji:
upřesnění otázky,
dcera uplatnila přerušení vysoké školy z důvodů těhotenství do příštího roku, a to do června. rodičovský příspěvek do 21 měsíců 7 100 Kč dítěte je jen pro dítě?, nebo to je příspěvek i pro matku,dcera bydlí prozatimně s přítelem který přispívá na všechny potřeby jako rodina, vtomto případě jejich průměr činní 21 000 Kč čistého.Nejde mi oto abych ji nepřispíval což dělám už 5 let, ale jen oto, aby mě nebrali jako banku. Vpřípadě když se nedohodnu s dcerou a skončí to u soudu, jaké jsou možnosti, kdo bude paltit soud a ve výši při prohře, výhře a nebo kompromisu.jedná se o částku 5 tis. děkuji

Nejlepší odpověď
standa

  1. nejdůležitější je vaše vůle či ochota dceři vypomoci
  2. pokud máte (různé) důvody, které vás vedou k tomu, že platit budete jen tehdy, pokud vám tuto povinnost bude ukládat zákon, resp. rozhodnutí soudu…, nezbyde vám než podat návrh na ověření podmínek pro (ne)placení výživného
  3. není vyloučená i krajní možnost, a to že výživné přestanete platit, protože nabyde dojmu, že zákonná povinnost vypršela.
  4. dcera se pak může/nemusí domáhat svých domnělých práv u soudu, který posoudí všechny potřebné okolnosti, a to zejména posouzení skutkového stavu ´přerušení´studia…, které může být buď :
  1. dočasné nebo
  2. trvalé

V prvém případě se má za to, že období ´přípravy na budoucí povolání = studium´ stále trvá a soud se bude zabývat oprávněnými potřebami dítěte na straně jedné a na straně druhé bude posuzovat zda rodičovský přispěvek může být dostatečný pro zajištění těchto oprávněných potřeb.

Ve druhém případě (definitivní předčasné ukončení studia) se pak soud bude nejspíš zabývat okolnostmi a důvody, které vedly k rozhodnutí o ukončení studia s tím, že si dítě-matka ve svém věku sama dobrovolně zvolila způsob života a neměla by tedy chtít, aby ji rodiče dále živili…

Netroufám si na tomto místě odhadnout, jak případný soud rozhodne, protože bude muset posuzovat řadu faktorů.

Osobně doporučuji se s dcerou dohodnout na určitém kompromisu.

Doplňuji:
Stručně zareaguji na vaše další otázky:

  • příspěvek 7 100 Kč je jen pro dítě?

→ ANO

  • dcera bydlí prozatimně s přítelem(…)jejich průměr činní 21 000 Kč čistého

→ ale soud nebude zajímat příjem přítele vaší dcery, museli by se vzít, pak ano

  • aby mě nebrali jako banku.

→ to záleží jak často si do ´banky´ pro nenávratné půjčky chodí

  • kdo bude platit soud

→ protože soudní poplatek je jen 300 Kč, tak je úplně jedno kdo to nakonec zaplatí, ne? A náklady na případné advokáty si hradí každá strana sama.

Jestli mohu poradit, tak bych na vašem místě směřoval ke kompromisní dohodě, která by byla o tom, že v době přerušení studia budete platit dejme tomu 3.000 Kč /měs. a po dobu studia původních 5.000 Kč až do státnic. Pak, že placení ukončíte.