Cib

mají štěňata období vzdoru jako děti?

Dobrý den. Mám tříměsíční štěně (kříženec – otec byl jack russel s bíglem a mamina jezevčík s kníračem – takže mix všeho…)Až do víkendu bylo všechn v pohodě, venčili jsme se bez vodítka, na zavolání přiklusal.Poslední tři dny ale nechce přijít, musím ho nahánět a lovit a na vodítku se vzteká (to začal až včera, do té doby taky nic, teď se zapře a nepůjde a nepůjde..). Je to běžné (nějaké období vzdoru jako mají děcka), nebo co s tím mám dělat? Nerada bych, aby mi utekl a bez vodítka se aspoň vyběhá… Děkuj

Nejlepší odpověď
anonym

Jack Russell teriér i bígl, jezevčík i knírač jsou velmi svéhlavá plemena a vzhledem
k tomu,že máte křížence těchto plemen, mohlo se stát, že ve vašem štěněti tyto vlastnostnosti budou znásobeny. Při výchově každého štěněte je období, kdy bude „zkoušet“ vaši trpělivost a důslednost. Vaše štěně už není miminko, poznává svět
a osamostatňuje se, Začíná být nezávislé (alespoň má ten pocit) a jistě se tato období budou opakovat ještě několikrát, než pohlavně dospěje. Můžete mít velmi zajímavého, inteligentního a temperamentního křížence, ale bude potřebovat opravdu důslednou výchovu i trpělivost a pevnou ruku. Všechna plemena, která jsou ve vašem pejskovi „obsažena“ jsou naštěstí poměrně velcí nenažranci, takže ho zkuste motivovat pamlsky, to platí téměř na každého, ale na toho vašeho by to mělo fungovat skoro sichr. Když se bude štěně vzdalovat a nebude dbát na vaše volání, sedněte si na bobek a zavolejte ho. Když přiběhne, odměnte ho pamlskem a pochvalte. Pokud neposlechne, zkuste naznačit pohyb opačným směrem (otočte se zády a naznačte, že odcházíte) a když k vám pejsem přiběhne, opět ho
pochvalte a odměňte! Nácvik přivolání ténujte tam, kde pejska nebude nic rozptylovat a nemůže dojít k nebezpečnému úniku psa. Když nic nezabere, budete muset začít používat k výcviku dlouhé (tzv.stopovací) vodítko. Když zvládnete přivolání v nerušeném prostředí, přidejte rušivé momenty ap. Spolehlivé přivolání je základ a může vašemu pejskovi v nouzové situaci i zachránit život.

Další odpovědi
Drap

Ve třech měsících je to spíše jen tím, že ho zaujalo momentálně něco jiného. Během svého dospívání procházejí i psi různými fázemi. Proto je důležité se psovi od mládí věnovat a až do dospělosti pravidelně cvičit a seznamovat ho s různými situacemi.

Ve třech měsících je už čas začít základní cviky. Důležitá je hlavně důslednost. Až nacvičíš perfektní přivolání, tak se vyvaruješ tomu, že až pes bude skutečně v poslední fázi dospívání, že přijde a nebudeš ho muset nahánět.

frankie89

Zvířata stejně jako lidé si procházejí různými etapami života, takže fáze vzdoru i puberta je úplně normální 🙂

Larissa

… náš pejsek měl „období vzdoru“ celý život…