dj.david1234

Je správné utratit psa po napadnutí vlastního pána?

Včera mě napadl vlastní pes po zatažení za vodítko, na ruce mám tržnou ránu – zašitou, údajně kousek od tepny. Na noze mám tržnou ránu, menší bez šití. Pejska jsme chtěli dát do útulku ale měli jsme strach aby nenapadl dítě. Na doporučení lékáře a veterináře jsme nakonec pejska nechal uspat. Máme mít výčitky? Nebo jsme udělali dobře?
Doplňuji:
Aha, tak jsem to měl asi napsat, pes byl před naším přijetím týraný..

Nejlepší odpověď
anonym

Ani se mi nechce k této otázce vyjadřovat :(( Několikrát jsem se ujala psů, kteří byli tzv. nebezpeční, ale to se jednalo vždy o psy „členů chovatelského klubu“ tzv.bojových plemen, kdy lidé sami uznali, že nezvládli výchovu a obrátili se o radu na klub, který dotyčné psy umístil u mne. Zařadit takové psy do stávající smečky není jednoduché, zvlášť když se jedná o dominantní plemena o váze 60– 90kg ve věku 3–5let. Přesto jsem žádného psa nemusela nechat utratit (jak vy tomu říkáte-uspat) a většinu z nich jsem vystavovala a využila v chovu. Nebudu vám vyčítat, že jste volili nejjednodušší cestu a psa nechali usmrtit. Sám cítíte, že nebylo vše v pořádku. Vždy varuji začátečníky nebo lidi bez zkušeností před adopcí psa z útulku. Nevíte co má pes za sebou, proč v útulku skončil a jak bude reagovat v určitých situacích. Když si pořídíte štěně, můžete ho za pomoci zkušenějších chovatelů nebo výcvikářů vychovat, případně chyby ve výchově korigovat. U pejska z útulku, již dospělého, nevíte nic. Je mi líto psa, ale snažím se pochopit vaše pohnutky, které vás vedly k tomuto závěru. Bál jste se o zdraví vás nebo blízkých příp. okolí a z následků, které by rizikové jednání vašeho psa s sebou neslo. Samozřejmě, že pes vás nenapadl bez důvodu nebo varování, jen neznáte signály, kterými vás pes upozorňoval na blížící se konfrontaci a vedoucí nakonec k útoku. Kdyby jste měl k psovi citovou vazbu, snažil byste se mu rozumět, chápal jeho vyjadřování a snažil byste se závadné projevy chování včas řešit s odborníkem na psí chování. Ten pes prostě neměl šanci. Napřed byl týraný, potom skončil v útulku a jeho šance na normální psí život, kterou jste mu dali adopcí se nezdařila. Chyba rozhodně nebyla na jeho straně, ale už je pozdě bycha honit. Vaše rozhodnutí bylo nejjednodušší a nezvratné. Doufám, že takto nejednáte i v jiných situacích.

Další odpovědi
anonym

V případě napadení člověka psem (zvlášť vlastním psem), je vždy závazné stanovisko veterináře. Ten by podle způsobu napadení měl nejlépe odhadnout, co se od takového zvířete dá čekat.
Jestli máte mít výčitky, to Vám nikdo nemůže diktovat. Pokud je máte, tak je opravdu lépe uvažovat o tom, že veterinář jako odborník ví nejlépe, proč se musel pejsek utratit. Svým rozhodnutím vzal na sebe odpovědnost i za Vás.
U žádného psa (nejen u těch z útulku) nikdy nemůžeš vědět, co se jim honí v hlavě. Proto je třeba počítat při chovu zvířat s tím, že se mohou vymknout kontrole svého chovatele. Pejska je mi líto, ale brala bych řešení jako nevyhnutelné.

Lyn

Měla bych výčitky, protože by to byla především moje chyba. I pes může být hajzlík, ale od toho je tu pán, aby byl důsledný a správně ho vychoval. Na světě existuje spoustu řešení a uspání by mělo být až to úplně poslední řešení. Nepíšeš nic o tom, že jste zkoušeli více možností, z toho usuzuji, že dalšího psa bych si raději nepořizovala, neměla-li jsem dost času/nervů z něj vychovat řádného a poslušného člena rodiny.

