andys10

jak naučit štěně čůrat venku?

mám 3 měsíční štěně čivavy-psa…mám ho doma co mu byl měsíc a kousek…na netu čtu různé rady…např.jsem četla že když se pejsek doma počůrá tak dělat že nic,zavřít ho vedle do místnosti a uklidit to…já zkoušela metodu namočit čumák a vynadat,položit na plínku co má doma…ale na tu za 2 měsíce nešel ani jednou..jeho oblíbené místo je postel..sám si na ní skočí a pokaždé čůrá někde jinde..vím že značkuje…ale zrovna v posteli? vynadala jsem mu několikrát…ale je pravda,že pokaždé co jdeme ven se vyčůrá..mooc pochválím a dám pamlsek,na to už si zvyknul..když se vyčůrá doma…dostane vynadáno a jde na tu plínku-asi to bere jako že na hambu??nevím…vím že to chce trpělivost a čas…ale zajímalo by mě jestli někdo nemá nějákej trik? chodím s ním po 2 hodinách pravidelně…a na noc ho venčím kolem půlnoci a přítel ho chodí venčit v 6 ráno,ale stejně to nevydrží po ránu,než si oblečem kalhoty už je někde loužička..většinou v posteli.a to je to pár min..a znovu opakuji,vím že to chce trpělivost…že se to časem naučí,jen nevím jakou metodou na něj postupovat?

a jěště jedna otázka,veterinářka nám řekla,že pejsek trpí na žlázky,že bychom měli vymačkávat skoro každý týden,myslíte že je to správně? neexistují nějáké mastičky ,či tak? mačkat prdel každý týden tak jí přeci bude mít hrozně červenou za chvilku?
Díky za odpovědi..

Nejlepší odpověď
Drap

Za tu dobu už to štěně mohlo umět. První chybou asi bylo, vzít si šťěňátko takto malé, kdy mělo být ještě u matky. Doporučuji : po každém žrádle cca za 15 – 20 minut, ho jít vyvenčit a důsledně toto dodržovat. V místě kde čurá dat hadr, kus deky nebo něco podobného, Nechat to tam cca 2 dny. Potom celou postel převléct a, popřípadě i něčím navonět, krommě toho hadru. Hadr položit vedle postele a pokud se na něj vyčurá tak pomalu , vždy za den , za dva posunovat směrem ke vstupním dveřím.
Vynadat takovému malému štěněti v podstatě nemá smysl. Pozná sice podle intonace hlasu, že se na něj někdo zlobí, ale dost dobře neví proč.

Další odpovědi
anonym

Napřed si ujasněme některá fakta: Tříměsíční štěně ještě neznačkuje.
U tříměsíčního štěněte nelze stanovit, že bude mít nebo má chronické problémy
s análnimi žlázkami a ošetřovat je v týdenním intervalu je nesmysl. Pokud je pravdivý údaj,
že štěně bylo odebráno ve věku měsíc a kousek, bylo vaše jednání, ale hlavně jednání „chovatele“ nezákonné, protože nejnižší věk, kdy může být štěně předáno, je 49dní, jinak se jedná o porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání. Tříměsíční štěně čivavy vyskakuje na postel a zpět? Tomu se nechce věřit, pokud nespíte
na zemi… nebo se nejedná o čivavu. Tříměsíční štěně nemá smysl trestat, jen ho stresujete. Zmiňujete se pouze o problémech s močením, kde štěně vykonává tu druhou potřebu? Namáčet štěněti do moči čumák je nesmysl.
S největší pravděpodobností se jedná o nějaké štěně bez PP, z bůhvíjakých podmínek a bůhví od koho, protože jinak byste štěně nedostali v tak nezralém věku a také nevíte nic o zdravotním stavu jeho rodičů a podmínkách odchovu. Zde může být jedna z mnoha možných příčin vašich potíží se štěnětem. Co se týká udržování čistoty, zkuste štěněti omezit doma pohyb. Nechte štěně v ohrádce a nechte mu tam savou podložku a pelíšek. Většinou si nikdo nepočurá svoje místo na spaní.
Když bude štěně mimo ohrádku, pozorně ho sledujte, z jeho chování snadno vypozorujete, že se chystá čurat. Vezměte do náruče a co nejrychleji ho vyneste ven. Nenechte ho lézt na postel ! Údajné problémy s análními žlázkami se dají částečně upravit vhodným krmením, ale ve třech měsících je hodně předčasné
se jimi zabývat, pokud ovšem štěně nemá nějakou vývojovou vadu. Takové vrozené skryté vady se často u štěňat z těchto nekontrolovaných chovů mnohdy vyskytují a může vás čekat pozdější projevení se i dalších „poruch“.
Vzhledem k tomu,že nejdůležitější životní období socializace štěněte nemohlo proběhnout optimálně (vzhledem k předčasnému odběru, ale i případně nevhodných podmínkách odchovu) může mít štěně i psychické problémy, které se
mohou projevovat právě tak, že má potíže s pochopením udržování čistoty.
Štěně by mělo být schopno cca v půl roce udržovat čistotu v bytě i když není vyloučena nějaká občasná „nehoda“, ale dá se říct, že v tomto věku již štěně chápe, co se od něho očekává. Možná jste měli vynaložit víc trpělivosti při výběru vhodného chovatele nebo trpělivě čekat několik týdnů než jste si štěně odnesli domů. Tuto „ušetřenou“ trpělivost teď musíte věnovat výchově a péči o vaše štěně.