Těhotná dcera a výživné

Dcera opakuje 4.ročník SŠ,ale docházka je sporadická. Nyní nám oznámila těhotenství.Bydlí s přítelem,platíme jí výživné 7000kč měsíčně.Jsme povinni jí platit i dál,nebo tato povinnost přechází na otce dítěte? Tvrdí,že školu dodělá,ale máme pocit,že je to pro ně jen pohodlné,že nás zneužívají.Děkujeme za odpověď.

Odpovědi
Nuk nuk

Nejsem právník, ale tuším, že Vaše vyživovací povinnost vůči dceři trvá do jejích 18ti let, resp. do 26 pokud studuje. Má-li Vaše dcera vlastní příjem, Vaše vyživovací povinnost tím končí a rodičovká, která ji čeká je také příjem.

Ale opravdu nejsem právník, ani nemám z okolí podobnou zkušenost. Tak snad se tu objeví i odpověď od někoho znalejšího problematiky.

standa

Nuk_nuk má v zásadě pravdu.

Jen bych doplnil, že vedle rodičů bude mít vyživovací povinnosti i otec dítěte.

Zákon o rodině rozlišuje celkem 5 druhů vyživovacích povinností:

  1. mezi rodiči a dětmi,
  2. mezi ostatními příbuznými,
  3. mezi manžely,
  4. vůči rozvedenému manželovi,
  5. příspěvek na výživu a úhradu některých nákladů neprovdané matce otcem dítěte

ad 5.)
Otec dítěte, narozeného svobodné matce, musí matce dítěte po dobu dvou let přispívat na její výživu a musí jí poskytnout i příspěvek na náhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem. Soud může rozhodnout o povinnosti zaplatit tyto náklady i před narozením dítěte, je-li otcovství konkrétního muže pravděpodobné. Příspěvek na výživu neprovdané matky je určen přímo pro matku dítěte. Výživné pro narozené dítě je určováno samostatně v rámci vyživovací povinnosti rodičů.

Z uvedeného vyplývá, že se musíte všichni DOHODNOUT…, pokud se vám to nezdaří, pak vám nezbyde než se obrátit na soud.