LysoňXXX

Výchova štěněte.

Dobrý den, prosím o radu. Mám doma dvou měsíční štěně „border kolie“ a pořád, nonstop jde po rukách a kouše je. A když říkám pořád, tak nepřeháním. Jen když spí, tak je klidnej. MVDr mi poradila, že ho mám vždy mírně kousnout do ucha, ale nic nepomáhá. Můžete mi nějak poradit co s tím? Děkuji.

Nejlepší odpověď
beer

Některá štěňata do dělají více, jiná méně. K odnaučení těch moc aktivních to chce velkou trpělivost a hlavně důslednost. Ihned přerušit hru a štěně velmi důrazně okřiknout, pořádně plácnot ap.
Nedá se nic dělat, je to štěně a musí získat pocit, že ono není pánem situace!!
No a pokud toto nepomůže – co se děje ve smečce? Jednoznačně po něm obtěžovaný pes natolik drsně vyjede, že štěnisko až kvikne ) Ty ho kousat nemusíš, ale bolet ho to musí. Zkus třeba citelně (!!!) zmáčknout jeho spodní čelist kterou tě právě drží (mnohdy toto samo stačí) a hned druhou rukou pohlavek, nebo přišlápnout packu atd., podle momentálních možností. Samozřejmě jak on povolí povolit taky a následně výhružně: Nesmíš!!! Takže znovu: trpělivost, důslednost, případně fyzický trest, pokárání.
Praxe

Další odpovědi
Damiana

Evidentně jste si ho zrovna přinesli od jeho rodinky ne? Tak to je jasné, se sourozenci byl zvyklý se takhle hašteřit, tak to zkouší i na vás. Jde zkrátka po pohybu. Pejska bych ale nekousala, ale spíš podržela za spodní čelist, jak říká Beer. Radím pořídit mu nějakou pohyblivou chlupatou hračku, kterou bude trochu „lovit“, hadrový míček na aportování. Zbytečně rukama nešermovat před pejskem, zatím to bere jako výzvu ke hře a chce ty holé „psy“ ztrestat. Ty jeho jehličky jsou pěkně ostré, to si dovedu představit.

Drap

Border kolie jsou velice aktivní psi, kteří potřebují stále nějakou činnost. Zkuste je zabavit něčím jiným, kus kůže, hadr, míček. A snažte se jim vymyslet dostatek zábavy a pohybu. Je to mladé štěňátko, pokud se mu budete věnovat a cvičit, tak ho to brzy přejde

samicek333

Náš pes to dělal také a dělá to do teď. On to bere jako hru a kouše jen po výzvě ke hře. Možná s vašemu štěněti prořezávají zuby – třeba by pomohla nějaká kousací gumová hračka.

Pokud ne, tak stačí prostě štěně okřiknout a plácnout ho, pravděpodobně pak ze sebe udělá chudáka a uraženě odejde.

briketka10

http://border-kolie.hafici.cz/

http://www.maz­licci.cz/psi/bor­der-collie-jak-se-o-ni-starat-a-take-neco-o-zdravi

http://www.psi-plemena.cz/border-kolie-border-collie/

tady jsou odkazy, štěnátka vždy „otravují“ svého páníčka a border kolie je velmi živá rasa, pomůže jediné učit ho odmala na pokyn nesmíš, jsou to nejchytřejší pejsci, pak jej pochvalte za dobře odvedenou činnost, pohlaďte..