anonym

Velice pozorně si přečti odpověď ad Bohemica.
Je jediná povolaná a kvalifikovaná na webu. Chyba je VŽDY na chovateli, radou veterináře si jen obhajuješ své selhání a hledáš alibi.
Ještě donedávna bylo zvíře dle OZ považováno z právního hlediska za věc. Dnes sice došlo k novelizaci, ale jak vidno spousta nezralých lidí na ně stále pohlíží postaru.
Pořídit si psa je dlouholetý a zodpovědný závazek téměř srovnatelný s narozením či adopcí dítěte.
Je to možná brutální srovnání, ale pokud by se dítě vzepřelo špatnému zacházení, taky bys jej „uspal“? Proč ne, vždyť jde také o život?.
To už jsi ho měl vrátit do útulku s kajícnou sebekritičností, žes to prostě nezvládl. Když uvádíš, že pes byl týrán, tak tě zřejmě v útulku na to upozornili.
O to je to větší nezodpovědnost.
Pokud bys měl skutečné svědomí, tak by tě měla hanba fackovat, že s tím ještě lezeš na veřejné stránky. Tady ti nikdo rozhřešení nedá, zamyslet se musíš především sám nad sebou.
„Jednou ze známek vyspělosti každé společnosti je úcta nejen k lidskému životu, ale i k dalším živým bytostem, ke zvířatům. Vždyť i němá tvář si zasluhuje pozornost, péči a ochranu ze strany člověka "
Stačilo si alespoň něco přečíst o výchově psa z útulku i o různých možnostech včetně tzv. psích "polepšoven“ a nemusels mít na svědomí smrt tvora, který nemohl za tvůj diletantismus.
http://www.ha­fici.cz/clanky/vycho­va-a-vycvik-psa-2/prevychova-psa-z-utulku-7902/
http://www.cz-pes.cz/diskuse/8_2295_0­.html
http://www.muj-pes.cz/vychova-a-vycvik/vybirame-psa-z-utulku-109.html
Doplňuji:
Malá poznámka k pochopení pozice veterináře.
Všichni zapomínáte, že není placen žádnou zdravotní pojišťovnou, ale má to jako běžný komerční job.
A honorář za snadné uspání psa ( + kafilérka), činí cca 500,– až 2 000,– Kč.
Takže očekávat nějaký nezištný altruismus je poněkud naivní, pro něj je to zcela prostý kšeft a tržní chování, viz odkaz o honarářích:
http://ozvira­tech.cz/utrace­ni-zvirat-z-pohledu-zakona.a50.html
http://www.ptej­se.cz/veterina/243_244_1­515_mohl-by-mi-prosim-nekdo-rict-kolik-stoji-usmrceni-psa-injekcirekli-mize-1700ale-to-se-mi-zda-moc.html

Zdroj: http://www.muj-pes.cz/utulky/

vlk samotař

Dítě se také vychovává.Stejné je to i se zvířaty.Dítě také neutratíš!!!

dudu

Je nesprávné přemýšlet zda-li se tak stalo kvůli povaze psa nebo chybě pána při jeho výchově. Nikdy již nelze vyloučit, že následně dojde k napadení sousedů nebo jejich dětí, třeba i se smrtelným zraněním.
Doplňuji:
ad Dr.Axl: postavit na stejnou úroveň „pořízení“ dítěte a psa považuji, vážený pane kolego za zcela scetné a to bez ohledu na zákony, které jakási společnost vyhlásila.
Chtěl by někdo z nás žít nadosmrti s pomyšlením, že zvíře jehož je majitelem někoho zohavilo nebo dokonce zabilo a on tomu mohl zavčas zabránit?

Drap

V tomto případě asi dobře. Chyba však určitě nebyla v psovi, ale v nedůsledné výchově.

isteron

Netreba sa ľutovať a obviňovať . Aj podľa nášho zákona keď pes bez výzvy napadne človeka, tak je nebezpečný. A neviete dopredu, ako sa bude vyvíjať jeho povaha inštikty. Zvlášť, keď ide o jeho pána, zrejme vás nezaradil medzi svojich pánov.

baghira

Nechat usmrtit kousavýho psa (a eventuálně pořídit si nového) je vaše právo. Jestli jste udělali dobře nebo špatně, to je na vašem pocitu, ne na tom, co si o tom myslí někdo cizí, který s vámi a vašimi psy nemá nic společného.
Pseudohumanisti, co tak rádi srovnávají psy a lidi (a psy mají raději než lidi), se můžou jít bodnout.

dj.david1234

pes nebyl z útulku, byl to nalezenec z kontejneru. Původní majitel ho tam vyhodil protože mu zakňučel když ho hodil na obrubník. Vytahoval se tím. Udělal to tak několikrát před tím a potom ještě 2×. Pak jsem šel na PČR. Nikdo neví jak to dopadlo..

anonym

dovoluji si polemizovat s názorem @ocko: závazné stanovisko je na majiteli psa, nikdy na veterináři. Vetrinář zná anatomii zvířete, není psycholog psů ani výcvikář. Většinu svých klientů zná pouze ze sporadických návštěv psa v jeho ordinaci při vakcinaci nebo při řešení somatických potíží, event.úrazu. Za psa vždy zodpovídá majitel a ne veterinář, jeho názor je něco jako poradní hlas.

bekiska

Dobrý den,mohu poprosit o radu nebo názor.Vůbec si nevím rady s naším Jackym je to 6letý pražský krysařík bohužel nás už cca tři měsíce začal po nás vyjíždět když mu např. přikážu ať jde na místo nabo nesmíš tak začne cenit zuby. Bylo nám porazeno hlavné nebít tak jsem to zkoušela domluvou a nic tři dni je hodnej a pak zase vyjede . Co je pro mě nejhorší že včera vyjel i po sousedovi a to ho zná od malička jen se k němu naklonil že ho pohladí a hned cenil zuby bohužel to přítel už nevydržel a Jackyho plácnul přes tlamu a ten si to samozřejmě nenechal líbit a zautočil . Je to strašně divný nevím si rady a nemám na koho se obrátit :( Bojím se jít na veterinu aby mi neřekl doktor to nejhorší co nechci udělat. Prosím jestli můžete poradí nám někdo ???? Děkuji.